Bānīša svētkos - dažādi jaunumi

Septembra pirmajā sestdienā notiks tradicionālie Bānīša svētki, kurus gaidot nozīmīgs remonts veikts tvaika lokomotīvei; atsvaidzinātas depo telpas Gulbenē un tur tiek iekārtota ekspozīcija; pirmo reizi apmeklētāji depo teritorijā varēs izmēģināt braucienu unikālā koka drezīnā; bānītis svētkos aicinās baudīt kultūru, izklaidi un mājražojumus ne tikai Gulbenes, Stāmerienas un Alūksnes stacijās, bet arī mazajās pieturvietās; Alūksnē stacijas restaurētajā bagāžas šķūnī apmeklētājiem pirmoreiz būs pieejama dzelzceļa vēstures ekspozīcija.

Gaida skolēnus ar ģimenēm
Šoreiz Bānīša svētki iekrīt zīmīgā datumā. Tie notiks 1.septembrī, Zinību dienā. SIA “Gulbenes-Alūksnes bānītis” darbinieki cer, ka skolēni ieradīsies uz svētkiem kopā ar vecākiem, brāļiem, māsām, vecvecākiem. “Mēs vēlamies atgādināt, ka šo svētku galvenais objekts ir bānītis un tā ceļš ar visām pieturas vietām. Tāpēc gribam pamudināt cilvēkus ceļā no Gulbenes doties līdz pašam galapunktam un atpakaļ, nevis palikt Stāmerienā, kā tas bieži vien noticis līdz šim,” saka  SIA “Gulbenes-Alūksnes bānītis” pārvadājumu daļas vadītājs Raitis Melders.

Arī Kalnienas, Papardes, Umernieku stacijā būs izklaides pasākumi, tautas mākslas kolektīvu priekšnesumi. Jau šobrīd esot rezervētas gandrīz visas sēdvietas svētku vilcienā posmā no Gulbenes līdz Alūksnei un atpakaļ līdz Stāmerienai.

“Vēl aicinām veikt rezervācijas posmā no Stāmerienas uz Gulbeni vakara reisā,” saka R.Melders. Svētku dalībniekiem būs iespēja izmantot arī autobusus, kuri kursēs speciālajos reisos.

Piekto gadu pēc kārtas Bānīša svētkos visus apmeklētājus priecēs tvaika lokomotīve “Ferdinands” (būvēta Vācijā 1951.gadā). “Ferdinands” uz svētkiem būs atguvis “otro elpu”, jo pašlaik pabeidz lokomotīves apjomīgos remontdarbus. Būs nomainītas no Čehijas pasūtītās 73 caurules tvaika katlam. Darbus pie lokomotīves sakārtošanas veicis SIA “Gulbenes-Alūksnes bānītis” darbinieks Ivans Borisovskis. To, ko viņš veicis, R.Melders dēvē par augstākās klases darbu mehānikā.

Bānīša svētkos Gulbenē interesenti varēs arī darbībā testēt jaunumu – no ozolkoka veidotu autentisku drezīnu. “Šis braucamrīks ir unikāls ne tikai Baltijas valstīm, bet arī Eiropai. Vadījāmies no mūsu rīcībā nonākušas vienas vienīgas vēsturiskas fotogrāfijas. 100 gadus vecas! Šajā fotogrāfijā ceļu distances vadošie darbinieki drezīnā sēž uz soliņa un divi strādnieki viņus stumj uz priekšu. Darboties ar šo drezīnu varētu patikt ģimenēm,” saka R.Melders.

SIA “Īve” tika izgatavota drezīnas koka konstrukcijas virsbūve, bet visu konstrukciju kopā salika SIA “Gulbenes-Alūksnes bānītis” vīri. Drezīna ir tapusi tieši no Gulbenes novada ozolkoka un izgatavota pārrobežu industriālā mantojuma projekta gaitā INTERREG Igaunijas - Latvijas sadarbības programmā. Šajā projektā veikts arī bānīša depo telpu remonts Gulbenē, izveidoti tematiski sienu gleznojumi, kuru autore ir Mākslas akadēmijas studente Grieta Butjankova.

Divas ekspozīcijas par dzelzceļu
Gulbenes depo telpās plānots izvietot ekspozīciju, kas jau 1.septembrī apmeklētājiem stāstīs par svarīgākajiem notikumiem bānīša dzīvē. Apskatei būs izlikta arī karte, kurā varēs redzēt, kā laika posmā no 1903.gada līdz mūsdienām no sākotnējiem 210 kilometriem līdz 33 kilometriem ir sarāvies bānīša šaursliežu dzelzceļa līnijas garums. Depo telpas pirmajā stāvā gar sienām būs autentiski ozolkoka soli, kādi agrāk bija vilcienos.

“Cilvēkiem patīk apsēsties, atpūsties, izjust seno industriālo mantojumu. Mēs, veicot remontu, esam centušies telpās saglabāt vēstures elpu. Betona grīda ir noslīpēta, nolakota, bet tā pati vecā. Starp citu, tā ir praktiska un izturīga. Vienā vietā uz grīdas salasāms, ka tā lieta 1958.gadā. Mēs domājam par to, lai depo telpas nepazaudē savu odziņu,” saka R.Melders.

Ekspozīcijas zālē ir arī lielais ekrāns un ikviens var noskatīties 11 minūtes ilgu filmu par bānīti un citiem interesantiem tūrisma objektiem tā tuvumā. Filma ir gatavota Rietumu tirgum, tā ir angļu valodā, filmas autori ir no Lielbritānijas – SIA “Gulbenes-Alūksnes bānītis” draugi. 
Ekspozīcija par dzelzceļa vēsturi izveidota arī Alūksnes stacijas bagāžas restaurētajā šķūnī un apmeklētājiem durvis pirmoreiz vērs 1.septembrī. Dizaina biroja “H2E” veidotās ekspozīcijas vizuālā tēla pamats ir unikālā Alūksnes stacijas bagāžas šķūņa arhitektonika, kā arī tā galvenā funkcija – bagāžas novietošana. Ekspozīcija apmeklētājus iepazīstinās ar dzelzceļa vēsturi trijās dimensijās.

Eiropas dimensijas stāstā būs attēloti Eiropas dzelzceļa attīstības scenāriji kontekstā ar mūsu bānīti. Lokālās dimensijas stāsts attēlos vēstīs par desmit Gulbenes-Alūksnes bānīša stacijām. Trešās dimensijas stāsts stāstīs par dzelzceļa tehniskajiem aspektiem. 


Aktuāli

◆ Pirmie Bānīša svētki tika organizēti 2000.gadā.

◆ Bānīša svētkos tvaika lokomotīve parasti velk piecus vagonus.

◆ Šaursliežu vilciena pakalpojumi ir pieejami arī cilvēkiem ar speciālām vajadzībām. Šobrīd šaursliežu vagoni vēl nav aprīkoti ar īpašām palīgierīcēm, tomēr vairumā gadījumu, izmantojot vilciena brigādes darbinieku palīdzību,  ir iespējams iekļūt bānītī.

◆ Visos vagonos ir tualete.

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide