Ates muzejam - 30 gadu

Gulbeniešiem ģeogrāfiski un dvēseliski tuvajam Ates muzejam Kalncempjos šovasar apritējuši 30 gadi. Jubilejas zīmē 12.septembrī notiks ikgadējie Pļaujas svētki muzejā. Šoreiz šo svētku moto būs “Visi koki lieti der”. Kā vienmēr tad varēs vērot un līdzi izdzīvot visos Vidzemes lauku sētas sadzīves rituālos – strādāšanā, dziedāšanā, dancošanā un andelēšanā. Par to vēstīts Ates muzeja mājas lapā.

Ar Gulbenes novadu Ates muzejam ir cilvēciskās saites. Muzeja direktore Ina Rubene savulaik ir strādājusi par Gulbenes kultūras nama vadītāju. Gulbeniete ir Ates muzeja dibinātāja Viktora Ķirpa (26.05.1926.-11.12.2002. - no “nekropole.info.lv”) meita Māra Bērziņa, gulbenietis ir V.Ķirpa kaimiņu ģimenes bērns Valtis Krauk­lis. Par Ķirpu un Kraukļu ģimeņu draudzību Kalncempjos atceras joprojām. Atmiņu stāsti par to izskanēja 21.jūlijā, kad pagastā tika svinēta Ates muzeja 30 gadu jubileja. Todien muzeja pagalmā tika iestādīts ozols par godu V.Ķirpam. Kociņa stādīšanā piedalījās Ates muzeja dibinātāja meita M.Bērziņa, mazmeita Baiba, mazdēliņš Artuss, tagadējie un bijušie muzeja darbinieki.

Svētku pasākumā Atē M.Bērziņa publiski sacīja paldies tiem, kuri turpina viņas tēva iesākto sirdsdarbu un attīsta muzeju tālāk. “Tētis vēlējās, lai viss notiktu, muzejs attīstītos, atcerētos senčus, turpinātu tradīcijas, lai cilvēki būtu labestīgi un sirsnīgi, dzīvotu mierā un saticībā,” viņa teica.

30 gadu jubilejas svinību laikā Ates muzejā durvis vēra Kalncempju vēstures lappušu istaba, kas izvietota blakus informācijas centram klētiņā.

Šī diena bija zīmīga arī ar to, ka tika sākta muzeja krājumu pārvietošana no dzirnavām uz jaunuzcelto glabātavu, kurai dots nosaukums “Laidars”. Ēka uzbūvēta senā laidara (kūts) atrašanās vietā pēc SIA “Arhitekta L.Šmita darbnīca” projekta. Saskaņā ar Iepirkumu uzraudzības biroja informāciju šo ēku par 25 5444,32 eiro būvējusi Alūksnes SIA ”Maritec”.

Krātuves ēka projektēta, ievērojot apkārtējai kultūrvēsturiskajai videi un apbūvei raksturīgas būvformas, koka konstrukcijas, fasāžu apdares paņēmienus un materiālus, kā arī jumta segumu. Bijušās laidara ēkas gala sienu paredzēts saglabāt un iekļaut krātuves ēkas būvapjomā. Ēkā projektēti divi stāvi un bēniņi. Pagraba stāvā izvietota muzeja krājuma glabātava, krājuma priekšmetu pirmapstrādes telpa un siltummezgls. Pirmajā stāvā paredzēta telpa semināriem un izstādēm, vestibils ar garderobi, tualetes, dušas telpa, virtuve, telpu uzkopšanas inventāra un saimniecības inventāra telpas. “Laidara” kopējā platība ir 405 kvadrātmetri. 
 
Ates muzejs veidots pēc Kārļa Ulmaņa atziņas „Lauku sēta ir tautas šūpulis. Mūsu bagātības pirmavoti ir zeme un darbs”.  V.Ķirps – muzeja iniciators, dibinātājs un veidotājs par šo ieguldījumu 1996.gadā apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni. Muzeja krājuma pamatā ir V.Ķirpa personīgā kolekcija ar kultūrvēsturisku nozīmi. Šobrīd muzeja krājumā ir 4626 vienības. Ates muzejs tapa uz Kalncempju novadpētniecības muzeja (dibināts 1985.gadā) bāzes.  Ates muzejs atrodas tipiskā Latvijas lauku vidē, kas atbilst 19.gadsimta beigām un 20.gadsimta sākumam. Muzeja galvenā vērtība ir ūdensdzirnavu komplekss, kas skaitās vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis. Dzirnavas joprojām ir darba kārtībā – maļ, bīdelē, grūbo un gatavo putraimus.

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide