Kāpēc suņiem neliek uzpurņus? 35

"Trešdienas vakarā pēc darba izvedu savu suni pastaigā Gulbenē, Spārītes parkā. Tā kā man ir liela auguma suns, es viņam vienmēr uzlieku uzpurni, pirms vedu pastaigā. Suns bija man blakus, pie pavadas. Pretim pa centrālo aleju saimnieces bija palaidušas skriet savus suņus. Tur bija vesels bars, visi bez uzpurņiem. Viens suns uzbruka manam sunim un to sakoda," "Dzirkstelei" stāsta kāda gulbeniete, kura vēlējās būt anonīma. Viņas suns, kuram bija uzpurnis, nevarēja pretoties uzbrucējam bez uzpurņa un rezultātā cieta.

"Esmu šokēta par notikušo. Redzēju, ka saimniece, kuras suns uzbruka manējam, netiek galā ar savu dzīvnieku. Nesaprotu, kāpēc citi suņu saimnieki laiž savus lielos suņus skriet pa parku bez uzpurņiem?" jautā sieviete.  

Gulbenes novada domes pilsētas pārvaldes sabiedriskās kārtības sargs Mārtiņš Didrihsons - Linards - Nuka "Dzirkstelei" saka, ka par šo gadījumu ir informēts gan viņš, gan Valsts policija. M.Didrihsons - Linards - Nuka plāno sadarbībā ar Valsts policiju rīkot reidus pilsētā, skaidrojot suņu saimniekiem Ministru kabineta noteikumus.

 

"Saimniekiem ir jābūt uzmanīgākiem, laižot vaļā savus suņus," bilst viņš.

 

Sabiedriskās kārtības sargs uzsver, ka Ministru kabineta akceptētie mājas dzīvnieku labturības noteikumi paredz, ka pilsētā suns bez pavadas var atrasties zaļajā zonā un mežā pastaigas laikā saimnieka uzraudzībā un redzeslokā tādā attālumā, kādā īpašnieks vai turētājs spēj kontrolēt dzīvnieka rīcību. Uzpurnis jāliek, ja suns ir atzīts par bīstamu saskaņā ar normatīvajiem aktiem par kritērijiem un kārtību, kādā suni atzīst par bīstamu un nosaka turpmāko rīcību ar to, kā arī par prasībām bīstama suņa turēšanai.

 

Pagaidām spēkā nav savulaik Gulbenes pilsētas domes apstiprinātie saistošie noteikumi, kas paredzēja, ka Gulbenē saimnieki suņus pastaigā var vest vienīgi pavadā, turklāt liela auguma suņiem obligāts bija uzpurnis. Izņēmums bija vienīgi dekoratīvie suņi un invalīdu apkalpošanai speciāli apmācītie suņi. Bez uzpurņa lielos suņus agrāk Gulbenē bija atļauts laist skriet tikai iežogotos privātajos pagalmos vai suņu pastaigas laukumā, kas atrodas Blaumaņa ielā, autogarāžu tuvumā. Noteikumi arī paredzēja, ka, vedot pastaigā suni, saimniekam līdzi jāņem inventārs dzīvnieku ekskrementu savākšanai. Gulbenes novada dome uz spēku zaudējušo saistošo noteikumu bāzes noteikti veidos jaunus, kas attieksies uz visu novadu.

 

Joprojām spēkā ir nosacījums, ka visiem Gulbenes suņiem ir jāsaņem ikgadējā profilaktiskā pote pret trakumsērgu, ir jābūt reģistrētiem, par katru suni ir jāsamaksā ikgadējā pašvaldības nodeva - 2 lati.

Pievieno komentāru

Komentāri 35

nu re

zināt ko pilnīg šitais uzdzen dusmas nu kā jūs varat zināt ka jūsu suns nav dusmīgs viņam nezin kas var uznākt prāta un viņš var uzbrukt jeb kam vai sunim vai cilvēkam!!! suni nevar paredzēt! pat dresēts policijas suns var uzbrukt!

pirms 10 gadiem, 2011.08.22 16:11

saimniece

Man sētniece spārītes parkā vārdsakot ,,uzbrauca,, lai nemetot sava suna kakas miskatees jo vinai pēc tam ir pretīgi vākt. Kur tad lai es metu?
Un pilnīgi piekrītu,ka saimnieks ir atbildīgs par sava suna uzvedību.Mans suns nevienai dzīvai dvēselītei pāri nenodarīs.ja nu vienīgi kādu mušu apēdīs.Ir cilvēki,kas vienkārši baidās no suņiem.Ja es redzu,ka cilvēks nāk man pretī un izskatās nobijies es savu suni panemu pie pavadas un mierīgi ļauju paiet garām.
Uzskatu ka katrs gadījums ir individuāls un nevajag runāt vispārīgi.

Man gadījies,ka eju ar savu suni-suns pie pavadas un pienāk no ķēdes norāvies suns un sakož manējo-meklēt vainīgo netaisos.
Suņiem vispār ir tāda lieta,kā teritorija utt.
Parkā staigā loti vecs sunu puika-pāris reizes ir uzklupis manam jaunietiem-negrib laut jaunajam ienemt savu vietu.-tagad katrs panemam pie pavadas-izmainamies un viss ok.
Un neesmu dzirdējusi,ka kāds būtu nokosts.

Nu tās tādas pāris domas.

pirms 10 gadiem, 2011.08.01 13:32

333

Jums pa stadionu apnik skraidit, bet man ar suni pa to nekoptu un aizaugusu laukumu, kas atvelets sunu pastaigai. Vel pieminiet tos sunu tualetes,kad kaukad bija, ka es vinam paskaidroju ka jakaka tur? Ja jums skriesanas laika Sparites parka sagribas nokartoties ari nemat trauku vai maisinu lidzi? Vai meginat aizskriet majas? Ja, saprotu ka pie*** suns, bet es vinu meginu aizvest talak no cela vai zem krumiem, kur mazaka iespeja, ka cilveks var uzdurties. Un nekad nelaidu pie dikiem to brivi staigat, ja nu nopeldeties. Dzilak meza,gan palaidu.

pirms 10 gadiem, 2011.03.23 10:34

qwerty

Neuzskatu, ka sētnieki ir pietiekams attaisnojums, lai tagad visi suņu īpašnieki vestu savus mīļumus *** pilsētas skvērā. Protams sētnieks savāks, bet tā darīt tomēr nav gluži korekti.

Un stadioni Gulbenē ir, taču nez cik ilgi Tu skriesi 400 (vai 300) metru apli, ja teju katru vakaru noskrien ap 5 km. Apnīk! Un es neko neteicu par skriešanu pa ceļiem, bet gan pa Spārītes parku, tur, cik man zināms, mašīnas iekšā nebrauc un dabīgais koku/krūmu stāvs aiztur lielāko daļu putekļu, kas nāk no Blaumaņa u.c. ielām :)

Un arī nesaprotu par ko lietotājs "333" sacepās, nekad neesmu redzējis, ka kāds pa ceļu skrietu, sliktākajā gadījumā pa trotuāru, tāpēc nesaprotu kur problēma, autobraucējiem netraucē.

Un tam vēl iepriekšējajam - paldies, bet uzpurni man nevajag un arī šādus komentārus uzrakstīt, atšķirībā no Tevis, man neaizņem vairāk laika par pāris minūtēm uzrakstīt, tik daudz laika gan jau varu atvēlēt. :)

pirms 10 gadiem, 2011.03.20 23:48

333

Ir tak setnieki? Ir! Nu tad lai strada. Tiem sportsmeniem... Vai tad jaskraida pa pilsetas celiem? Stadiona nav? ZB maisities uz cela! Un tas tak nav veseligi, ieelpot dumus vai ir? Tie kas piedava palielinat maksu par suni no 2ls un uz augsu... Domajat kads maksas? Es noteikti ne. Es pat NIN nodokli netaisos maksat. Driz par sniegu saksiet iekaset?

pirms 10 gadiem, 2011.03.20 21:20

arī šeit qweerty uzdarbojas.Ir gan laiks sēdēt un garus komentārus uzlikt. Pašam jāuzliek uzpurnis....

pirms 10 gadiem, 2011.03.20 09:24

qwerty

Es arī uzskatu, ka jāsoda tie, kas savus suņus nemāk uzmanīt.
Par konkrēto gadījumu nojaušu, kas ir tā saimniece un jāsaka, ka viņas un viņas suņu dēļ neeju ar savu suni uz Spārītes parku, jo nav gluži patīkami, kad manējam vidēja izmēra sunim, kas ir pavadā (jā, pilsētas teritorijā vienmēr vedu suni pavadā), virsū skrien vairāki suņi bez pavadas. Un tas nekas, ka saimnieks saka, ka viņi jau nekož, suņi ir un paliek suņi, kas var rīkoties neprognozējami. Jāpiezīmē, ka bieži vien tas saimnieks vai samniece ir pārsimt metru attālumā un tad jau nu nenokontrolēsi.

