Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Par šī gada koku izvēlēta Krimas liepa

Latvijas dendrologu biedrība (LDB) par 2019.gada koku kopsapulcē ar balsu vairākumu nobalsojusi par Krimas liepu "Tilia x euchlora K. Koch", aģentūru LETA informēja LDB viceprezidents Gvido Leiburgs.

Viņš skaidroja, ka Krimas liepas izvēle bija atbalsta balsojums Ukrainas dendrologiem. "Latvijas Dendrologu biedrība nosoda Krievijas veikto Krimas pussalas aneksiju un aicina uz konflikta mierīgu atrisinājumu, atgādinot sabiedrībai par nepieciešamību stiprināt sadarbību, demokrātiju un vispārcilvēciskās vērtības Eiropā. 2006.gadā Latvijas dendrologi apmeklēja Ukrainas parkus un botāniskos dārzus, iedibinot draudzīgas attiecības ar Ukrainas kolēģiem," uzsvēra Leiburgs.

Pēc viņa sacītā, Krimas liepa Latvijā ir svešzemju koku suga jeb precīzāk - parastās un Kaukāza liepas starpsugu hibrīds. Gada koka izcelsmes areāls ir Austrumukrainas teritorija, Krima. Koks sasniedz 25 metru augstumu un veido aptuveni 8-10 metru platu, pārkarenu, cilindriskas formas zaru vainagu. Īpašā koka pazīme ir vidēji lielās un spīdīgās lapas, kas koku izceļ apkārtējo vidū. Rudenī koka lapojums krāsojas gaiši dzeltenos toņos, saglabājot raksturīgo lapu spīdumu. Lapas plātne pie pamata izteikti asimetriska, lapas mala ar akotainiem, gaišiem zobiņiem.

Krimas liepa zied jūlija beigās un augusta sākumā, pēc parastās liepas, un tās ziedi ir salīdzinoši lieli ar intensīvu smaržu. Koki veido stabilus stumbrus ar simetrisku zarojumu, tie ir piemēroti pilsētu augšanas apstākļiem, jo nav izvēlīgi grunts prasību ziņā, ir sausumizturīgi, piemēroti formēšanai un cirpšanai, tiem ir maz kaitēkļu un slimību. Tomēr Krimas liepai ir viena slikta īpašība - ziedēšanas laikā tā izraisa pastiprinātu kameņu un bišu bojāeju.

Kopumā, pēc viņa sacītā, tā esot viena no skaistākajām liepām, ko Latvijā audzē jau no 19.gadsimta beigām. Koki vairāk izplatīti Latvijas centrālajā un rietumu daļā. Neraugoties uz labo ziemcietību un citām īpašībām, koka taksons apstādījumos sastopams nepamatoti reti. LDB aicina Krimas liepu plašāk izmantot apstādījumos kā soliterus, grupu un ceļmalu stādījumus. Kokiem sākot ar 1,9 metru stumbra apkārtmēru ir īpaši aizsargājamu koku - dižkoku statuss.

Kopumā "Gada koks 2019" titulam tika izvirzīti divi nominanti, no kuriem otrs bija parastais skābardis "Carpinus betulus L.".

LDB bāzēta Latvijas Nacionālajā botāniskajā dārzā Salaspilī, apvienojot 85 biedrus - dendrologus un nozares interesentus.

LDB gada koku izraugās kopš 2001.gada. Par Latvijas simtgades koku pērn tika izraudzīts parastais ozols "Quercus robur L.".

Pievieno komentāru

Interesanti