Masveidā saslimst truši 1

"Nesen iznīcināju vairāk nekā 30 trušus, apmēram trīs mēnešus vecus. Tagad man ir palikuši tikai 6 trusēni. Zinu, ka arī citiem truši sākuši masveidā slimot. Pirmās slimības pazīmes ir tādas, ka acu plakstiņi viņiem apsarkst, pēc tam dažādās vietās parādās puni," stāsta kāda pensionāre no Lejasciema pagasta.

Ar laikraksta starpniecību lejasciemiete vēlējās pabrīdināt arī citus trušu saimniekus par šo slimību. Viņai ieteikusi trušus vakcinēt.

 

"Vakcīna maksā sešus latus. Lai vakcinētu visu ganāmpulku, sanāk krietna summa, un man tādas naudas nav," saka lejasciemiete.


Pārtikas un veterinārā dienesta pārvaldes vadītājas vietniece Indra Tomiņa norāda, ka šādos gadījumos, kad saslimis mājdzīvnieks, ir jāvēršas pie veterinārārsta, kurš nosaka slimā dzīvnieka diagnozi.

 

"Protams, starp nevakcinētiem dzīvniekiem infekcijas slimības izplatās straujāk," norāda I.Tomiņa.


"Dzirkstele" sazinājās ar veterinārārsti Ilzi Mezīti, kura skaidro, ka slimības pazīmes liecinot, ka tā ir miksomatoze.

 

"Šīs slimības pārnēsātāji ir kukaiņi asinssūcēji - dunduri, odi un citi. Pēc tam šī slimība pāriet no viena truša uz otru. No slimības var izvairīties, trušus vakcinējot," uzsver veterinārārste un piebilst, ka vienā vakcīnā ietilpst 20 devas, tātad par šo summu var vakcinēt ne jau vienu trusi.

 

"Protams, saimniekam pašam jāizvēlas, vai viņam ekonomiski izdevīgāk ir vakcinēt vai ne. Diemžēl tā ir, ka mūsu dienās viss maksā," saka veterinārārste.


Viņa stāsta, ka ne vienmēr slimos dzīvniekus vajagot iznīcināt.

 

"Paiet diezgan liels laiks, kamēr truši pārslimo šo slimību, tad viņiem arī imunitāte paliek stabilāka. Uz vasaras beigām, kad sāk pazust kukaiņi, tad arī slimības izplatība samazinās. Var trušus arī nokaut un lietot uzturā, bet, ja slimība ir ievilkta un trusis ir sastrutojušās acīm, viss punos, tad šādu dzīvnieka gaļu diezin vai vajadzētu lietot uzturā. Vēl ir iespējams šāds variants - trušus tur tādā vietā, kur viņi nevar nonākt kontaktā ar kukaiņiem asinssūcējiem, šādā telpā ieliekot arī vībotnes vai vērmeles, tad saimnieks var vērot un izvērtēt, kurus nokaut, kurus ne," skaidro I.Mezīte.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

annija

kapec telpa kur uzturas zakis ir jaliek velmele un vibotne?
vai ir iespejams dabut kontaktinus ar Ilzi Meziti veletos aprunaties par so slimibu?

pirms 8 gadiem, 2012.10.07 09:28

Atbildam lasītājiem