Respektē stārķu aizstāvju iebildumus 10

"Elektriķi no staba, kurā ir elektrības kabeļi (nevis pliki vadi), noņēmuši stārķa ligzdu, kaut ko labojuši un nav ligzdu uzlikuši atpakaļ. Vai tā nav nežēlība? Kāpēc neuzlika ligzdu atpakaļ un vai tas vispār jādara?" "Dzirkstelei" vaicā iedzīvotāji no Rankas pagasta "Kalnājiem".

Akciju sabiedrības "Latvenergo" preses sekretāre Ivita Bidere "Dzirkstelei" saka: "Noskaidrojām situāciju pie "Kalnāju" mājām - stārķiem un saimniekiem nav par ko uztraukties, jo pavasarī putni varēs vīt ligzdu uz droša balsta!"  

Šonedēļ akciju sabiedrības „Sadales tīkls" Ziemeļaustrumu reģionā Gulbenes nodaļas speciālisti pārbaudīja elektroiekārtas Rankā un konstatēja, ka baltā stārķa ligzda uz balsta "Kalnājos" izraisa iekārtas defektu un traucē drošu elektroapgādi. Tādējādi, saskaņojot ar Dabas aizsardzības pārvaldi, tika pieņemts lēmums ligzdu noņemt un tās vietā uzstādīt mākslīgo pamatni, jo šis nav ligzdošanas periods.

 

"Ligzdas vietā mūsu darbinieki jau ir uzstādījuši mākslīgo pamatni jaunai stārķa ligzdai, un šis pasākums ir brīvprātīga un neobligāta "Latvenergo" iniciatīva. Iepriekš uzbūvētā baltā stārķa ligzda bija ļoti liela un smaga, tās aizvešanai bija nepieciešams speciāls transports. Ņemot vērā, ka pamatnes rada ievērojamu papildu slodzi balstiem, tās uzstāda tikai atsevišķos gadījumos. Jāpiebilst, ka, lai arī uzstādītā pamatne atvieglo stārķim ligzdas izbūvi, tās neesamība netraucē putnam uzvīt ligzdu uz elektropārvades līnijas balsta," saka I.Bidere.

 

Akciju sabiedrības "Sadales tīkls" speciālisti katru gadu regulāri pārbauda elektroiekārtas un konstatē defektus, ko izraisa baltā stārķa ligzdas un putnu rosīšanās. Ja balsts ir satrupējis, nespēj noturēt slodzi, kā arī pievienotās elektrolīnijas ir bojātas, stārķa ligzda ir jānoņem, lai pasargātu gan cilvēku, gan pašu stārķi. Arī tad, ja balsts ir labā stāvoklī, bet ligzda ir nestabila, tā ir jānoņem, jo šāda ligzda var būt bīstama gan cilvēku, gan stārķu dzīvībai.

 

Noņemot ligzdas ārpus stārķu ligzdošanas perioda (no 1.septembra līdz 31.martam), netiek nodarīts kaitējums putnu populācijai, jo stārķis, atgriežoties no siltajām zemēm, ātri vien uzvij jaunu ligzdu izraudzītajā vietā. Ligzdu noņemšana tiek saskaņota ar Dabas aizsardzības pārvaldi, ievērojot "Latvenergo" koncerna izstrādāto iekšējo dokumentu - "Kārtība, kas nosaka rīcības ar baltā stārķa ligzdas noņemšanas vai indivīda traucēšanas gadījumos".

Pievieno komentāru

Komentāri 10

...

Man ir viens jautājums.
Vai vispār vākt nost stārķu ligzdu,ja tā tiešām traucē un kāds par to var būtu sods?

pirms 10 gadiem, 2011.11.10 19:59

...

Man ir viens jautājums.
Vai vispār vākt nost stārķu ligzdu,ja tā tiešām traucē un kāds par to var būtu sods?

pirms 10 gadiem, 2011.11.10 19:59

??? to Nez... kā i?

Var taisīt var nē. Parasti jā, bet, ja blakus ir pieejams stabs, nolauzts koks, ūdenstornis ar visām stārķu ērtībām - wc, dušu un bezmaksas barību /vardēm, odzēm/, tad taisa ligzdu tur :D

pirms 10 gadiem, 2011.09.26 21:17

Nez... kā i?

Pie manām mājām arī Latvenergo nogāza stārķa ligzdu un gods godam uzlika to pamatni... bet stārķis vairs neizvēlas šo stabu. Netaiktu, ka es pēc tā stāŗķa baisi ilgojos...

Kāda citiem pieredze... vai uz tās metāla platformas stārķi būvē sev mājokļus, mok veltīgs darbs?

pirms 10 gadiem, 2011.09.26 17:42

333

Nav pamata nervozet, nakosgad atlidos un uzcels jaunu vieta.

pirms 10 gadiem, 2011.09.25 20:06

??? to UZ PĀRGUDRAJIEM

Neesi gadījumā no kalnauniem? Kāda nozīme ir privātīpašums vai nē?! Par apgrūtinājumiem sakarā ar elektrolīniju neko neesi dzirdējis. Atradušie privātīpašnieki. Stārķis gadījumā nebija privātais, dzīvoja taču privātīpašumā :D

pirms 10 gadiem, 2011.09.25 19:28

UZ PĀRGUDRAJIEM

Tas viss notiek privātīpašumā. Tā ka nav ko muti brūķēt.

pirms 10 gadiem, 2011.09.25 18:00

???

Nu baigā interese kalnauniem...... Labāk atveriet savus maciņus un rociet stabus, grieziet kokiem nost galotnes, lieciet virsū kaut vai vāģu riteņus pamatnei.... Tad visi pasaules stārķi izteiks Jums pateicību un nesmiesies par muļķīgiem jautājumiem avīzei!

pirms 10 gadiem, 2011.09.25 15:31

Atbildam lasītājiem