100 dienas līdz EIROPAS vēlēšanām LATVIJĀ: sāksim ar “starta šāvienu” un ģenerālmēģinājumu!

 • Eiropas vēlēšanas Latvijā notiks 2019. gada 25. maijā

 • 15.02: līdz velēšanām palikušas 100 dienas

 • 100 dienu atskaiti sāks kopā ar Latvijas cilvēkiem, īstenojot ģenerālmēģinājumu Rīgā un reģionos

 • P.S. 1. maijā aprit 15 gadi, kopš Latvija pievienojās Eiropas Savienībai!


Gatavojoties gaidāmajām Eiropas vēlēšanām, kopā ar Latvijas cilvēkiem sāksim 100 dienu atskaiti līdz vēlēšanu dienai Latvijā (25.05.2019) un īstenosim vēlēšanu ģenerālmēģinājumus Rīgā un citās pilsētās.


 • KAD & CIKOS? Piektdien, 15. februārī, plkst. 16:00 - 17:00.

 • KUR? Koka ēku renovācijas centrs “Koka Rīga” (Krāsotāju iela 12, Rīgā). Notikuma vieta ir simboliska - “Koka Rīga” ir / būs 37. vēlēšanu iecirknis.


! Pasākumā “100 dienas līdz Eiropas vēlēšanām Latvijā” aicināti piedalīties arī mediju pārstāvji !


Pasākumu atklās un “starta šāvienu” 100 dienu atskaitei dos Ministru prezidents, ilggadējs Eiropas Parlamenta deputāts Krišjānis Kariņš (TBC), Eiropas Parlamenta Komunikācijas ģenerāldirektors un EP runasvīrs Žaumi Duks Gijots (Jaume Duch Guillot) un Eiropas Parlamenta biroja Latvijā vadītāja Marta Rībele.


Pasākuma diskusijā ar personīgiem stāstiem par Latvijas ambīcijām Eiropā dalīsies:

 • Eiropas Savienības Tiesas tiesnesis, talantīgs jurists un politologs, Rīgas Juridiskās augstskolas goda profesors, Gada Eiropas cilvēks Latvijā 2018 - Egils Levits

 • Latvijas mākslas akadēmijas profesore, uzņēmēja un dizainere, dizaina biroja H2E līdzdibinātāja un radošā direktore, vairāku nacionālo un starptautisko apbalvojumu ieguvēja prestižos dizaina konkursos - Ingūna Elere

 • Mākslas meistars un gleznotājs, dēvēts arī par izcilāko mūsdienu latviešu plenēristu, bijušais Latvijas Mākslas akadēmijas rektors - Aleksejs Naumovs

 • Kustības “Ar pasaules pieredzi Latvijā” valdes loceklis un platformas “Your Move” dibinātājs Jānis Kreilis


Cilvēk stāstus uzklausīs un palīdzes izstāstīt ilggadējā Briseles korespondente, žurnāliste Ina Strazdiņa.


Pēc pieredzes stāstiem kopā ar Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāju Arni Cimdaru notiks vēlēšanu ģenerālmēģinājums. Atlikušo 100 dienu laikā līdz Eiropas vēlēšanām Latvijā ģenerālmēģinājumi notiks vairākās Latvijas pilsētās.


Atzīmējot līdz velēšanām atlikušās 100 dienas, Eiropas Parlamenta birojs Latvijā 15. februārī dienas garumā organizē četrus integrētus pasākumus:

 1. Plkst. 8:00 - 14:00 | “Mediju tūre” Latvijas lielāko mediju redakcijās kopā ar EP Komunikācijas ģenerāldirektoru un EP runasvīru Žaumi Duku Gijotu.

 2. Plkst. 12:00 - 15:30 | Reģionālo mediju diena Rīgā, piedaloties žurnālistiem no dažādiem Latvijas reģioniem. Saistībā ar gaidāmajām Eiropas vēlēšanām paredzētas tikšanās ar Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāju Arni Cimdaru, Valsts kancelejas direktora vietnieku Kasparu Ozoliņu, kurš atbild par EP vēlēšanām, un KNAB pārstāvi Amīliju Raitumu. Notiks arī ekskluzīva pētījuma “Vēlētāju gaidas” rezultātu prezentācija - šādu pētījumu EP birojs Latvijā veica jau 4. reizi. Tāpat notiks praktisku ieteikumu prezentācija: “Ka pasargāt sevi un savus vēlētājus no viltus ziņām”?

 3. Plkst. 16:00 - 17:00 | “100 dienas līdz Eiropas vēlēšanām Latvijā”: ar “starta šāvienu” un vēlēšanu ģenerālmēģinājumu sāksim 100 dienu atskaiti kopā ar Latvijas cilvēkiem un viņu stāstiem, kas atklāj ambīcijas Eiropā. Vēlēšanu ģenerālmēģinājumi pēc tam turpināsies arī citās Latvijas pilsētās.

