Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Eiropas Parlaments apstiprina vienreizlietojamās plastmasas aizliegumu pēc 2021. gada

Trešdien Eiropas Parlaments apstiprināja tādu vienreiz lietojamo plastmasas priekšmetu kā šķīvji, galda piederumi, salmiņi un vates kociņi aizliegumu.

Ar ES valstu ministriem panākto vienošanos atbalstīja 560 deputāti, 35 balsoja pret, bet 28 atturējās.


Līdz 2021. gadam no ES veikalu plauktiem pazudīs šādi priekšmeti:

  • vienreizlietojamie galda piederumi (dakšas, naži, karotes, irbulīši);

  • vienreizlietojamie plastmasas šķīvji;

  • plastmasas salmiņi;

  • no plastmasas gatavoti vates kociņi;

  • plastmasas balonu kociņi;

  • oksonoārdāmā plastmasa un ēdiena trauki, kā arī putu polistirola dzērienu glāzītes.


Jauni pārstrādes mērķi un plašāka ražotāju atbildība

Līdz 2029. gadam otrreizējai pārstrādei jāsavāc 90% plastmasas pudeļu, bet līdz 2025. gadam 25% plastmasas pudeļu ražošanā izmantotā materiāla jāiegūst no pārstrādātas plastmasas. Līdz 2030. gadam šim rādītājam jāpieaug līdz 30%.


Jaunie noteikumi arī stiprinās “piesārņotājs maksā” principu, ieviešot ražotāja paplašinātas atbildības (RPA) shēmas. Tāda attieksies, piemēram, uz cigarešu ražotājiem. RPA tiks piemērota arī zvejas rīkiem - jūrā pazudušo tīklu savākšanas izmaksas būs jāsedz ražotājiem, nevis zvejniekiem.


Noteikumi arī paredz, ka uz cigarešu ar plastmasas filtriem, kā arī plastmasas glāžu, mitro salvešu un higiēnas izstrādājumu iepakojuma būs jāizvieto brīdinājumi par to kaitīgumu videi.


Citāts

EP ziņotāja Frederike Rīsa (ALDE/Beļģija) sacīja: “Šis likums videi nodarītā kaitējuma apjomu samazinās par 22 miljardiem eiro - tādas tiek lēstas plastmasas piesārņojuma radītās izmaksas Eiropā līdz 2030. gadam. Tagad Eiropā ir regulējums, ko popularizēt starptautiskā līmenī - jūras piedrazojums ar plastmasu ir globāla problēma. Tas ir svarīgi visai planētai.”


Pamatinformācija

Saskaņā ar Eiropas Komisijas statistiku plastmasa veido vairāk nekā 80% jūras piedrazojuma. Noteikumi attieksies uz produktiem, kas veidot apmēram 70% jūras piedrazojuma. Plastmasas lēnās sadalīšanās dēļ piedrazojuma apjoms jūrās, okeānos un pludmalēs pieaug visā pasaulē. Plastmasas atliekas nonāk jūras dzīvnieku organismos un līdz ar to arī cilvēku barības ķēdē.


Pievieno komentāru

ES un Latvija