Vilto gan monētas, gan papīra naudas zīmes 2

Par viltoto naudu biežāk ar iesniegumu policijā vēršas banku filiāles
Policijā palaikam nonāk informācija par viltotu naudu. Arī Gulbenes iecirknī ir reģistrēti vairāki šādi gadījumi.

Vidzemes reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja Prevencijas grupas vecākā inspektore Dace Jukāma informē, ka pērn Vidzemē reģistrēta informācija par 78 gadījumiem, kad radušās aizdomas par nelikumīgām darbībām ar naudu. Gulbenes iecirkņa teritorijā reģistrēti pieci šādi gadījumi. Šīgada piecos mēnešos reģiona teritorijā reģistrēta informācija par 46 gadījumiem, Gulbenes iecirknī - par 5.  

Monētām var būt arī tikai defekti

"Biežāk ar iesniegumu policijā vēršas banku filiāles, ka, veicot inkasāciju no vairākiem uzņēmumiem visā Vidzemes reģiona teritorijā ilgākā laika posmā, konstatētas monētas ar iespējamām viltojuma pazīmēm, piemēram, pērn 24.novembrī Vidzemes reģiona pārvaldē saņemts iesniegums no kādas bankas filiāles Vidzemē, ka inkasācijas laikā konstatētas 116 viena lata monētas un 3 divu latu monētas ar iespējamām viltojuma pazīmēm. 25.novembrī saņemts iesniegums no citas bankas filiāles, ka inkasācijas laikā konstatētas 99 viena lata un 4 divu latu monētas ar iespējamām viltojuma pazīmēm. Par visiem gadījumiem tiek uzsākts kriminālprocess un nozīmētas ekspertīzes, taču nereti ekspertīzes laikā tiek konstatēts, ka sākotnējās aizdomas par iespējamo viltojumu izrādījušās nepatiesas, daudzas monētas ir bijušas vienkārši mehāniski bojātas," stāsta D.Jukāma.

 

Viens no pēdējiem Gulbenes iecirkņa teritorijā konstatētajiem gadījumiem, kad radušās aizdomas, reģistrēts 18.martā, kad kādā veikalā Gulbenē 1992.gadā dzimusi jauniete par precēm mēģinājusi norēķināties ar piecu latu naudas zīmi, kurai redzamas viltojuma pazīmes. Par konstatēto gadījumu tika informēta policija un uzsākts kriminālprocess. Nozīmētas ekspertīzes, un izmeklēšana turpinās.

 

18.martā saņemta informācija no kāda uzņēmuma Gulbenē, ka reģionālās inkasācijas nodaļa, veicot inkasāciju, konstatējusi viena lata monētu ar iespējamām viltojuma pazīmēm. 9.maijā saņemta informācija, ka kādā bankas filiālē Gulbenē konstatētas sešas viena lata monētas ar iespējamām viltojuma pazīmēm.

 

Var saukt pie kriminālatbildības

Policija atgādina iedzīvotājiem, ja viņu rīcībā nonāk naudas zīme, par kuru rodas aizdomas, ka tā varētu būt viltota, noteikti jāinformē policija, necenšoties ar aizdomīgo monētu norēķināties tālāk, lai tikai tiktu no tās vaļā. Ja pircējs apzināti mēģinās norēķināties ar maksāšanas līdzekli, par kuru ir aizdomas, ka tas varētu būt viltots, pats pircējs var tikt saukts pie kriminālatbildības. Krimināllikumā noteikts, ka par viltotas naudas izgatavošanu, izplatīšanu, pārvadāšanu, pārsūtīšanu, iegādāšanos un glabāšanu paredzēta brīvības atņemšana uz laiku no trim līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

 

"Kad rodas aizdomas par monētas īstumu, iedzīvotājam ir tiesības vērsties jebkurā bankā, kur noteiks, vai monēta nav viltota. Ja monētai ir acīm redzamas viltojuma pazīmes, iedzīvotājiem uzreiz ar iesniegumu jāgriežas policijā, iesniegumā norādot, pie kādiem apstākļiem monēta nonākusi viņu rīcībā un iesniegumam jāpievieno arī maksāšanas līdzeklis, par kura autentiskumu radušās aizdomas. Ja monētas ar viltojuma pazīmēm tiek saņemtas veikalā, pārdevējiem vēlams iegaumēt arī pircēja, kas norēķinājies ar viltoto monētu, ārējās pazīmes, lai par tām informētu policiju gadījumā, ja rodas aizdomas, ka kāds apzināti izplata viltotu maksāšanas līdzekli," norāda D.Jukāma.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

333

Var padomat, ka es katru banknotu vai monetu, ko man veikala izdot, turpat uz vietas ostisu un ar zobiem kodisu lai noskaidrot ista vai ne. Un ja man veikala atteiksies naudu nemt preti es tik un ta meginasu iesmugulet cita veikala. Banka tak man to neampainis uz normalu.

pirms 10 gadiem, 2011.05.26 10:33

Hi

Jukāma ir nekompetenta ............."Ja pircējs apzināti mēģinās norēķināties ar maksāšanas līdzekli, par kuru ir aizdomas, ka tas varētu būt viltots, pats pircējs var tikt saukts pie kriminālatbildības" ............... Un ja saņem pircējs veikalā sdāčā false Ls5 ? Un nākošajā veikalā atdod? Kā jukaamveidiigās cer to apzinātumu pierādīt?! Dacīt, var būt tev ir kaut 1 piemērs no prakses?!!!! Tur jau tā lieta, ka nav................. Tāpēc nav ko d...............................................................

pirms 10 gadiem, 2011.05.26 08:29

Kriminālziņas