 4. Plkst. 18:00 - 21:00 | “Eiropas neiroze”. Rīko interneta žurnāls “Satori” sadarbībā ar EP biroju Latvijā un Eiropas kustību Latvijā, lai pievērstu jauniešu uzmanību Eiropas vēlēšanām. Aicinošo un iekustinošo pasākumu vadīs žurnāliste Rita Ruduša. Sākumā notiks trīs autoru (aktīviste Linda Curika, filozofs Igors Gubenko, publiciste Sandra Mētra) priekšlasījumi par tēmu “Vai Eiropas vērtības ir pašsaprotamas”. Turpinājumā Ritas Rudušas vadīta paneļdiskusija “Eiropas neirozes” ar dažādu jomu pārstāvjiem, t.sk., reperi ansi. Par muzikālo noformējumu rūpēsies DJ Henriks Eliass Zēgners. Plašāk www.satori.lv.


Eiropas Parlaments aicina Eiropas vēlēšanās 2019 ne vien balsot, bet jau tagad iesaistīties procesā, pievienojoties iniciatīvai un reģistrējoties platformā www.ŠoreizEsBalsošu.eu No Eiropas jau iesaistījušies ap 150 000, no Latvijas jau 1030 brīvprātīgo!


! Ikviena Eiropas, arī Latvijas pilsoņa balsij ir nozīme. Vēlēt jāiet nevis citu, bet sevis dēļ. Būsim atbildīgi pret sevi un citiem, aicinot balsot arī viņus!


Fakti* par Latvijas iedzīvotāju piederības sajūtu Eiropas Savienībai:

 • #Brexit veicinājis arvien lielāku eiropiešu, arī Latvijas iedzīvotāju, atbalstu Eiropas Savienībai (augstākais rādītājs pēdējo 25 gadu laikā).

 • Latvijā 56% iedzīvotāju mūsu valsts dalību Eiropas Savienībā (ES) vērtē kā “labu lietu”.

 • 73% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka Latvijas dalība ES ir nesusi ieguvumus (Eiropā vidēji tā uzskata 68%, kas ir augstākais rādītājs kopš 1983. gada).

 • Latvijā kā galvenos ieguvumus no ES iedzīvotāji vērtē jaunas darba iespējas (49%), ieguldījumu Latvijas ekonomikas izaugsmē (44%) un ES ieguldījumu miera nodrošināšanā un drošības stiprināšanā (34%).

 • Apgalvojumam “Manai balsij Eiropā ir nozīme” Latvijā piekrīt 27% respondentu, kas ir par 6 procentpunktiem vairāk nekā šī gada aprīlī! Eiropā caurmērā tam pilnīgi piekrīt 48%.

 • 52% Latvijas iedzīvotāju vēlas, lai Eiropas Parlaments, viens no diviem ES likumdevējiem, spēlētu lielāku lomu (vidēji ES tā vēlas 48% iedzīvotāju).


Eiropas vēlēšanas 2019. Šogad noslēgsies šī Eiropas Parlamenta (EP) sasaukuma 5 gadu pilnvaru termiņš. Pašlaik EP strādā 8 deputāti no Latvijas. Lai arī pēc Brexit (provizoriski 2019. gada 29. martā) EP pašreizējo 751 vietā strādās 705 deputātu, no Latvijas arī turpmāk EP strādās 8 deputāti, kuri parasti pievienojas Eiropas līmeņa politiskajām grupām.


Likumdošanas process ES. EP un ES Padome (dalībvalstu ministri), kuras darbu pašlaik - 2019. gada pirmajā pusē - vada Rumānija (2015. gada pirmajā pusē vadīja Latvija), kopīgi pieņem ES likumus daudzās jomās. Šie likumi pēc tam ir pamats ES valstu nacionālajiem likumiem. Piemēram, Latvijā līdz pat 80% likumu balstīti uz ES lēmumiem. Lai arī Eiropas Komisija (EK) ir vienīgā Eiropas likumu iniciatore, EP var norādīt, kādi tiesību akti būtu vēlami, un prasīt EK, lai tā sagatavo likumdošanas priekšlikumus.


Papildu informācijai

 • Eiropas vēlēšanu platforma - iniciatīva “Šoreiz es balsošu

 • Aktuālākā informācija saistībā ar Eiropas vēlēšanām, t.sk., nozīmīgākajiem datumiem (Eiropadomes pārstāvju debates par ES nākotni, #Spitzenkandidat jeb ES vadošā līdera procesu, Lielbritānijas izstāšanos (provizoriski 29.03.2019) u.c.

 • Mobilā lietotne “Citizens’ App” par Eiropas Savienības (ES) paveikto. Tā bez maksas pieejama AppStore un Google Play.

 • Eiropas vēlēšanu mirkļbirkas: #ŠoreizEsBalsošu #EiropasVēlēšanas2019 #ThisTimeImVoting #EE2019


*Jaunākais EP Eirobarometra pētījums http://www.europarl.europa.eu/at-your-service/lv/be-heard/eurobarometer/parlemeter-2018-taking-up-the-challenge & Faktu lapa par Latviju http://www.europarl.europa.eu/at-your-service/files/be-heard/eurobarometer/2018/parlemeter-2018/national-factsheets/lv-lv-factsheet-parlemeter-2018.pdf


Pievieno komentāru

ES un Latvija