Atē būs Pļaujas svētki - "Zelta lini – sudraba sēklas” 1

Pie ieejas V.Ķirpa Ates muzejā ir dzelzs arkls, par ko jaunieši brīnās – kas tas par trenažieri. Savulaik V.Ķirps teica: “Agrāk vīri bija no dzelzs, jo arkli bija no koka. Tagad arkli ir no dzelzs, bet vīri...”. Muzejā ir savāktas milzīgas Ziemeļvidzemes kultūrvēsturiskās vērtības. Ir tādi eksponāti, kurus daudzi redz pirmo reizi. Turklāt muzeja priekšrocība ir tā, ka viss ir darba kārtībā.

Katru gadu septembra otrajā sestdienā notiek Pļaujas svētki, kuros var ne tikai mēģināt kult ar spriguli, ar zirga ģēpeli vai ar kuļmašīnu, kam labība jau atvesta, bet arī malt graudus ar rokas dzirnavām, rīvēt kartupeļus pankūkām vai mazgāt un velēt veļu. Šajos Pļaujas svētkos 14.septembrī jaunums būs koka veļas mazgājamā mašīna, divi kubuli, kartupeļu rīves un sola - slīmesta kopijas, kas izgatavotas sadarbībā ar Latvijas Amatniecības kameras mēbeļu galdnieka amata meistaru Ēriku Kanaviņu.

Tomēr galvenā goda vieta būs liniem. Muzeja vadītāja Ina Rubene atklāj, ka linu apstrādes procesu demonstrēs un izdziedās Briežuciema etnogrāfiskais ansamblis. Alūksnes tautas nama Tautas lietišķas mākslas studija “Kalme”, “Sagša” no Gulbenes un “Smiltene” veidos kopēju linu izstrādājumu izstādi, bet Balvu amatniecības vidusskolas audzēkņi demonstrēs pašu darinātos tērpus no linu auduma. Kā ik gadu Anita Štenerte rādīs, kā gatavot linu auklu apavus.

Protams, kā ik gadu būs arī citi amatniecības un mājražošanas prasmju demonstrējumi: maizes cepšana, piena separēšana, medus sviešana, rokdarbu darināšana, grozu pīšana, kalšana, koka un māla darbi. “Kā allaž savas prasmes demonstrēs ilggadējie sadarbības partneri, bet aicinām arī jaunus dažādu amatu pratējus parādīt savu māku un produkciju. Iepriekš gan vajadzētu sazināties ar svētku organizatoriem vai sūtīt pieteikuma anketu, kas atrodama Alūksnes novada mājas lapā “www.aluksne.lv”,” norāda I.Rubene.

Pļaujas svētkos piedalīsies Jaunlaicenes folkloras kopa “Putnis” un Ziemera pagasta folkloras kopa, kā arī Rencēnu folkloras kopa “Rota”.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Imants

Deretu aizbraukt ,ja butu organizešanas no Smiltene .Aj ka gribetos .

pirms 7 gadiem, 2013.09.09 09:50

Kultūra un izklaide