Beļavā ieskandina “Māras zemi” 5

Beļavas brīvdabas estrādē deju lielkoncerts “Ieskandinot “Māras zemi”” apliecināja, ka gulbenieši ir aktīvi dejotāji. To skaits tāpat kā Latvijā kopumā ievērojami pārsniedz dziedātāju skaitu, kuri ir gatavi doties uz Latvijas simtgades Dziesmu un Deju svētkiem.

Dejotāju vairāk nekā skatītāju
“Deju lielkoncerts izdevās lieliski, jo tika uzburta svētku sajūta! Tas nebija parasts koncerts, bet dejas svētki ar vērienu. Grandiozi, jo dalībnieku skaits bija lielāks nekā jebkad iepriekš! Tiesa, lielkoncertā nepiedalījās visi novada deju kolektīvi, bet toties bija daudz viesu kolektīvu, pat no Daugavpils A grupas deju kolektīvs, kas deva iespēju atklāt ieskatu gaidāmajos Deju svētkos Daugavas stadionā,” stāsta Gulbenes novada pašvaldības konsultante kultūras jomā Dārta Dīvāne.

Arī Tirzas pagasta jauniešu, vidējās paaudzes un senioru deju kolektīvu vadītāja Iveta Eiduka secina, ka tie bija kārtīgi Deju svētki, kas pulcēja pilnu estrādi dejotāju un ieskandināja lielos Dziesmu un Deju svētkus. Viņu pārsteidz, ka bija maz skatītāju. Svētku dalībnieku bija vairāk. “Žēl, ka tik maz izmantoja šo iespēju, jo uz Rīgu jau daudzi neaizbrauks. Turklāt viesos bija A grupas kolektīvs no Daugavpils, tāpēc varēja redzēt arī tā repertuāra dejas, būtībā visas svētku dejas,” uzsver I.Eiduka.

Beļavas tautas nama vadītāja Sarmīte Viduce “Dzirkstelei” par vienu no lielākajiem Gulbenes novada pasākumiem, kas veltīts Latvijas simtgadei, saka, ka šis pasākums ir noritējis tieši tā, kā tas bijis ieplānots. “Esmu ļoti apmierināta un esmu saņēmusi arī daudz labas atsauksmes,” saka S.Viduce.

Šis pasākums piesaistīja arī daudz interesentu, un šogad notikuma apmeklētāju bijis vairāk nekā pagājušajā gadā. Beļavas Deju svētku pasākumā piedalījās ne tikai Gulbenes novada deju kolektīvi, bet arī ciemiņi, kas ir sadraudzības kolektīvi, piemēram, no Daugavpils, Madonas, Alūksnes un Smiltenes novada. Par deju lielkoncerta veidošanu dalībnieki saka lielu paldies Beļavas deju kolektīva “Ega” vadītajai Diānai Tučai.

Dejotāji iejūtas jaunajos tērpos
Lai gan tērpu šūšana dejotājiem joprojām ir procesā, koncertā vairāki kolektīvi bija jaunos tērpos vai arī papildinājuši to detaļas. D.Dīvāne norāda, ka jaunus tērpus sāka šūt jau gada sākumā, bet vēl nekas nav beidzies. Vēl nav saņemti valsts solītie krekli, kā arī arheoloģisko tērpu imitācijas, bet līdz Deju svētkiem visiem tērpiem jābūt pašūtiem.

“Jauni lina tērpi ir jau Gulbenes 2.vidusskolas deju kolektīvam “Saulgriezis”, bet Tirzas vidējās paaudzes deju kolektīva “Azanda” sievām ir jauni ņieburi. Lina tērpi nav ne etnogrāfiski, ne arheoloģiski pareizi, bet ir piemēroti prasībām, kādas tika izvirzītas dejotājiem, kuri piedalās lieluzvedumā,” skaidro D.Dīvāne.

Piemēroti gaiši lina tērpi ir arī “Litenietim” un “Pogai”, kā arī “Zelta rūsiņam” un “Apinītim” (pēdējie divi Beļavas koncertā nedejoja). Gulbenes 2.vidusskolas deju kolektīva “Saulgriezis” vadītāja Daiga Tipāne atklāj, ka sākumā dejotājiem ne sevišķi patika jaunie tērpi, bet tagad tajos jūtas ļoti labi un brīvi.

“Šis tērpu variants vēl nav pabeigts. Nākamajā kārtā kleitas tiks papildinātas ar tumšu frencīti, veidojot arheoloģisko tērpu variantu. Deju svētkos nāksies iztikt ar sākotnējo variantu, bet šajā lielkoncertā tajā bijām vienīgie,” stāsta D.Tipāne. Kolektīvam tērpus šuva Rīgā.

Tirzas vidējās paaudzes deju kolektīva “Azanda” vadītāja Iveta Eiduka informē, ka  zaļas jaciņas dejotājiem tika pašūtas sadarbībā ar Smiltenes šūšanas uzņēmumu, lai kolektīvs labāk izskatītos dejā “Kristī mazus, kristī lielus”.

“Tajā ir vajadzīgi piezemētāki, tumšāki tērpi, lai neizceļas balto kreklu piedurknes, tāpēc nolēmām, ka varam Vidzemes tautastērpus papildināt ar zaļām jaciņām. Pašvaldība nodrošināja nepieciešamo finansējumu,” stāsta I.Eiduka.

Viņa atzīst, ka, par laimi, nav jārūpējas par stilizētājiem tautastērpiem, kuri ir vajadzīgi B un D grupas kolektīviem. 

Pievieno komentāru

Komentāri 5

?

Nesaprotu,kādēļ vienam bērnu kolektīvam meitiņām mati savākti,vainadziņi,bet otram meitenes kā raganas no purva? Kas to pieļauj?

pirms 3 gadiem, 2018.06.05 17:49

-> ?

Horeogrāfija

pirms 3 gadiem, 2018.06.06 08:17

Kika

Vispār jau tās ar vainadziņiem un bez ir vienas un tās pašas meitiņas.

pirms 3 gadiem, 2018.06.08 11:03

Antoņina

Koncerts patiešām bija lielisks, labi organizēts. Ir prieks par save'jiem : Diānu un Sarmīti, kuras bija uzdevumu augstumos. Malači! Lai viņām viss tikpat raiti norit arī deju svētkos!!!

pirms 3 gadiem, 2018.06.06 14:37

Kultūra un izklaide