Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Arī Latvijā pacientiem pieejamas zāles līdzjūtības dēļ

Zāļu valsts aģentūras katru gadu izsniedz vairākas atļaujas Latvijas slimnīcām, lai nodrošinātu pacientiem ārstēšanu ar vēl nereģistrētām zālēm, tādējādi sniedzot jaunu attīstībā esošu ārstēšanās pieeju, ja līdzšinējā ārstēšana ar reģistrētām zālēm bijusi nesekmīga. Šādu programmu, kur zāles vēl nav reģistrētas, sauc par zāļu lietošanu līdzjūtības dēļ. Lielākoties šādas zāles saņem pacienti ar dzīvību apdraudošām, ilgstošām slimībām, kā arī smagu invaliditāti.

Latvijā ar zāļu lietošanas līdzjūtības dēļ programmas palīdzību, pacientiem tiek nodrošināta ārstēšana ar jaunām, klīniskajā izpētē esošām efektīvām zālēm pret C vīrushepatītu, tuberkulozi un onkoloģiskām slimībām. Jāņem vērā, ka informācija par šīm zālēm ir ierobežota - ir zināms, kā organismā tās uzsūcas, veikti toksikoloģijas pētījumi, savukārt nezināma varētu būt nepieciešamā zāļu deva, kā arī iespējamās blaknes varētu būt pilnībā neatklātas. Tādēļ Zāļu valsts aģentūra, izsniedzot atļaujas, norāda uz ārstu pienākumu veikt informēšanas procedūru un parakstīt atbilstošu informētas piekrišanas dokumentu, pirms uzsāk piemērot šo ārstēšanas programmu.

 

Lai pieteiktos lietot zāles līdzjūtības dēļ, pacientam ir jāgriežas pie ārstējošā ārsta. Ja ārsts uzskatīs, ka ar reģistrētiem medikamentiem ārstēšana nav iespējama, vispirms tiks aplūkota iespēja pacientam piedalīties atbilstošā zāļu klīniskā pētījumā, kurā pacients ārstēšanu un medicīnisko palīdzību saņems bez maksas (ar pacienta rakstisku atļauju).

 

Savukārt, ja konkrētajā brīdī atbilstoši klīniskie pētījumi netiek veikti vai pacienta veselības stāvoklis nav atbilstošs to prasībām, ārsts Zāļu valsts aģentūrā var noskaidrot, vai pacientam nepieciešamā zāļu lietošanas līdzjūtības dēļ programma ir pieejama.

 

Eiropas valstīs, tai skaitā Latvijā, šāda programma pastāv kopš 2004. gada.

 

Pievieno komentāru

Citas ziņas