Vai bērni zobus vairs netīrīs? 13

Vecāki ir neizpratnē, saņemot atpakaļ zobu pastu
Zobu higiēna, kā arī kopšana nav šodienas zinātnes atklājums, tāpēc "Dzirkstelē" vērsās kāda Gulbenes pilsētas pirmsskolas izglītības iestādes bērna māmiņa un stāstīja, ka audzinātāja viņai atdevusi bērna zobu pastu, sakot, ka to var nest uz māju. "Biju neizpratnē, kāpēc tā? Vai tad bērniem zobi vairs nebūs jākopj? Man atbildēja, ka turpmāk bērns zobus izskalos tikai ar ūdeni, jo Ministru kabineta noteikumi neparedzot bērnudārzā zobu tīrīšanu ar pastu," stāsta māmiņa.

To paredz noteikumi Jaungulbenes pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja Marianna Grase skaidro, ka ir 596. Ministru kabineta noteikumi, kas izdoti pirms astoņiem gadiem. Tajos ir norādītas higiēnas prasības izglītības iestādēm, kas īsteno pirmsskolas izglītības programmu. Noteikumos ir teikts, ka bērni, kas ir vecāki par trīs gadiem, jānodrošina ar individuālajiem mutes higiēnas piederumiem. Tā ir zobu suka un neplīstoša materiāla glāze. Noteikumos nav teikts, ka ir vajadzīga zobu pasta.

 

"Šis ir diskutējams jautājums. Atbilstoši noteikumiem varētu iztikt tikai ar mutes skalošanu un zobu suku. Mūsu bērnudārzā gan bērni tīra zobus ar pastu. Ja grupā ir 24 bērni, nav vienkārši visiem pēc pusdienām perfekti iztīrīt zobus. Audzinātājām tur ir ko svīst. Īpaši ar mazākajiem, tāpēc audzinātāja paņem katra bērna zobu suku un pati izdala zobu pastu. Vecākajā grupiņā ar to tiek galā paši bērni, bet arī tad iet visādi, jo zobu tīrīšana notiek uz maiņām," stāsta M.Grase.

 

Vadītāja pauž sapratni, ka pilsētas pirmsskolas izglītības iestādēs, kur ir skaitliski lielas audzēkņu grupas, visiem iztīrīt zobus ar pastu ir diezgan sarežģīti, tāpēc arī ir šī izvēle.

 

Jāņem vērā iespējas

"Mūsu pirmsskolas izglītības iestādē "Auseklītis" ir bērni, kas vēlas skalot muti tikai ar ūdeni, bet ir arī tādi bērni, kas grib zobus tīrīt ar birstīti un zobu pastu. Pie mums tika nolemts, ka ir grupas, kur bērni zobus tikai skalo, un ir grupas, kur bērni zobus mazgā. Katrai pirmsskolas izglītības iestādei informācija par zobu kopšanu noteikti ir individuāla, bet pēc katras ēdienreizes mute noteikti ir jāskalo. Vai zobi jātīra, tas jāskatās pēc katra vecāka iespējām, vai viņiem ir nauda, par ko iegādāties zobu pastu un tamlīdzīgi," saka "Auseklīša" vadītāja Ārija Stucka.


Zobu higiēnas speciālisti skaidro, ka, jo mazāks bērns, jo tīrāka viņa mute, tajā ir mazāk mikrobu, tomēr zobi ir jākopj kopš bērnības. Zīdaiņiem zobiņus var tīrīt kaut vai ar marlīti katru reizi pēc ēšanas. Kamēr bērns nav iemācījies izspļaut, zobu pastu lietot nevar. Jau kopš gada vecuma bērns var mēģināt tīrīt zobus pats, lai gan vecākiem bērna zobu tīrīšanu iesaka uzraudzīt vismaz līdz astoņu gadu vecumam. Bērniem ir īpašas zobu birstītes ar mīkstākiem sariņiem, kā arī bērniem domāta zobu pasta.

Pievieno komentāru

Komentāri 13

xxl

Principā jau dārziņā zobus tīrīt varbūt arī nebūtu īpašas vajadzības,ja vien...to darītu mājās.Bet diemžēl tā jau nav.Un tad nu lai kaut nedaudz saglābtu zobiņus un pieradinātu bērnu zobus tīrīt tiek zobiņi pucēti arī bērnudārzā.Bet audzinātājām vienreiz jau nu būtu jābeidz diskutēt par to ko dara vai neizdara vecāki.

pirms 10 gadiem, 2010.11.02 19:13

mammax3

No malas,apsveicu ar labu redzi!(tikai kļūdies) Protams labi, ka bērni dārziņa pēc ēšanas iztīra zobus, bet ja tā padomā 23 bērni pie 3 izlietnēm un iztīrīt zobus (nevis blēņoties), pēc ēšanas, ka tur pat vēl kādam uz tualeti, lielai daļai mute un roķeles pēc ēšanas jānomazgā. Nu nevar taču dārziņā kā mājās - lēnā garā...
Kurām mammām slikti - veidojiet privātos dārziņus un uzstādiet prasības. Par paveikto jums samaksu paprasīs, nesatraucaties.

pirms 10 gadiem, 2010.11.02 12:26

no malas

Var redzet, ka te raksta nu vainigais bernudarzs! nevajag sēdēt interneta, bet strādāt ar
bērniem!

pirms 10 gadiem, 2010.11.02 11:52

kika

Atkal tās mammas, kam nekad nav laika saviem mazuļiem, vienmēr tikai citi vainīgi.Nevajag celt brēku - vecāki, lūdzu paši veltiet savām atvasēm vairāk laika, tad nevajadzēs prasīt lai audzīte visu iemāca. Tik daudz ģimenē var iemācīt savam bērniņam.

pirms 10 gadiem, 2010.11.02 11:44

vēl neesmu vecmāmiņa

Var taču audzīte aizvest mājās un aizmidzināt ar...ja par to labi maksā, vai ne?
Bet mums gribās i nodokļus nemaksāt, i valsts darbā ( samērā priviliģētā) strādāt, i savas tiesības deklarēt... kad es augu un mani bērni ar .. tad gan bišku vairāk audzinātājas ( arī pašas galvu augstāk varēja turēt) godājām. Tagad skatos - te svaigā gaisā par maz ved, te zobus bērnam netīra. Nu jā, tagad jau mazuļi dzimst tiem, kas sāka jau skolā "tiesības" apgūt, par pienākumiem nereti aizmirstot. Kaut kā skarbi sanāca , bet,tā teikt, absolūts skats no malas.

pirms 10 gadiem, 2010.11.02 09:46

Varbūt audzinātājai izvadāt vakaros visus grupas bērniņus pa mājām un aizmidzināt, lai nekas ar savu bērnu nav jādara?
Mīļie vecāki, vai nav kauns?

pirms 10 gadiem, 2010.11.01 17:36

Varbūt audzinātājai izvadāt vakaros visus grupas bērniņus pa mājām un aizmidzināt, lai nekas ar savu bērnu nav jādara?
Mīļie vecāki, vai nav kauns?

pirms 10 gadiem, 2010.11.01 17:32

kika

Pilnīgi piekrītu Birstītei- tīrīsim zobiņus mājās. Pilnīgi pietiek no rīta un vakarā vecāku uzraudzībā.

pirms 10 gadiem, 2010.11.01 15:53

pastiņa

Šaubos vai mazie zobiņi no rīta tiek tīrīti,jo,gluži vienkārši,nav laika. Vakarā,protams,cita lieta. Tāpēc es PAR kārtīgu zobiņu tīrīšanu bērnu dārzā.

pirms 10 gadiem, 2010.11.01 14:55

audzite

vecāki, pirms ceļat brēku padomājiet vai esiet iemācījuši bērniem tīrīt zobus vai tiešām tas arī ir jāmāca audzītēm. strādāju gulbenē bērnudārzā un tur tiešām ar zobu tīrīšanu ir ko noņemties, jo tiek apš'pļauta siena, viens otram lej virsū ūdeni, mazgājamā telpa pēctīrīšanas pludo un stāvi viņiem katram klāt ā gribi, tāpat protas grīdu noziest ar zobupastu

pirms 10 gadiem, 2010.11.01 13:56

birstīte

Bērni kopā ar vecākiem zobus tīra no rīta un vakarā. Kāpēc tas būtu jādara vēl trešo reizi un vēl pie tam bērnudārzā? Tiešām, pēc pusdienreizes mutes dobums būtu tikai jāizskalo!

pirms 10 gadiem, 2010.11.01 08:59

Atbildam lasītājiem