Akcija “Satiec savu meistaru!”: šallē ielasa vēstījumu 3

Tas nebija aprīļa joks, ka sestdien 167 vietās Latvijā norisinājās akcija “Satiec savu meistaru!”. Tajā iesaistījās arī Gulbenes novada lietišķās mākslas lietpratēji, amatnieki, stāstnieki un folkloristi. 1.aprīļa pēcpusdienā rosība valdīja arī Gulbenes kultūras centrā, kur Tautas lietišķās mākslas studijas meistares, gan stāstot, gan praktiski rādot, atklāja aušanas un rakstu iecilāšanas noslēpumus.

“Pēdējos trīs gadus domājam un mēģinām radīt kaut ko mūsu novada suvenīram līdzīgu. Pagaidām pūles panākumiem nav vainagojušās, tomēr process virzās uz priekšu. Tāpēc arī šoreiz akcijā “Satiec savu meistaru!” tikām padomājuši par vēl kādas idejas īstenošanu – šallē ielasīt mūsu Vecgulbenes rakstus. Zem nosaukuma “Vecgulbenes raksti” esam likuši gan mūsu novada simbolu gulbi, jo arī tas ir raksts, gan izmantojām arī dažādus cimdu rakstu motīvus. Apskatījām arī tādu mūsu novada dižgaru kā Jūlija Straumes un Jūlija Madernieka darbu rakstu fragmentus, lai šī kopīgi veidotā šalle būtu ar vēstījumu un arī vizuālu redzējumu par to, kāds ir mūsu novads. Cilvēkiem bija iespēja izmēģināt un saprast, kā tas ir – ielasīt rakstu audumā. Tā ir viena starp daudzajām aušanas tehnikām,” stāsta Tautas lietišķās mākslas studijas “Sagša” vadītāja Biruta Akmentiņa.

Kopā ar čaklajām studijas dalībniecēm un interesentiem pirmo reizi akcijā “Satiec savu meistaru!” līdzdarbojās arī folkloras kopa “Līgo” no Daukstu pagasta Staru kultūras nama. Skanēja latviešu tautasdziesmas, smaržoja tēja un pīrāgi.

“Mums šis ir tāds pirmais sadarbības mēģinājums, jo uzskatām, ka arī folkloristi ir savas prasmes meistari,” piebilst B.Akmentiņa.

Pagājušajā sestdienā rosība valdīja arī Stradu pagasta interešu klubā “Rasa”, kur pieredzējušas meistares ierādīja lakatu darināšanu uz rāmja, lupatu deķu aušanu, adīja rakstainas zeķes, atklāja, kā top celu jostas un kā veidojas pērļu raksts.

Rakstnieka Apsīšu Jēkaba dzimtajās mājās “Kalaņģos” visi, kas vien vēlējās, varēja apgūt leļļu darināšanu un tērpu šūšanu, bet Lizuma kultūras namā amata prasmes atklāja amatnieku kopa “Laipa” kopā ar Lizuma lauku kapelu. 

Tradīcija “Satiec savu meistaru!” Latvijā aizsākās 2009.gadā.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Wert

Skaista šalle. Žēl, ka gulbenē nav gulbju.

pirms 3 gadiem, 2017.04.09 00:44

Gulbis

?... pavēro cītīgāk... un ieraudzīsi gan!
Dzirnavu dīķī un arī Heinrihs ir...

pirms 3 gadiem, 2017.04.09 08:52

Kultūra un izklaide