Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Iedzīvotājiem nāksies maksāt par iztērētajiem miljoniem 2

Nepārdomātā kases aparātu reforma ir vēl viens faktors cenu celšanai veikalos. Jauno kases aparātu iegādei nāksies tērēt aptuveni 70 miljonus eiro. Lai uzņēmēji iegūtu šos liekos līdzekļus, tas atsauksies uz cenām. Aprēķinot un sadalot izdevumus uz iedzīvotājiem, katrs pircējs veikalā atstās liekus 35 eiro. Vidējai Latvijas ģimenei „izmesti vējā” būs apmēram 120 eiro no mājsaimniecības. Tomēr Valsts Ieņēmumu dienestam (VID) tas liekas atbalstāmi.

Uzņēmējiem ir nopietni iebildumi par reformas gaitu - kā tā notiek un par neskaidrību nākotnē. Tādēļ jautājumu par kases aparātu reformas gaitu iekļāva Saeimas Tautsaimniecības komisijas sēdē. Uzklausot nozares pārstāvjus un VID ierēdņus, deputāti šoreiz nenostājās VID pusē, bet izrādīja saprati par grūtībām, ar kurām nākas saskarties uzņēmējiem. Pie tam saistībā ar jaunajiem kases aparātu noteikumiem līdz šim nav precīzi definētas daudzas lietas un, skatoties no malas, tās šķiet haotiskas. Tika arī secināts, ka, nomainot kases aparātus, neapkaros ēnu ekonomiku, bet tikai tiks iztērēti līdzekļi. Tajā pašā laikā VID bija spiests atzīt, ka 2016.gada laikā VID visā Latvijā konstatējis tikai 18 pārkāpumus, kad notikusi iejaukšanās kases aparātos.

Mūsdienu tehnoloģiju laikmetā, kad eksistē centralizēti tiešsaistes risinājumi, nav vērts ieviest lokāli decentralizētu atmiņas bloku katrā kases aparātā. Ja VID vēlas kontrolēt nozari, var pārņemt to Eiropas valstu pieredzi, kas ieviesušas risinājumus tiešsaistē - centralizēti ar vienotu datu bāzi par katru transakciju, nevis iebūvējot katrā kases aparātā atsevišķu bloku. Patlaban paredzētais tehniskais risinājumus nav tas, kas spēs dot lielākus nodokļu ieņēmumus no nozares. Arī pats VID nenoliedz, ka pēc pāris gadiem kases aparātus vajadzēs sākt mainīt vēlreiz, ieviešot tehnoloģiski labāku risinājumu.

Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) stratēģiskās komunikācijas direktors Jānis Tomels uzsver, ka plānojot šo reformu netika domāts par īpašu pieeju Latvijas mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, bet tieši tie sastāda vairāk nekā deviņas desmitdaļas no uzņēmumu kopskaita. Tie ir arī visjūtīgākie pret dažādām prasībām no valsts puses.

Saeimas deputāts Anrijs Matīss: „Mēs te runājam par dažādām „kosmiskām” tehnoloģijām, elektroniskajiem parakstiem, ģenerēšanu, fiskālajām atmiņām on-line. Gribētu redzēt, kā, piemēram, Dagdā tirgū par katru speķa gabaliņu tiks izsists kases čeks aparātā on-line režīmā. Visas šīs sistēmas būtu ieviešamas no kādas noteiktas summas, no noteiktiem apgrozījumiem. Tas aizņems ne tikai interneta resursus, bet arī laiku. Ja būs vajadzīga vēl autentifikācijai pusminūte katram cilvēkam, rindā būs jāstāv vēl ilgāk. Problēma nav kases aparātos, problēma ir tajā, ka neizsniedz čekus. Šos gadījumus nemazinās kases aparātu nomaiņa, tos var konstatēt tikai ar dažāda veida pārbaudēm – gan kontrolējot naudu kasē, gan veicot kontrolpirkumus. Varbūt tirgotāji, kas nestrādā godīgi, tad vairāk baidītos. Un nevajag radīt kosmiskas tehnoloģijas. Ne jau 18 VID atklātie gadījumi ar krāpšanos izmantojot kases aparātus, bet 44% ēnu ekonomikas ir problēma.”

Kā norādīja Tautsaimniecības komisijas priekšsēdētājs Romāns Naudiņš, ir lūgums no komisijas puses, nemainīt sistēmas un inovācijas, kas radīs izmaksas uzņēmējiem. Ja nepieciešams ieviest kādas jaunas IT tehnoloģijas, tad izdevumi jāliek uz valsts pleciem, nevis prasīt, lai maksā uzņēmēji. Ja pēc gada vai diviem atkal gaidāmas izmaiņas, tas nerada drošības sajūtu, un uzņēmēji jau tā saskaras ar milzu grūtībām.

Nepārdomāti tehniski risinājumi nedos labumu ne valstij, ne iedzīvotājiem. Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA) par šo jautājumu arī vērsusies pie Valsts prezidenta, aicinot kases aparātu reformu veikt pakāpeniski, oficiāli ļaujot lietot esošos kases aparātus, bet jaunā parauga kases aparātus liekot iegādāties šobrīd tikai tiem, kuriem vecā parauga aparāti ir nolietojušies vai izgājuši no ierindas. Jāpiemin, ka apmēram piektā daļa tirdzniecības uzņēmumu – kases aparātu lietotāju, regulāri saņem VID pateicības vēstules par godīgu nodokļu nomaksu. LTA plāno rīkoties, lai novērstu šo nejēdzību, un tirgotāji vistuvākajā laikā ir gatavi vākt pircēju parakstus zem aicinājuma: „Godīgam tirgotājam kases aparāts nav jāmaina un tādējādi nav jāsadārdzina cenas”. Lielajiem veikaliem šī kases aparātu reforma izmaksās miljonus, bet arī mazajiem tirgotājiem proporcionāli tie būs milzu izdevumi.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

azza

tad atliek tika nelegali stradat. Jo jaunais aparats maksa ap 300 eiriki, bet man apgrozijums ir 300 eiriki menesi, ka pasnodarbinatajam. Kur lai nemu naudu tam aparatam. Un cik maksas pakalpojumi mani? Izskatas, ka tas ir kaut kads projekts savejiiem lai pirktu tos kases aparatus jaunos.

pirms gada, 2017.02.14 10:21

jānis

bet viens iejaukšanās pārkāpums firmai ienes a ap 10 ļimaku peļņu, tā kā koks ar diviem galiem. Neviens neiejauksies kases aparāta darbībā, lai atgūtu 20 eur vai 1000 eur, jo tas ir dārgs (ļoti dārgs pakalpojums).

pirms gada, 2017.02.14 11:47

Lietotāju raksti