Ne katrs var būt donors 1

"Mūs aicina nodot asinis, taču, rakstot, kādas ir prasības donoram, nekad netiek norādīts, kādos gadījumos cilvēks nevar kļūt par donoru. Es piecus mēnešus pēc ārzemju brauciena devos nodot asinis, bet mani neņēma pretī. Redzot, ka es neapmierināta eju prom, kāda paziņa teica, ka uz anketas jautājumiem, kas jāaizpilda visiem donoriem pirms asins nodošanas, esot jāatbild tā, kā vajagot, nevis tā, kā ir īstenībā," "Dzirkstelei" stāsta kāda tās lasītāja.

Valsts asinsdonoru centra interneta mājas lapā izdevās noskaidrot, kādos gadījumos ir bīstami nodot asinis, kā arī noskaidrot laika periodu, kādā nedrīkst būt par donoru.


Noteiktu laika periodu asinis nedrīkst nodot, ja cilvēks atgriezies no valsts, kurā pastāv paaugstināts risks saslimt ar kādu infekcijas slimību Piemēram, 12 mēnešus asinis nedrīkst nodot, ja ir būts kādā no vairāk nekā 100 pasaules valstīm, kurās reģistrē saslimšanu ar malāriju. Arī tad, ja ir būts ārzemēs, kurās nereģistrē malāriju, bet citas saslimšanas, pēc atgriešanās Latvijā pusgadu nevar būt par donoru. Valstis var precizēt, zvanot uz Valsts asinsdonoru centra bezmaksas tālruni 80000003.

Asinis 6 mēnešus nevar nodot arī tad, ja ir piesūkusies ērce, veikta tetovēšana, ausu caurduršana vai pirsings, ja pēdējā gada laikā ir mākslīgi pārtraukta grūtniecība, veiktas dažādas ķirurģiskas manipulācijas, ja pēdējā mēneša laikā ir lietoti medikamenti, izņemot kontraceptīvos līdzekļus, ja pēdējās nedēļas laikā ir izrauts zobs.

 

Cilvēks nevar būt par donoru arī tad, ja ir izslimota Laimas slimība, bijis sadzīves kontakts ar hepatīta slimnieku, ir akūtas vai hroniskas slimības saasinājums, paaugstināta ķermeņa temperatūra, infekciozi, alerģiski ādas vai nagu bojājumi, tuberkuloze, avitaminoze un cits. Plašākas informācijas saņemšanai jāzvana uz iepriekš minēto tālruņa numuru.


Asinis ir bīstami nodot, ja ir, piemēram, AIDS, epilepsija, galvas smadzeņu traumas, vīrusu hepatīti, sifiliss, leikoze un citas hematoloģiskas saslimšanas, bronhiālā astma, hronisks alkoholims, narkomānija, cukura diabēts, veikta sirds - asinsvadu operācija vai kuņģa rezekcija, izņemta liesa vai niere.


Pirms katras asins nodošanas reizes donoram jāaizpilda anketa un godīgi jāatbild uz visiem tajā uzdotajiem jautājumiem, nevis jāmelo. Tieši negodīgu atbilžu rezultātā var ciest kāda cita cilvēka veselība un pat dzīvība. Plašāka informācija rodama arī Valsts asinsdonoru centra interneta mājas lapā "www.vadc.gov.lv".

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Baiba

Pēc plecu operācijas cik ilgam laikam jāpaiet,lai varu iet par donoru.? Un kāpēc nekur nav rakstīts cik mēnešiem jāpaiet pēc operācijas?

pirms 2 gadiem, 2019.06.12 18:21

Atbildam lasītājiem