Darina interesantas lelles 2

"Lelles, rotaļlietas, talismani no dažnedažādiem materiāliem! Rotaļlietu varoņi no aktuālām animācijas filmām! Dāvāju gan lieliem, gan maziem prieku un iespēju atgriezties bērnībā!" tā sevi reklamē gulbeniete Evita Zālīte, kura vienīgā no rajona un pilsētas iesaistījās radio "Star FM" rīkotajā akcijā "Neturi sveci zem pūra!", kurā tika meklēti Latvijas meistari, kuru pakalpojumi un veidotās lietas nav atrodamas veikalu plauktos. Evita darinājusi arī balvu - lielu lelli - konkursa "Sirsnīgākais priekšnieks" uzvarētājai Gulbenē.

- Tu darini fantastiskas lelles, lai gan pēc skolas beigšanas domāji par saimniekošanu tikai laukos.

- Lauksaimnieciska rakstura skolu izvēlēties man ieteica vectēvs Jānis Tomsons. Kādu laiku arī jūsmoju par laukiem. Arī Ogres Meža tehnikumā iestājos, paklausot vectēvam. Esmu diplomēta mežsardze, tomēr viss izvērtās citādāk, kad Rīgā, veikalā "Paija", nejauši ieraudzīju mākslinieces Ināras Liepas darinātās lelles. Domāju, ka arī pati varētu pamēģināt. Pirmā lelle bija no melnām lupatiņām pagatavots morītis. Tai sekoja citas.

- Pastāsti par darbu pie balvas sirsnīgākajam priekšniekam!

- Priekšlikumu, ka es varētu izgatavot lelli konkursa "Sirsnīgākais priekšnieks" uzvarētājam, man izteica Inese Stalidzāne. Sākumā šaubījos, vai pieņemt šo piedāvājumu, jo konkurss man šķita ļoti nopietns, nebija zināms, kas balvu saņems, tāpēc sākotnēji bija doma, ka lelle būs tāda, lai to varētu pasniegt kā vīrietim, tā sievietei. Lelles gatavošanai man bija atvēlēts mēnesis, tāpēc īpaši nesteidzos, jo universitātē vajadzēja nokārtot arī valsts eksāmenu. Neilgi pirms pilsētas jubilejas bija zvans un tika pateikts, ka konkursā uzvarējusi sieviete. Man bija atļauts iegādāties pašus labākos audumus lelles gatavošanai. Izvēlējos materiālus melnā un oranžā tonī, jo oranžā ir mana mīļākā krāsa, bet melns visam piedod svinīgumu. Lelli uzšuvu piecos vakaros, cītīgi strādājot sešas stundas. Kad lellīte bija gatava, vēl bija apmēram divas nedēļas laika, lai kaut ko uzlabotu. Dienā, kad uzlūkoju lelli un pārliecinājos, ka viss ir tā, kā vajag, paskatījos kalendārā un izlasīju, ka vārdadienu svin Karlīna. Nosaucu lelli šajā vārdā.

- Vai ir viegli kaut ko pārtaisīt jau gatavam darbam?

- Noteikti nē. Karlīnai jau biju uzšuvusi rokas ar pirkstiem un tās piešuvusi pie ķermeņa. Sākotnēji bija doma, ka lellīte ar tām turēsies pie līstes, uz kuras būs uzrakstīts "Sirsnīgākais priekšnieks", tādējādi apliecinot, ka priekšnieks cieši turas pie sava darba. Tomēr rokas tam izrādījās par masīvām, vajadzēja tās pārtaisīt. Arī lelles seju darināju pēc savām izjūtām. Šī ir pirmā lelle, kurai acis, skropstas un uzacis izšuvu ar diegiem, nevis izgriezu no cita materiāla un uzlīmēju vai piešuvu. Manuprāt, izdevās labi. Kad ieraudzīju Džanetu Priedeslaipu - lellītes saimnieci, biju priecīga, ka dāvana zināmā mērā ir izdevusies viņai līdzīga. Karlīna ir gandrīz metru gara, jo dāvanai jābūt lielai un iespaidīgai. Manai sešus gadus vecajai meitiņai Līvai Karlīna tik ļoti iepatikās, ka nekas cits neatliks, kā arī viņai darināt kaut ko līdzīgu.

- Šī bija pirmā balva, ko gatavoji?

- Jā, jo līdz šim lelles gatavoju tikai pēc individuāla pasūtījuma. Pasūtījumu nav īpaši daudz, bet ceru, ka turpmāk to būs vairāk. Piemēram, katru gadu no klienta, kurš dzīvo Rīgā, saņemu pasūtījumu gatavot lelles dāvanām viņa meitai un tās māsīcai dzimšanas dienā. Ir noteikums, ka uz lelles jābūt vārda pirmajam burtam un detaļai, kas norādītu, cik gadu dzimšanas dienā lelle pasniegta. Klients bilst, ka šis pasūtījums būšot spēkā tik ilgi, kamēr meitenes izaugšot. Esmu šuvusi divas identas mārītes ar punktiņiem, divas Lotes no animācijas filmas "Suņuciems" un citas lelles. Klienti mani atrod ar Amatniecības kameras starpniecību, jo esmu tās biedre.

- Uzskati, ka tavas lelles ir īpašas?

- Manas lelles veikalos nopirkt nevar. Tās visas ir īpašas un vienreizējas. To gatavošana prasa pacietību, bet man tās pietiek. Pēdējā laikā pievēršos aktualitātēm - multiplikācijas filmu varoņiem, piemēram, savā interpretācijā esmu izgatavojusi lelli - vāveri no filmas "Leduslaikmets", kas nedaudz līdzinās vilkam, arī jau minēto Loti. Pati multiplikācijas filmu, kurā Lote darbojas, nebiju redzējusi, tāpēc tās attēlu noliku uz datora ekrāna, pārzīmēju uz papīra un veidoju piegrieztni. Katru lelli veidoju tā, lai atklātos arī tās raksturs. Man mīļš ir Ķencis - lelle cilvēka augumā. Savulaik tā aizceļoja uz Rīgu, kur Doma laukumā regulāri piedalījos Ziemassvētku tirdziņā ar savām lellēm.

(Vairāk lasiet 8.martta "Dzirkstelē")

Pievieno komentāru

Komentāri 2

aidegmera

Обзор www ресурсов или обзор сайтов и не только.

pirms 5 gadiem, 2012.08.24 19:54

Citas ziņas