Gulbenes rajona tiesā spriež sodu apsūdzībā par vīrieša nolaupīšanu uz četrām stundām un spīdzināšanu 3

Gulbenes rajona tiesā ceturtdien, 26.jūnijā, izskatīja krimināllietu par huligānismu personu grupā pret kādu vīrieti, piekaujot, ieslēdzot roku dzelžos, draudot ar steku un nelikumīgi nēsātu šaujamieroci. Saskaņā ar apsūdzību krimināllikums noziedzīgajā nodarījumā iesaistītajiem četriem vīriešiem paredz reālu brīvības atņemšanu līdz pat 15 gadiem. Apsūdzētie ir 35 un 32 gadus vecie brāļi Māris un Aigars, 27 gadus vecais Kaspars un 28 gadus vecais Ritvars. Visi viņi ir Madonas rajona iedzīvotāji. Visi apsūdzēti incidentā, kas noticis pirms pieciem gadiem. 

Zīmīgā dienā - 11.septembrī

 

Notikums, kas kļuva par pamatu šim tiesas procesam, risinājies Madonas rajona Varakļānos 2003.gada 11.septembrī. Tas ir zīmīgs datums, jo divus gadus iepriekš tieši šajā datumā ASV notika terora akts, kas satricināja visu pasauli. Bet četri Madonas rajona iedzīvotāji šajā datumā, būdami alkohola reibumā, nolēma privātu, maznozīmīgu konfliktu (par it kā apzagto kombainu) risināt linča tiesā. Viņu nežēlastībā krita šobrīd 35 gadus vecais paziņa Andris.

 

Ar divām savām automašīnām četrotne uz ceļa nobloķēja Andra vadīto "Ford" markas automašīnu. Tad brāļi Māris un Aigars izrāva šoferi no salona, iesita pa seju un Ritvars palīdzēja Andri saslēgt rokudzelžos. Tas viss notika Andra automašīnas vairāku pasažieru acupriekšā. Uzbrucēji Andri bez jebkādiem paskaidrojumiem ievietoja sava auto bagāžniekā un aizveda nezināmā virzienā.

 

Baida, šaujot uz vīrieti

 

Tad sākās Andra aptuveni četras stundas ilgais moku un neziņas ceļš. Brauciena laikā viņu nolaupījušo vīriešu četrotne iekaustīja pretoties nespējīgo vīrieti, nodarot viņam fiziskas sāpes, visbeidzot aizveda uz mežu. Aigars viņam ne mazāk kā desmit reizes iesita ar steku, spēra pa ķermeni un seju. Andri ar dūrēm un spērieniem iespaidoja arī Māris, Ritvars, bet Kaspars izmantoja palīglīdzekli - steku. Spīdzināšanas laikā Māris draudēja Andrim ar savu nelikumīgi nēsāto šaujamieroci - CZ markas pistoli -, solot viņu nogalināt. Pārējie trīs tikmēr cieši turēja cietušo. Māris izšāva pāri Andra galvai vienu reizi. Pēc spīdzināšanas četrotne Andri atkal ievietoja sava auto bagāžniekā un aizveda pie kombaina, kura apzagšanā viņu vainoja četrotne. Tur puiši vēlreiz iedunkāja un apspārdīja Andri.

 

Ekspertīzē konstatēts, ka cietušajam aptuveni četras stundas ilgās spīdzināšanas laikā nodarīti viegli miesas bojājumi, ar īslaicīgiem veselības traucējumiem. Uz ķermeņa vairākās vietās bija asins izplūdumi, nobrāzumi, sista brūce virs uzacs, lauzts deguns un saplēsts džemperis.

 

Noziegums un sods

 

Tiesā apsūdzētie savu vainu pilnībā atzina un nožēloja, kā arī pauda, ka viņu dzīve pēc notikušā ir mainījusies un neko tamlīdzīgu viņi nekad mūžā vairs neatkārtos. Pēc apsūdzēto lūguma krimināllietu tiesā izskatīja bez pierādījumu pārbaudes.

Tā kā sprieduma pasludināšanas brīdī viens no apsūdzētajiem - Kaspars - bija miris, attiecībā pret viņu krimināllieta ir izbeigta.

 

Tiesa atzinusi cietušā civilprasību trīs latu apmērā par saplēstajām drēbēm. Apsūdzētajiem arī jāapmaksā procesuālie izdevumi - 74,48 lati.

 

Brāļiem Aigaram un Mārim tiesa piesprieda brīvības atņemšanu uz vienu gadu un trīs mēnešiem nosacīti ar pusotra gada pārbaudes laiku, nosakot par pienākumu reģistrēties Valsts probācijas dienestā un piedalīties tā programmās. Noteikts arī drošības līdzeklis - uzturēšanās dzīvesvietā. Savukārt Ritvaram, kas vairākkārt jau sodīts un kam sodāmības nav dzēstas, tiesa, saskaitot kopā vairākus noteiktos sodus, piesprieda reālu brīvības atņemšanu uz četriem gadiem, trīs mēnešiem un 15 dienām, nosakot policijas kontroli uz trīs gadiem. Termiņā ieskaitīts apcietinājumā jau pavadītais laiks. Līdz ar to faktiski Ritvaram cietumā jāpavada viens gads un trīs mēneši.

 

Lietiskos pierādījumus - steku un rokudzelžus - tiesa nolēma iznīcināt, savukārt konfiscēto CZ tipa pistoli un 108 patronas nodot Iekšlietu ministrijas rīcībā.

 

Pievieno komentāru

Komentāri 3

naivā

gribas ticēt, ka mūsdienās vairs tā nenotiek, bet, ak, vai, domāju, ka notiek gan, tikai parasti neviens policijai nesūdzas, priecājas palikt dzīvajos.

pirms 13 gadiem, 2008.06.30 21:24

Man rādās tāds pats jautājums... Par šiem gadiem jau sen(ja jau TIK ļoti nožēloja izdarīto) varēja ar cietušo vienoties,samaksāt tos 74 latus par saplēstajām drēbēm,atvainoties un viss ok... Vai tiešām jāgaida tiesa 5 gadus??????

pirms 13 gadiem, 2008.06.30 16:06

Kriminālziņas