Ko darīt, ja apglabā nepareizi? 3

Kā pareizi jāapglabā mirušais kapsētā? Uz kuru pusi jābūt kājgalim, uz kuru galvgalim? Kur vērsties, ja tuviniekiem piepeši liekas, ka mirušais kapsētā guļ nepareizi un gribētos veikt pārapbedīšanu? "Dzirkstelē" ar šādiem jautājumiem vērsās kāda 82 gadus veca Gulbenes rajona iedzīvotāja.

Viņa stāsta: "Latviešu tautai jau sen ir pieņemts un laikam tas no Bībeles izriet, kā mirējs ir jāapglabā. Mirējam kapsētā ir jāguļ ar seju pret rīta sauli. Piemēram, mans vīrs ir apglabāts tā - ar seju pret rīta sauli un ar kājām pret ceļu. Visu laiku latviešu tauta to ir ievērojusi. Taču tagad ir sajukuma laiks. Ar apbedīšanu nodarbojas firmas. Man tuvi cilvēki atdusas kapsētās dažādās Latvijas malās. Diemžēl ir arī gadījumi, kad tuvinieki ir apbedīti nepareizi. Ticīgi cilvēki saka, ka kapsētā nepareizi gulošs cilvēks ir izlikts uz ceļa, kas ved uz elli. Ko darīt? Es gribētu, lai notiek pārapbedīšana. Kā to panākt?"

 

Gulbenes katoļu draudzes priesteris Vjačeslavs Bogdanovs "Dzirkstelei" saka, ka galvenais ir mirušo, kas bijis kristietis, apglabāt svētītā zemē atbilstoši kristīgajām tradīcijām.

 

"Ja ir bijis ticīgs cilvēks, uz kapa jāliek krustu. Saskaņā ar Latgales tradīciju krustu liek galvgalī, visi pārējie - kājgalī. Viss pārējais ir māņticība. Esmu dzirdējis, ka mirušais kapsētā nedrīkstot gulēt ar kājām pret kapu celiņu, kas sadala kapus, jo tad mirušais staigāšot. Nezinu... Pagaidām neesmu redzējis, ka kāds staigātu," bilst priesteris.

 

Gulbenes kapsētu administrācijas kapu apsaimniekošanas speciāliste Valda Kupce "Dzirkstelei" saka, ka Gulbenē, mirušo kapā guldot, tiek ņemtas vērā piederīgo norādes.

 

Gulbenes pašvaldības Kapsētu apsaimniekošanas noteikumi paredz mirstīgo atlieku ekshumāciju vienīgi, tad, ja tas notiek pēc izmeklēšanas iestāžu pieprasījuma un to izdara kriminālprocesa noteiktajā kārtībā. Tad par to izdara ierakstu apbedīšanas reģistrā. Tāpat šādi gadījumi teorētiski ir paredzēti ar infekcijas slimību miruša cilvēka gadījumā.

Savukārt Rīgas kapsētu uzturēšanas noteikumos lasām, ka mirstīgās atliekas var pārapbedīt ne agrāk kā gadu pēc apbedīšanas brīža, saņemot kapsētas īpašnieka vai uzturētāja un sanitārā dienesta atļauju. Par pārapbedīšanu ir jāmaksā ieinteresētajai pusei.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Antra

Vai pārapbedīšanu var veikt agrāk pirms gada, ārkārtas situācijā. Vai pārspbedot, piederīgam, man sievai ir tiesības vēl viņu redzēt un atvadīties,nevis tikai pārrakt. Cik maksā visa pārapbedīšana.

pirms 8 gadiem, 2013.02.23 01:46

Antra

Mans vīrs nomira 2012.gada novembrī. Es viņu apglabāju svešam cilvēkam blakus, kurš pirms 7.gadiem mani atrada un uzdevās par manu tēvu, es nejautāju savai mātei,par to. Un kopu šo svešo cilvēku visus šos 7.gadus, pa šiem gadiem ko kopu, tas atstāja man,visus savus īpašumus, bet nevis saviem oficiālajiem bērniem. To es uzzināju tikai pēc sava vīra apbedīšanas. Šī svešā cilvēka bērni, vēlas lai es pārabedu vīru jaunā vietā, citā vietā atstājot abiem bērniem vietas, pie saviem abiem vecākiem, kuri apbedīti blakus manam vīram. ar ko man jāsāk, lai vīru pārabedītu pēc iespējas tuvākā laikā, kamēr sals. Un vai es vēl vīru redzēšu. to pārabedot. jo... Jau piekto mēnesi, martā, es redze vīru sapnī, tas katru nakti ar mani runā un neliek man mieru,sauc mani līdz un es nakti pieceļos un eju tam līdz , un tad apskatos, ka viņa nav un es eju atkal gultā. esmu jau uz nervu sabrukuma robežas,vēlos ātrāk nokārtot pārapbedīšanu Katlakalna kapos, vai pārvest pie viņa mātes Ķekavas kapos, jo viņš arī bija ticīgs.

pirms 8 gadiem, 2013.02.23 01:38

Atbildam lasītājiem