Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pērn VID konfiscē divas reizes vairāk nelegālā alkohola

VID muitas darbības rezultātā 2016. gadā izņemti vairāk nekā 54 tūkstoši  litru nelegālā alkohola, kas ir par divām reizēm vairāk nekā 2015. gadā. Novēršot šī nelegālā alkohola nonākšanu tirgū, izdevies izvairīties no 361 000 eiro lieliem zaudējumiem valsts budžetā. 

Lai gan alkoholisko dzērienu kontrabanda jau vairākus gadus nav uzskatāma par augsta līmeņa draudu, ir jāņem vērā, ka nelegāla spirtoto dzērienu izgatavošana un realizācija ir nozīmīgs noziedzīgo grupējumu rūpals, kas tāpat kā tabakas kontrabanda veicina citu noziedzības veidu attīstību, nodara kaitējumu valsts budžetam, legālo alkoholisko dzērienu ražotājiem un patērētājiem. Veiktās aplēses liecina, ka kopējais nelikumīgais alkoholisko dzērienu tirgus Latvijā šobrīd, visticamāk, nepārsniedz 10 % no kopējā alkoholisko dzērienu patēriņa valstī. 

VID Muitas policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš: “Nenoliedzami, akcīzes nodokļa likmju celšanas rezultātā katru gadu pieaug legālā alkohola cenas. Attiecīgi tas palielina patērētāju vēlmi iegādāties lētāku alkoholu, kas bieži vien ir nelegālas izcelsmes. Kaitējums tiek nodarīts ne tikai valsts budžetam, bet galvenokārt  iedzīvotāju veselībai, jo nelegālais, tātad nezināmas izcelsmes, alkohols var saturēt pat dzīvībai bīstamas vielas. Nelegālu akcīzes preču izplatības apkarošana ir viena no VID darbības prioritātēm, taču labus rezultātus var sasniegt, tikai veiksmīgi sadarbojoties ar citām valsts tiesībaizsardzības iestādēm. Šim mērķim ir izveidota īpaša Tiesībaizsardzības iestāžu darba grupa, par kuras sekmīgo sadarbību un koordinētu rīcību liecina pēdējo gadu izņemtā nelegālā alkohola apjomu kāpums.”

Valsts policijas, kas veic akcīzes preču nelikumīgās aprites apkarošanu iekšzemē, dati liecina, ka pērn no aprites izņemti teju 100 000 litru alkoholiskie dzērieni un 99 % no izņemtā alkohola ir nezināmas izcelsmes.

Nodrošinājuma valsts aģentūrā teju ik dienas tiek iznīcināts vērā ņemams daudzums nelegālā alkohola, kā arī Nodrošinājuma valsts aģentūras sabiedrisko attiecību speciāliste Ieva Rekšņa uzsver: “Var diezgan droši apgalvot, ka kontrabandas plūsma uz Latviju diemžēl nesamazinās. 2016. gadā iznīcināti 18 397 alkoholisko dzērienu iepakojumi 21 Administratīvā pārkāpuma lietā un 129 kriminālprocesos.”

Lai efektīvi cīnītos pret akcīzes preču nelikumīgu, t.sk. nelikumīgā alkohola apriti Latvijā, 2016. gadā tika izstrādāts Tiesību aizsardzības iestāžu rīcības plāns 2016.–2018.gadam, kura ietvaros notiek tiesībaizsardzības iestāžu sadarbība un regulāra rezultātu novērtēšana.

VID aicina, ja redzi – ziņo! Katrs pārdotais litrs nelegālā alkohola veicina noziedzību un palielina nesamaksāto nodokļu kopsummu. Atbalstot nodokļu nemaksāšanu, t.sk. kontrabandas preču iegādāšanos, ilgtermiņā zaudētāji ir visi Latvijas iedzīvotāji, neiegūstot no valsts vēlamā apjomā un kvalitātē sociālās garantijas, izglītību, drošību, medicīnu un citus mums katram nozīmīgus pakalpojumus, ko pamatā nodrošina valsts. Nomaksātie nodokļi veido valsts budžetu – mūsu kopējo maciņu.

Par kontrabandu, nodokļu nemaksāšanu, algām aploksnēs, kā arī VID amatpersonu nelikumīgu darbību iespējams ziņot:

zvanot uz tālruņa numuru 80009070;

rakstot uz e-pastu parkapumi@vid.gov.lv;

mobilajā lietotnē “Aizdomīgie darījumi”.

Ja arī tu esi pret krāpšanu, pievienojies pretkrāpšanas kustībai #Atkrāpies! Tajā ir apvienojušās Latvijas valsts pārvaldes iestādes, kas cīnās pret krāpniecību dažādās jomās un izpausmēs, kā arī Latvijas iedzīvotāji un organizācijas, kas stingri iestājas pret jebkāda veida krāpšanu. Vairāk informācijas un iespēja iesaistīties kustībā www.atkrapies.lv.

#Atkrāpies! ir pretkrāpšanas kustība, kurā apvienojušās Latvijas valsts pārvaldes iestādes, kas cīnās pret krāpniecību dažādās jomās un izpausmēs, kā arī Latvijas iedzīvotāji un organizācijas, kas stingri iestājas pret jeb kāda veida krāpšanu. Vairāk informācijas un iespēja iesaistīties kustībā www.atkrapies.lv.

Pievieno komentāru

Lietotāju raksti