Tas pats ir arī gada siltajā laikā skrienot pa parku, jo tad tiešām paliek neomulīgi, kad tu skrien un pēkšņi no krūmiem iznirst milzīgs suns un tu bailēs sastingsti. Kā jau minēju suns paliek suns un tam var šķist, ka tu mūc no tā vai centies uzbrukt saimniekam, kam var sekot tūlītējs uzbrukums. Nezinu kā jums, bet man nudien nav patīkami un esmu tikai par noteikumu, ka suņus var vest vienīgi pavadā.

Un tie, kas oponē, ka sunītim tač jāizskrienas, lai pērk māju laukos un skrien ar saviem mīluļiem no sirds patikas. Pilsētas teritorijā tikai ar pavadām!

Man patiesībā žēl skatīties, kā mūsu deputāti nevar nokārtot pat tik elementāras lietas kā klaiņojošu suņu izķeršana un stingrāka kontrole, bet ko tad var gribēt, kad domē saliek ne tās gaišākās un attiecīgajā nozarē izglītotātkās galvas..

pirms 10 gadiem, 2011.03.19 21:37

Interesanti kur tad "pietaisa" tie kas tiek vesti pavadā?

pirms 10 gadiem, 2011.03.18 16:01

nu

esmu bijis diezgan daudz ārzemēs. Neesmu redzējis, ka kāds vāktu aiz sava suņa kaut ko, bet vispār ir tīrs, jo to dara tā saucamie sētnieki. Un dīvaini, bet ārzemēs esmu redzējis ļoti daudz nepiesietus suņus, kas staigā brīvi, taču nekad nevienu neaiztiek un pat nepievērš uzmanību cilvēkiem. Pat lielos pasākumos var ieraudzīt pa brīvi staigājošam sunim. Un ja jau viņš staigā viens pats brīvi, tad arī izkārtojas viens pats brīvi :) tāpat pie mums - tie lielie pietaisītāji ir tie suņi, kas skraida brīvi, nevis tie, kas tiek vesti pavadā.

pirms 10 gadiem, 2011.03.18 15:33

Ir bail arī no suņiem, kas klīst pa ielām bez saimniekiem! Bet suņu saimniekiem tiešām vajadzētu iemācīties savākt aiz saviem mīļuļiem viņu mēslus kā tas ir daudzās kulturālās Eiropas valstīs. Bet līdz tam mums vēl augt un augt. Neies tak rādīt savam kaimiņam vai paziņam, ka vāc suņu mēslus. Lai jau sunīts tāpat nokārtojas. Gan jau kāds iekāps un izlīdzinās. Kauns suņu saimniekiem, ka nevar savākt aiz saviem mīļuļiem viņu ekskrementus!!!

pirms 10 gadiem, 2011.03.16 15:50

Bet no suņiem, kas pa ielām klīst bez saimniekiem, jums bail nav?

pirms 10 gadiem, 2011.03.16 14:06

Juris

Man un maniem bērniem nav jābaidās no jūsu mīluļiem. Varbūt arī jūsu suns ir audzināts un nav bīstams, bet to zinat tikai jūs. Kā mēs varam to zināt, ja viņš mums tuvojas? Jāstājas nost un jāgaida kas notiks. Lielākoties jau tikai sarej, bet KĀPĒC mums ir jābaidās???

pirms 10 gadiem, 2011.03.16 13:47

pūce

Uzskatu,ka suņu mīļu daudzdzīvokļu mājās ir saradies ļoti daudz.Ja suns ir tik ļoti nepieciešams un tik ļoti mīlēts,tad viņu mēsli arī būtu jāmīl,savāciet un nelieciet riebīgi justies citiem.Spārītē un Ozolu ielas/no parka uz stacijas pusi/ malā tie ir no vienas vietas.Gribot negribot pastaigas laikā tas duras acīs.Vienkārši pretīgi,bet tā ir kārtības uzturēšanas nevarēšana.Smieklīgs,liekas, arī suņu nodoklis- Ls 2 gadā! Varbūt vajag pacelt uz Ls 100 gadā,tad varbūt mazinātos šī problēma?

