Rajona vokālie ansambļi zonas skatē iegūst otrās pakāpes diplomus

Sestdien, 1.martā, Gulbenes kultūras centrā notika vokālo ansambļu skate, kurā piedalījās 17 kolektīvi no Gulbenes, Alūksnes un Balvu rajona. Gulbenes rajonu pārstāvēja 7 ansambļi. Visi rajona kolektīvi saņēma otrās pakāpes diplomus. Skatē pirmās pakāpes diplomu saņēma tikai Apes tautas nama sieviešu vokālais ansamblis.

Novada vokālo ansambļu skatē žūrijas komisija ļoti stingri vērtēja dziedājuma kvalitāti. Snieguma vērtējums notika pēc pieciem kritērijiem 50 punktu sistēmā. Tika vērtēts mākslinieciskais izpildījums, vokālā kultūra, stila izjūta, kolektīva radītais kopiespaids.

 

Katrs kolektīvs dziedāja trīs dziesmas, tās izpildot gan ar pavadījumu, gan bez tā. Skanēja latviešu tautas dziesmu apdares un latviešu komponistu skaņdarbi, kā arī melodijas itāļu un krievu valodā.

 

Žūrijas komisijas priekšsēdētājs bija komponists Rihards Dubra, locekļi - kordiriģente, vokālās grupas "Putni" mākslinieciskā vadītāja Antra Dreģe, Rīgas Doma kora skolas pedagogs Normunds Ķirsis un valsts aģentūras "Tautas mākslas centrs" metodiskās un projektu vadības nodaļas vadītāja Mārīte Puriņa.

 

Savu vērtējumu izteica arī Gulbenes mūzikas skolas direktore, rajona koru virsdiriģente Austra Veikšāne.

 

Beidzot ir pamanīti

Žūrijas komisijas locekle A.Dreģe skates programmu vērtēja kā vispusīgu un interesantu, tomēr norādīja, ka kolektīviem vairāk jādzīvo līdzi dziedājumam. Viņa pateicās par katru smaidu, kas uzlabojis ansambļa kopskatu un izpildījuma kvalitāti.


N.Ķirsis izteica atzinību tiem ansambļu vadītājiem, kuri paši bija izmēģinājuši roku latviešu tautas dziesmu apdarināšanā un tādu jaunu skaņdarbu radīšanā, kas piemēroti konkrētam kolektīvam.

 

R.Dubra ieteica kolektīviem ar lielāku pietāti attiekties pret pazīstamu dziesmu autoriem un tekstu.

 

M.Puriņa atzina, ka mūzika, ko kopj vokālie ansambļi, ir uzskatāma par vokālo kamermūziku, ka tā ir ārkārtīgi daudzveidīga.

 

"Lepojos, ka vokālie ansambļi, runājot par Dziesmu svētkiem, šogad ir pamanīti tautas mākslas kontekstā. Ceru, ka tā būs arī turpmāk," teica M.Puriņa.

 

"Namejs" bija vienīgais vīru vokālais ansamblis, kas startēja senioru grupā. Tā vadītājs Edgars Mārtinsons pēc skates atzina, ka šis kolektīvam bijis starp labākajiem sniegumiem, ko iespējams panākt tikai ar regulāru darbu. Pirms uzstāšanās bijis arī satraukums, bet tāds esot vajadzīgs vienmēr, jo liekot koncentrēties.

 

Iespēja izjust atmosfēru

Dziesmu un deju svētkos no Latvijas pirmo reizi piedalīsies 20 vokālie ansambļi, kuri sacentīsies arī skates finālā, kas notiks svētku laikā 4.jūlijā Rīgas Kultūras un tautas mākslas centrā Mazajā Ģildē.

 

Kolektīviem, kas nav izvirzīti uz finālu, arī būs iespējams izjust svētku atmosfēru un ar 15 līdz 20 minūšu programmu, kurā ir latviešu autoru skaņdarbi un tautas melodiju apdares, uzstāties Dzelzceļa vēstures muzejā Pārdaugavā. Vēlams - tautas tērpos.

 

Šonedēļ interneta mājas lapā "www.dziesmusvetki2008.lv" ir pieejama pieteikšanās anketa.

 

M.Puriņa rajona konsultantam kultūras jautājumos un novada skates organizatoram Donātam Veikšanām pasniedza pirmās Dziesmu un deju svētku uzlīmes.

 

Fakti

* Lejasciema bērnu vokālais ansamblis - 35,75 punkti.


* Beļavas tautas nama sieviešu vokālais ansamblis - 35,80 punkti.


* Rankas kultūras nama ansamblis "Menora" - 35,27 punkti.


* Stradu pagasta ansamblis "Sonoros" - 33,10 punkti.


* Tirzas vokālais ansamblis - 32,95 punkti.


* Lejasciema jauktais ansamblis "Akcents" - 36,93 punkti.


* Gulbenes kultūras centra vīru ansamblis "Namejs" - 33,43 punkti.

Pievieno komentāru

Citas ziņas