Apceļo novadu: Lizumā dzimuši slaveni novadnieki

Ir vairāki skaidrojumi tam, ko nozīmē Gulbenes novada rietumu daļā esošā pagasta - Lizuma - nosaukums. Vieni uzskata, ka “lizums” skaidrojams kā liela auguma cilvēks. Varbūt patiesi Lizuma senākie iedzīvotāji bijuši varena auguma? Savukārt citi uzskata, ka nosaukums radies no vārda “līdums” jeb, kā to izrunā vietējā izloksnē, “līzums”.

Lizuma pagastā atrodas divi lieli apdzīvotie centri - Lizums un Velēna. Garāmbraucējus, kas dodas savās ikdienas gaitās, priecē Velēnas evaņģēliski luteriskā baznīca. Sevišķi skaisti baznīca izskatās vakara stundās, kad tā tiek izgaismota. Tagadējās baznīcas ēkas celtniecība ir sākta 19.gadsimta beigās neogotikas stilā un tajā joprojām ir saglabājies gotikas stilā celtais altāris un 19.gadsimta beigās būvētās ērģeles.

Par baronu laikiem Lizuma pagastā atgādina ne tikai skaistās koku alejas, kas ieskauj vairākus pagasta ceļus, bet arī pati Lizuma muižas teritorija. Agrākajā Lizuma muižas pils ēkā, kas celta 19.gadsimta pirmajā pusē, šobrīd atrodas Lizuma vidusskola, bet pils tornī ierīkots Lizuma vidusskolas novadpētniecības muzejs, kurā aplūkojama ekspozīcija, kas iepazīstina ne tikai ar pagasta vēsturi, bet arī ar dažādiem nozīmīgiem novadniekiem, kas dzimuši Lizumā, piemēram, Vili Zvaigznīti, Apsīšu Jēkabu, aktieri Kārli Sebri un citiem. 
Pēc tam, kad aplūkota ekspozīcija, ikviens ir aicināts doties iepazīt vēl kādu Lizuma pagastā nozīmīgu vietu. Netālu no Lizuma pils atrodas Jāņa Brektes dzimtas māja “Saulieši”. Nokļūstot šajās mājās, var smelties iedvesmu, aplūkojot gleznošanas darbnīcas, J.Brektem veltītu mākslinieka istabu ar senlaiku priekšmetiem un dažādām piemiņas lietām. Mājas bēniņos ierīkota skaista ekspozīciju zāle, kurā var aplūkot visu dzimtas profesionālo mākslinieku darbus.

Dzirdēt interesantus stāstus par vēl vienu nozīmīgu novadnieku, kas dzimis Lizumā - Apsīšu Jēkabu, iespējams, dodoties uz rakstnieka dzimtajām mājām “Kalaņģiem”. Šeit dzirdēsiet ne tikai interesantus stāstus par pašu Apsīšu Jēkabu un citiem atcerēšanās vērtiem novadniekiem, bet varēsiet arī baudīt brīdi miera, kavēties nesteidzīgās sarunās pie tējas tases un izjust “Kalaņģu” saimnieces viesmīlību.

Savukārt tiem, kam ir vēlme pavadīt laiku mazliet aktīvāk, noteikti iesakām doties uz pļavu golfa laukumu “Siltie”. Šeit ik gadu norisinās gan “Silto golfa maratons”, gan Ministru prezidenta kausa izcīņa, gan dažādi pļavu golfa čempionāta posmi. Taču “Siltajos” ciemos ir gaidīti ne tikai profesionāļi, bet ikviens, kam ir radusies interese izmēģināt savus spēkus un prasmes golfa spēles meistarībā. Tā ir lieliska iespēja pavadīt laiku svaigā gaisā sev tīkamā kompānijā.

Sīkāku informāciju par Lizuma pagasta tūrisma piedāvājumu meklējiet mājaslapā “www.visitgulbene.lv”. Sazinieties ar tūrisma objektu saimniekiem un dodieties izzināt Lizuma pagastu!

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide