Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Gulbenietes Agras Riekstiņas pagalmā krāšņi uzzied “Nakts karaliene"

“Gribu, lai visi ierauga šo skaistumu!” tā par sava kaktusa košo uzziedēšanu “Dzirkstelei” saka gulbeniete Agra Riekstiņa.

Viņa atsauc papriecāties par skaistajiem ziediem ar saldo liliju smaržu svētdienas vakarā, jo nevar zināt, vai līdz nākamajai dienai ziedi vēl saglabāsies. Tas ir acumirklīgs skaistums. No pieredzes Agra zina sacīt, ka kaktusa ziedi skaisti saglabājas tikai vienu nakti.

“Nav viens zieds, bet trīspadsmit! Tā ir ģimene! Vecajam kaktusam, kuru esmu saņēmusi mantojumā no mammas, ir izauguši bērni. Atļāvu augt vienā puķupodā visiem bērniem, kuri grib. Uz vecā kaktusa saskaitīju piecus ziedus, bet visi pārējie uzplaukuši bērniem. Tik daudz ziedu šajā puķupodā nekad vēl vienlaikus nebija uzplaucis,” saka Agra.

Sens kaktuss. Saimniece vairs pat neatminas, kā tas savulaik nonācis viņas dzimtas rokās. Katru vasaru šis augs kopā ar pārējām istabas puķēm smeļas saules spēku. Agra savus augus izliek zem klajas debess un pēc tam vairs daudz zinis neliekas - visu paveic daba. Viņa secinājusi, ka nupat uzziedējušajai “Nakts karalienei” ir pa prātam ilgstošs karstums un sausums, kas mijas ar lietavām. Agra izturas pret savām puķēm ar iecietību un piekopj mierīgas līdzās pastāvēšanas politiku. Nekad nevienu puķi no savas mājas viņa neesot izmetusi. “Mana jaunākā meita Inga ir par mani teikusi, ka manās rokās pat akmens sāks ziedēt, kad to laistīšu un kopšu,” smejas Agra.

“Nakts karaliene” ir epifīlis, ko vēl sauc par “Holandieša pīpi”. Tas ir viens no izplatītākajiem kaktusiem, kas nācis no Centrālamerikas un Dienvidamerikas ziemeļu daļas. “Nakts karaliene” zied ārkārtīgi reti, un tas notiek tikai naktī. Nereti pumpuri briest veselu gadu, tomēr izplaukuša zieda prieks ir pavisam īss. Saulei austot, ļoti aromātiskais zieds jau ir novītis. Ķīnieši šī auga hieroglifu izmanto, lai raksturotu kādu, kurš strauji guvis popularitāti un tikpat ātri to pazaudējis, proti, “vienas dienas zvaigzne”.


Pievieno komentāru

Interesanti