Vētra un lietus zemniekiem izposta sējumus

Spēcīgā krusa, stiprais vējš un lietusgāzes pirmdienas pēcpusdienā pamatīgi izpostījušas daudzus labības laukus, piemājas dārzus un mežus. Atsevišķu pagastu zemnieku saimniecību labības tīrumi ir noguldīti zemē.

Zemnieki cer un gaida Lauksaimniecības konsultāciju biroja speciāliste Alla Tilgase "Dzirkstelei" stāsta, ka atsevišķām zemnieku saimniecībām, piemēram, Lizuma pagasta saimniecībā "Cīruļi", stipri ir cietuši rudzi un augļu koki, Tirzas, Daukstu un Stradu pagastā zemē ir noguldīti rudzu lauki, kā arī pamatīgi cietuši piemājas dārzi - nolauzti augļu koki, salauzīti kartupeļu laksti, vētrā nogāzti lieli koki.

 

"Tirzas pagastā Aijas Miezītes piemājas saimniecībā negaisa laikā cietis arī āboliņš. Tagad to ir grūti pacelt augšā un nopļaut," saka A.Tilgase. Viņa arī piebilst, ka zemnieki tomēr cer un gaida, ka graudaugi spēs pacelties, jo pašlaik tie ir mitri un smagi, bet neesot salauzti.

 

Sāp sirds par izpostītajiem tīrumiem

Stradu pagastā lauksamniecības speciāliste Aina Lazdiņa "Dzirkstelei" rāda, kāds izskatās viņas rudzu lauks pēc vētras.

 

"Situācija ir briesmīga. Sāp sirds par labības tīrumiem. Pavasaris arī mūs nežēloja. Tas bija auksts un sauss, tad, kad zeme dabūja mitrumu, tad viss arī sadīga, un nu atkal nekā. Mēģināsim ar pacēlāju celt rudzus, bet tas ir sarežģīti. Labības novākšana arī tagad būs krietni sarežģītāka. Bet, ja vēlreiz uznāk šāda vētra, tad gan nezinu, kas būs. Uz kompensācijām neceru, un ja mēģinātu aprēķināt zaudējumus, tad summa noteikti būtu iespaidīga," saka A.Lazdiņa.

 

Viņa rāda arī citu Stradu pagastā vētrā cietušos laukus un tīrumus.

 

"Pamatīgi cietis ir rapsis. Tā galotnes izskatās kā nošķeltas. Izpostīti arī auzu lauki un vairāki piemājas dārzi. Redzēju dārzus, kur nekas nav palicis pāri no puķēm, burkāniem, kabačiem, sīpoliem un kartupeļiem," stāsta A.Lazdiņa.

 

Viņa "Dzirkstelei" rāda arī veco Rēzeknes ceļu, kura abās malās guļ liels skaits vētrā nolauztu koku.


Beļavas pagasta lielas saimniecības īpašniece Ligita Dortāne, kuras pārziņā ir prāvs govju ganāmpulks, pēc negaisa bija palikusi bez elektrības.

 

"Tagad gan viss ir kārtībā, bet krusa ir izpostījusi dārzus, nekas daudz nav palicis pāri no gurķiem un puķu dobēm," teic L.Dortāne.

 

Sūdzības jāiesniedz Zemkopības ministrijā

Austrumvidzemes lauku attīstības biroja speciāliste Sarmīte Svilāne šaubās, vai zemnieki varētu cerēt uz kompensāciju par vētrā un lietū izpostītajiem sējumiem.

 

"Ministru Kabinets it kā lēma par riska fonda apstiprināšana. Tas viss ieilga, un līdz galam šis jautājums tā arī netika atrisināts.Varbūt sakarā ar to, ka vēl nav apstiprināti šie noteikumi, un būs sūdzības no zemniekiem, Zemkopības Ministrija arī kaut ko piešķirs. Katrā ziņā zemniekiem jāiesniedz savas sūdzības tieši Zemkopības ministrijai, citādāk nekas nenotiks," saka S.Svilāne.

Pievieno komentāru

Citas ziņas