1.maijā aicina doties uz Brīvdabas muzeju godināt Lejasciema podnieka darbnīcu-cepli "Čipati"

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz vasaras sezonas atklāšanu 1. maijā no 10.00 līdz 14.00.

Šajā vasarā īpaši godināsim Vidzemes podnieka darbnīcu-cepli “Čipati” no Lejasciema, kas šogad svin savu piecdesmit gadu jubileju jaunajās mājās – Brīvdabas muzejā. Vasaras sezonas atklāšanā “Čipatos” lieliem un maziem būs iespēja ne tikai doties izzinošā ekskursijā par latviešu podnieka dzīvi 19.gs, bet iemēģināt arī roku radošās meistarklasēs īstā podnieka darbnīcā.

Svētku laikā nesnaudīs arī cepļa kaimiņmājas – viesi varēs ciemoties pie audējas un ratiņdreimaņa, izzināt, kā senāk tika mazgāta un velēta veļa, un uzdziedāt kopā ar folkloras kopu.  

Pasākuma atklāšanai un keramiķes Baibas Dumpes un vēsturnieces Evas Liepiņas ievadvārdiem 11.00 sekos Lejasciema folkloras kopas “Smaržo siens” muzikālā uzstāšanās, savukārt 12.00 visiem interesentiem būs iespēja doties ekskursijā uz Vidzemes podnieka darbnīcu un uzzināt vairāk par šo vēsturisko ēku cauri laikiem. 

Ekskursanti Vidzemes podnieka darbnīcā varēs gūt arī priekšstatu par seno podnieka amata prasmi un to kā podnieki ir strādājuši un dzīvojuši 19.gs beigās un 20.gs sākumā. 19. gs. 70. gados celtajā darbnīcā “Čipati” savulaik ir darbojies izcilais Lejasciema podnieks Gustavs Ozoliņš, kurš šobrīd ir pazīstams ar īpašajām trauku rotāšanas tehnikām, kurās roku varēs izmēģināt arī katrs svētku viesis. Drosmīgākajiem interesentiem būs iespēja arī ielūkoties ceplī, kas izmūrēts zem darbnīcas grīdas un ir raksturīgi tieši Vidzemei.

No 10.00 līdz 14.00 apmeklētāji radošajās meistardarbnīcās podnieka darbnīcā-ceplī varēs ne tikai veidot svilpauniekus un rotaļlietas no māla, bet izmēģināt arī kājminamo ripu, kāda tā bijusi laikā, kad “Čipatos” vēl darbojies amata meistars G.Ozoliņš.

Šajās meistardarbnīcās izgatavotie māla trauciņi un veidojumi tiks izdedzināti 17. un 18. maijā īstā malkas ceplī un būs pieejami ņemšanai līdzi uz mājām.

Kad podnieka zinības būs apgūtas, svētku viesi varēs izciemoties arī tuvākajā apkārtnē esošajās zemnieku-amatnieku sētās, kur notiks veļas mazgāšanas un velēšanas demonstrējumi un darbosies ratiņdreimanis un audēja.

Sezonas atklāšanai tuvojoties noslēgumam, aktīvākie svinētāji 13.15 tiks aicināti uz Lejasciema folkloras kopas uzstāšanās otro daļu.

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide