Deputāti piedāvā jaunus pasākumus plastmasas pārstrādes veicināšanai 2

Deputāti atbalsta vienota tirgus izveidi pārstrādātajai plastmasai un piedāvā jaunus soļus cīņai ar atkritumiem jūrā.

Stimuli atkritumu savākšanai jūrā, ES mēroga bioloģiskās noārdīšanās un kompostējamības standarti un definīcijas, kā arī līdz 2020. gadam ieviests pilnīgs oksonoārdāmas plastmasas aizliegums - tā ir daļa no nesaistošā rezolūcijā iekļautajiem deputātu priekšlikumiem. Rezolūcija ceturtdien tika apstiprināta ar 597 balsīm pret 15, 25 deputātiem atturoties.


Oksonoārdāmā plastmasa nav pienācīgi bioloģiski noārdāma, tā nav kompostējama un negatīvi ietekmē tradicionālās plastmasas otrreizējo pārstrādi.


Deputāti atbalsta arī mikroplastmasas aizliegšanu kosmētikā un tīrīšanas līdzekļos vēl pirms 2020. gada.


Pārstrādātās plastmasas kvalitātes standarti


Lai nodrošinātu pāreju uz aprites ekonomiku, nepieciešams izveidot vienotu pārstrādātu izejmateriālu tirgu, norāda deputāti. Viņi aicina Eiropas Komisiju piedāvāt kvalitātes standartus, kas veicinātu uzticēšanos otrreizējo plastmasu izejvielu tirgum un stimulētu tā veidošanos. Deputāti arī aicina Komisiju nodrošināt reciklēto materiālu drošu izmantošanu materiālos, kas nonāk saskarē ar pārtiku.

Dalībvalstīm būtu jāapsver iespēja samazināt PVN likmi produktiem, kas satur pārstrādātus materiālus.


Plašāka ražotāju atbildība


Deputāti uzsver, ka ir vairāki ceļi, kā dalībvalstīm sasniegt augstus dalītas savākšanas un pārstrādes rādītājus: ražotāju paplašinātas atbildības (RPA) shēmas, depozīta kompensācijas shēmas, palielināta sabiedrības informētība. Viņi aicina izvērtēt, vai RPA shēmas iepakojumam būtu attiecināmas arī uz citiem plastmasas produktiem.


Plastmasas atkritumu zvejniecība


Deputāti uzsver, cik nozīmīga varētu būt zvejnieku loma, jo īpaši zvejas laika jūrā vācot plastmasas atkritumus un nododot tos ostā. Komisijai un dalībvalstīm būtu jāstimulē šī darbība, viņi norāda.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

tas pats

ko tur nieka problēmas risināt plastmasu atdodiet DIMDIŅIEM tie turpat pie bama var teikt LIZUMNA centrā agri rītiņos visu sadedzina krauklis katru rītu aizlido pārbauda tikai PVD to kaut kā neredz vai negrib redzēt

pirms 3 gadiem, 2018.10.05 12:55

opā

un es nevarēju saprast kādēļ katru rītu viss LIZUMS smird pēc degošas galošas tad redz kur tā vaina nu nu

pirms 3 gadiem, 2018.10.05 14:40

Eiropas Savienībā