pirms 10 gadiem, 2011.03.16 11:39

vizbule

Aktuāla problēma Gulbenē! Pati ļoti bieži skrienu pa Gulbenes ielām un gandrīz katru reizi kāds suns skrien līdzi, bet labi( un arī brīnums!), ka vēl nekad nav iekampis zobus! Mīļie, gulbenieši, lūdzu saprotiet, ka nav patīkami, lai neteiktu vairāk, ja nepieskatīti suņi(arī tie mazie)skrien virsū, aprej tā, ka šķiet- pēdējā stundiņa ir klāt vai kā daudzām paziņām- iemēģina arī zobus.Jau neskaitāmas reizes pašai gribējies uzrakstīt Dzirkstelei par šo tēmu, bet ieraugot šo rakstu saprotu,ka daudziem uztrauc šis jautājums.
Pirms apm. nedēļas skienot pa Miera ielu pie kapiem mani baisi aprēja melns ar baltiem plankumiem suns, kurš pārlecot pāri ietves kupenai mani pārsteidza ne pajokam! Kamēr suns man kā noziedziniecei aprejot sekoja, tikmēr dzirdēju, kā TĀLUMĀ sauc saimniece savu suni..NU NEVAR SAVUS SUŅUS LAIST PASTAIGĀS KUR UN KĀ VIEN IEPATĪKAS! RESPEKTĒJIET ARĪ CITUS CILVĒKUS!!!
Pašsaprotams padoms suņu samniekiem,kas to vēl nav sapratuši- ja savu mīluli nespējat kontrolēt, tad pastaigās labāk nevedat ārpus savas mājas robežām, jo, ja pavadiņu nespējat noturēt, tad tas var radīt nopietnas sekas!
Problemātiskākās ielas mūsu pilsētā ir Dzelzceļa iela, arī Litenes, Brīvības iela pie Marķīza, un ieejot no Stradiem Gulbenē uzreiz arī klaiņo suņi kā labpatīkas!
DOMĀSIM ARĪ PAR LĪDZCILVĒKIEM, jo Gulbenē dzīvo vairāki tūkstoši cilvēku, netikai jūs un suns!:)

pirms 10 gadiem, 2011.03.16 01:06

aaa

Nav ko lieki te spriest,ir likumi un tie jāievēro.Kas dara savādāk,tie jāsoda.Vienreiz samaksās 50 latus,otreiz padomās pirms darīs.Arī Pilsētas Domē nauda ienāks.Ņemat piemēru no Rīgas pašvaldības policijas.Neapzinīgie iedzīvotāji savādāk nav pārmācami.

pirms 10 gadiem, 2011.03.15 21:22

nu, nu

Kā katru pavasari, kad ziemā ir sniegs un pavasarī nokūst :) Tāpēc jau ir cilvēki, vārdā - sētnieki, kas visu satīra, jo tas jau arī ir viņu darbs - savākt netīrumus un sakopt apkārtni. Neko tur nevar darīt, jo zem sniega viss pazūd. Turklāt pie mums vēl ir skaisti un tīri, salīdzinot ar to, kā izskatās Rīgā... Un vajag redzēt, kā izskatās, piemēram, tajā pašā Vācijā, kad kāds pasākums ir beidzies. Bet otrā dienā viss ir tīrs.

pirms 10 gadiem, 2011.03.15 16:45

Un pie tam vēl,kāda mūsu pilsēta izskatās .Kur liec kāju tur suņu mēsli.
Visas malu malas ar mēsliem pilnas.

pirms 10 gadiem, 2011.03.15 15:25

.

kauns lasīt šos komentārus. lielie suņi nav jāaudzina dzīvoklī, bet mājā - lai skraida pa pagalmu un pa reizei var aizvest uz kādu pļaviņu izskrieties. uzpurņus man liekas savā dzīvē uzliktu suņiem neesmu redzējis, tikai filmās, bet ja neliek, tad lai tur arī pavadā. ar ko tie saimnieki domā? pa parkiem ne tikai suņi skrien, bet arī vecāka gājuma cilvēki staigājas, bērni skrien utt vajag ieviest stingrākus noteikumus.

pirms 10 gadiem, 2011.03.15 14:57

Neiet jau runa par dzīvnieku neciešanu, bet gan par saimnieku bezatbildību un visatļautību.

pirms 10 gadiem, 2011.03.15 14:47

Atbildam lasītājiem