Apceļo novadu: lauku miers un atpūta

Lejasciems ir tā vieta, kur Gaujas upe apvienojas ar Tirzas upi un uzsāk kopīgu ceļu uz jūru. Pavisam nesen Tirzas krastā, kur agrāk līdz pat 1962. gadam atradās tilts pār Tirzu, “nolaidušies” “Lejasciema dižakmeņu gulbji. Dodoties apskatīt šo objektu, jāņem līdzi kāds akmentiņš, lai papildinātu iesākto akmeņu krāvumu - kopu veidošanu. Bet Gaujas krastā netālu no “Ķemeru” mājām no liela laukakmens apakšas izplūst sēravots, kura vidējā temperatūra ir plus 6 grādi. Uz akmeņiem ir brūns nogulums - no devona iežiem izskalotas smilšu organiskās daļiņas.

Lejasciema kultūrvēsturiskā mantojuma un tradīciju centrs iepazīstina ar Lejasciema senajiem darbarīkiem un sadzīves priekšmetiem. Šeit arī iekārtota piemiņas istaba rakstniecei Zentai Mauriņai. Pastaiga pa Lejasciema Rīgas ielu ļauj iepazīt 12 vēsturisko ēku stāstus (aprakstos pie ēkām), bet trīspadsmitais stāsts meklējams Skolas ielā. Lejasciemā publiski pieejama aktīvās atpūtas vieta pieaugušajiem un bērniem nodarbībām brīvā dabā: āra trenažieri, kuru grūtības pakāpe ir atkarīga no sportista ķermeņa svara; pludmales volejbola laukums; strītbola laukums. Bet Lejasciemu no upju puses iespējams iepazīt, nomājot laivas.

Lejasciems pieradis pie Gaujas gleznainajām ainavām, tādēļ katra Lejasciema māja cenšas neatpalikt, īpaši piedomājot pie saviem dārziem. Ikviens tiek aicināts Intas Balodes, Sandras Semenkovičas un Nagļu ģimenes daiļdārzos priecāties par saimnieku izdomu un čaklajām rokām. Te katrā sezonā var ieraudzīt ko īpašu.

Lauku klusumu, mieru un dabas tuvumu visai ģimenei aicina baudīt lauku māja “Mežvidi”, bet “Pincikājas”, kas atrodas gleznainā vietā Sudala ezera krastā, veselai miesai un spirgtam garam piedāvā pirts rituālu sertificēta masiera/pirtnieka vadībā.

Vairākas dziednieciskās pirtis var apmeklēt arī Galgauskas pagastā, kur darbojas profesionāli pirtnieki: Inga un Dailis Kadiļi, Valda Vītola un Andulis Dzenis. Pirtnieki piedāvā gan lauku klusumu un mieru, gan pirts rituālus ar tautasdziesmām vai baltu zīmēm.
Saimniecībā “Brūklenāji” iespēja apskatīt savvaļas zirgus, kā arī Latvijas un eksotiskos putnus, bet saimniecība “Purmalas” ļauj degustēt un iepazīt lauku labumu – siera, maizes un pīrādziņu – gatavošanu.

Ģimenēm, draugu kompānijām, klasēm būs interesanti sevi kā komandu pārbaudīt īpašu uzdevumu – šķēršļu takā, ko piedāvā lauku mājas “Ozoldruvas” saimnieki. Tiek piedāvāta: 2 stundu programma; 5 stundu programma ar dažādām provokācijām un 12 stundu programma ar orientēšanos naktī un nakšņošanu teltīs.

No ikdienas steigas lauku mierā un nesteidzoties ikviens aicināts atpūsties lauku mājās “Ainavas”, “Ozoliņi” un “Ozoldruvas”.

Plašāka informācija par tūrisma iespējām Lejasciema un Galgauskas pagastos atrodama “www.visitgulbene.lv”.

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide