Klaiņojoši pusaudži izspēlē trilleri un zaudē brīvību 8

Divus no sociālās korekcijas izglītības iestādes "Strautiņi" izbēgušus puikas par zādzību Gulbenē 17.jūlijā notiesāja ar reālu brīvības atņemšanu.

16 gadus vecajam Andrim un 14 gadus vecajam Jurim tiesa piesprieda brīvības atņemšanu uz desmit mēnešiem, sodu izciešot Cēsu audzināšanas iestādē pusaudžiem. Puišus saskaņā ar tiesas spriedumu apcietināja tiesas zālē. Tiesā abi apsūdzētie savu vainu pilnībā atzina, taču izdarīto nenožēloja.


No Alsviķiem - kājām līdz Gulbenei
Šā gada 14.aprīlī abi izbēguši no "Strautiņiem", kur viens bija nosūtīts uz gadu ar Ventspils tiesas spriedumu, bet otrs uz diviem gadiem ar Liepājas tiesas spriedumu sakarā ar iepriekš jau pastrādātajām zādzībām, kas saistītas ar iekļūšanu telpās. No Alūksnes rajona Alsviķu pagasta abi zēni 15.aprīlī kājām nonākuši Gulbenē. Dienu pavadījuši daudzdzīvokļu mājas bēniņos, bet vakarā, pastaigājoties pilsētā, iegājuši bibliotēkā un paslēpušies pagrabā. Nolēmuši tur uzkavēties līdz bibliotēkas slēgšanai, lai pēc tam naktī tur varētu ieslēgt datorus un sērfot internetā. Kad bibliotēkā beidzās darbdiena un tur sāka rosīties apkopēja ar putekļusūcēju, puikas, viņai nemanot, izgāja no slēpņa, gāja apkopējai pa pēdām, izpētīja situāciju. Vestibilā viņi no apkopējas somas maka nozaga 10,90 latus, trīs kredītkartes un "Maxima" klienta karti. No bibliotēkas puikas aizmuka un nozagto naudu izmantoja pārtikai. 


Zog, lai paēstu
Cietusī tiesā uzturēja prasību par materiālā kaitējuma - 10,90 latu - atlīdzības piedziņu no apsūdzētajiem. Savukārt nozagtās kredītkartes viņa ir atguvusi, puikas tās nebija paspējuši izmantot. Tiesa atzina cietušās pieteikto kaitējuma kompensāciju. Puišiem arī būs jāatlīdzina tiesas izdevumi - 1,16 lati katram - un jānorēķinās par valsts piešķirtās advokātes pakalpojumiem, katram samaksājot 18 latus.


Tiesnese Gunta Gulbinska spriedumā uzsvērusi, ka "no apsūdzēto paskaidrojumiem tiesā izriet, ka viņi jau ir izplānojuši soda izciešanu Cēsu audzināšanas iestādē". No zēnu liecībām tiesā izriet, ka viņi plāno Cēsu pāraudzināšanas iestādē labi uzvesties, lai tur nebūtu ilgi jāatrodas un ātrāk varētu nokļūt brīvībā, kur, visticamāk, turpinās savu iesākto dzīvesveidu.

 

"Apsūdzētie ir bīstami sabiedrībai. Nav piemērojama nosacīta notiesāšana. Taču brīvības atņemšanas sods ir nosakāms uz neilgu laiku," teikts spriedumā. Puišiem drīzumā jāstājas tiesas priešā Alūksnē, Madonā un Valkā, par vēl arī tur pastrādātajām zādzībām.    


Abu puišu aizstāve Arta Kokta "Dzirkstelei" saka: "Viņi abi ir sava likteņa upuri, kuri neaptver, kas notiek ar viņiem un viņu dzīvi." Viens puika ir no Liepājas, dzimis deviņu bērnu ģimenē. Otrs ir dzimis Talsos, viņa mamma ir mirusi, un zēns kopš bērnības ceļojis pa bērnunamiem. Turklāt pats lepojas ar to, ka prot sevi aizstāvēt, visi no viņa baidās, un neviens ar viņu netiek galā. Abi puikas attīstības ziņā neatbilst savam vecumam, ir bērnišķīgi. Vienam 14 gados ir tikai četru klašu izglītība, otram 16 gados - septiņu klašu izglītība.


Tiesnese G.Gulbinska "Dzirkstelei" saka, ka tiesa Gulbenē ir "tikai viena epizode no Latvijas epopejas, kur abi puikas bērnišķīgā aizrautībā un spēlē" ceļojuši un zaguši. Vienam no puikām raksturojumā esot teikts, ka viņš "labi orientējas mežā un līdzi nēsā nazi".

 

"Šie bērni, kas šādi klaiņo apkārt, var būt sabiedrībai diezgan bīstami," saka G.Gulbinska.

Pievieno komentāru

Komentāri 8

nodoklu maksataja

Kapec bezspecigi, varbut ari kadreiz socialajiem darbiniekiem vajag kartigi kerties pie darba!

pirms 12 gadiem, 2008.07.23 15:46

gulbenietis

Kaut ka jau stulbi sanak, visi esam bezspecigi situaciju mainit!

pirms 12 gadiem, 2008.07.23 15:44

D.

pietrūks spēka. agri vai vēlu gribēsies norobežoties, sevi pasargāt.

pirms 12 gadiem, 2008.07.19 23:45

Ideja!

Neviens nepiedzimst ļauns!!! Likvidējam cietumus un sodus, dzīvosim draudzīgi un visus noziedzniekus samīļosim!!!

pirms 12 gadiem, 2008.07.19 23:33

:( =sāpei

Tā visvienkāršāk...atkratīties,iespundēt,aizvākt no acīm... Bet ne jau viņi tādi piedzima,dzīve un mēs,sabiedrība,viņus tādus pataisījām.
Nezinu,varbūt lidinos metru virs zemes,bet man gribētos ticēt,ka viņiem viss dzīvē beigsies labi...

pirms 12 gadiem, 2008.07.19 15:35

Sāpe

ja godīgi, wiss šis ir wnk pretīgi.. ko tur mīļot!!!
tādiem mīlums nepalīdzēs... newajag aizstāvēt... lai izcieš to visu .. lai cik skarbi no manas puses tas neskanētu... bet cilvēki nemainās tā vnk .. it sevišķi kas jau sāk no mazotnes... ārprāc... tas cietumsods neko nelīdzēs, tas wiss turpināsies, kamēr p[uikas dzīvos.. nākamie mafijozas, wai pat varbūt izvarotāji ... murgs....

pirms 12 gadiem, 2008.07.19 13:50

:(

Gribas šos puikas samīļot... nevis cietumā likt... :(((
Goda vārds,asaras acīs saskrēja lasot rakstu.

pirms 12 gadiem, 2008.07.18 22:38

Citas ziņas