Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jauni pagaidu robežkontroles noteikumi Šengenas zonā

Pagaidu robežkontrole Šengenas zonā līdzšinējo divu gadu vietā nedrīkstētu ilgt vairāk nekā gadu, uzskata Eiropas Parlamenta deputāti.

Saskaņā ar pašlaik pārskatāmo Šengenas Robežu kodeksu dalībvalstis Šengenas zonā drīkst veikt pagaidu pārbaudes uz iekšējām robežām, ja pastāv draudi sabiedriskajai kārtībai vai iekšējai drošībai.

Ceturtdienas balsojumā par Eiropas Parlamenta nostāju gaidāmajās sarunās ar dalībvalstu ministriem deputāti nolēma:

* Pagaidu robežkontrole sākotnēji būtu nosakāma uz diviem līdzšinējo sešu mēnešu vietā;

* maksimālais pagaidu robežkontroles ilgums būtu jāsamazina no pašreizējiem diviem gadiem līdz vienam gadam.
Eiropas Parlamenta deputāti uzsvēra, ka pagaidu robežkontrole ierobežo cilvēku brīvu pārvietošanos, tāpēc tā būtu nosakāma tikai kā ārkārtas līdzeklis galējas nepieciešamības gadījumā.

Jauni nosacījumi kontroles pagarināšanai

Lai pēc sākotnējā divu mēnešu perioda robežkontroli pagarinātu, Šengenas zonas valstīm būtu jāsniedz detalizēts riska izvērtējums. Lai kontroli atstātu spēkā pēc sešiem mēnešiem, Eiropa Komisijai būtu jāsniedz atzinums par tās tiesiskumu, un tā būtu jāapstiprina ES Padomei. EP deputāti arī vēlas noteikt ciešāku Parlamenta iesaisti šajā procesā.

Citāts

EP ziņotāja Tanja Fajon (S&D, Slovēnija) sacīja: “ Šengena ir viens no lielākajiem ES sasniegumiem, taču to apdraud sešu valstu īstenotā kontrole pie iekšējām robežām. Tā ilgst jau vairāk nekā trīs gadus, kaut gan maksimālais atļautais laiks ir divi gadi. Tas apliecina, cik neskaidri ir pašreizējie noteikumi un kā valstis tos nepareizi interpretē. Ja mēs vēlamies saglabāt Šengenu, mums jāizbeidz šī prakse un jānosaka skaidri noteikumi.”

Nākamie soļi

Noteikumi tika apstiprināti ar 319 balsīm pret 241, 78 deputātiem atturoties. Tā kā ES Padome par savu nostāju jau vienojusies, sarunas ar dalībvalstu ministriem varēs sākties nekavējoties.

Pamatinformācija

Austrija, Vācija, Dānija, Zviedrija un Norvēģija noteikušas robežkontroli saistībā ar 2015. gada migrācijas krīzi. Francija pārbaudes ieviesusi, reaģējot uz terorisma draudiem.

Pievieno komentāru

ES un Latvija