Novadu izmanto nelegālam tranzītam

Sāk kriminālvajāšanu par ārvalstnieku nelikumīgu pārvietošanu  
Gulbenes rajona prokuratūrā 13.janvārī uzsākta kriminālvajāšanu pret diviem Latvijas pilsoņiem, no kuriem vienam deklarētā dzīvesvieta ir bijušā Balvu rajona teritorijā. Viņi tiek vainoti 2009.gadā pastrādātā noziegumā - divu Pakistānas un divu Bangladešas iedzīvotāju nelegālā pārvietošanā Latvijas teritorijā.

Gulbenes rajona prokuratūras virsprokurors Aivars Circens "Dzirkstelei"stāsta, ka tieši Gulbenes novadā (toreiz vēl rajonā) noziegums nav izdarīts, šeit bijis nozieguma turpinājuma vieta. Taču atklāts noziegums tika tieši šeit. Tāpēc arī 4.janvārī krimināllieta nonāca Gulbenes rajona prokuratūrā kriminālvajāšanas uzsākšanai.
 
Apsūdzība uzrādīta 30 gadus vecam vīrietim. Otra persona - 50 gadus vecs vīrietis, kura faktiskā uzturēšanās vieta ir Rīga, - atrodas meklēšanā.

 

"Aizkavēšanās lietas tālākai virzībai ir saistīta ar to, ka viena apsūdzētā pašreizejā uzturēšanās vieta nav noskaidrota. Kriminālvajāšana ir sākta. Vienam ir izsniegta apsūdzība, otram - vēl nav, jo viņa pašreizējā atrašanas vieta nav zināma drošības līdzekļa atcelšanas dēļ, kas savukārt notika, ievērojot likumā noteiktos termiņus," saka A.Circens.

 

Pirmstiesas izmeklēšana esot bijusi sarežģīta, tās gaitā nācies veikt daudzas tehniskās ekspertīzes.
 
Noziegums organizēts Krievijā
 
"Ilgstošas izmeklēšanas darbību rezultātā konstatēts, ka noziegumu ir pastrādājusi organizēta grupa, kura izveidota speciāli šādām noziedzīgām darbībām - cilvēku nelegālai pārvietošanai pāri Krievijas - Latvijas robežai tālākai nokļūšanai Rietumeiropas valstīs. Noziedzīgās grupas organizēšana notikusi Krievijas pusē. Noskaidrot pilnīgi visus apstākļus ir faktiski neiespējami, lai gan Krievijas Federācija šajā lietā ir nākusi pietiekami daudz pretim, sniedzot tās rīcībā esošo informāciju. Sadarbība ir bijusi pietiekami racionāla. Nevarētu teikt, ka būtu likti šķēršļi," saka A.Circens.
 


Izmeklēšanas laikā pret trešo personu - 50 gadus vecu Latvijas iedzīvotāju - lieta izdalīta atsevišķā izmeklēšanā. Šī persona atrodas meklēšanā un, visticamāk, pašlaik atrodas Krievijā.
 
Ārvalstnieki izraidīti uz Krieviju
 
A.Circens stāsta, ka nelegālie imigranti tika izraidīti no Latvijas atpakaļ uz Krievijas Federāciju, no kurienes ieradās. Noskaidrojies, ka viņi paši, iespējams, nezināja, kurp tālāk no Latvijas tiktu nogādāti, ja viss izdotos tā, kā šajā nozieguma shēmā bija iecerēts. Šiem austrumu valstu iedzīvotājiem Eiropā sazināties liedz valodas barjera. Turklāt arī savā valodā viņi runā atšķirīgos dialektos. Nodibināt kontaktu ar šiem cilvēkiem izmeklēšanas gaitā esot bijis ļoti grūti. "Viņi paši, iespējams, nezināja, kur īsti viņi atrodas un kurp tiek sūtīti. Tomēr domāju, ka atbilstoši noziedzīgajai shēmai mērķa valstī šie cilvēki noteikti tika gaidīti. Organizatori noteikti zināja, kurp jānogādā nelegālie imigranti," saka A.Circens.
 
Valsts robežsardzes Galvenās pārvaldes Preses un sabiedrisko attiecību dienests iepriekš jau bija izplatījis informāciju, ka 2009.gada 27.augusta pievakarē ceļa posmā Balvi - Gulbene pie Sitas upes tika aizturēti četri nelegālie imigranti - 22 un 23 gadus veci Pakistānas pilsoņi un 25 un 24 gadus veci Bangladešas pilsoņi, kas iepriekš dzīvojuši Malaizijā. Viņiem nebija ceļošanas dokumentu, kas ļautu ieceļot Latvijā. Aizturēti tika divi Latvijas pilsoņi, kuri ārvalstniekus transportēja Latvijā. Pāris stundas vēlāk kādā armēņu restorānā Rīgā Valsts robežsardzes Galvenās pārvaldes Kriminālizmeklēšanas pārvaldes amatpersonas aizturēja arī organizētās grupas līderi - 1959.gadā dzimušo Latvijas iedzīvotājs. Tika uzsākts kriminālprocess. Par personu nelikumīgu pārvietošanu pāri valsts robežai organizētā grupā likums paredz brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu, un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

Pievieno komentāru

Kriminālziņas