Bibliotēkā runās par Cūkmenu un Gūtenmorgenu

21.martā plkst.18.00 Gulbenes bibliotēkā tikšanās ar rakstnieku un dramaturgu Māri Bērziņu. Ar skolēniem par grāmatu „Resnais svešinieks", Kristeru un Cūkmenu autors runās Bērnu bibliotēkā plkst.14.00.

Māris Bērziņš pārbaudījis sevi vairākos atbildīgos amatos, savulaik strādājis par ekonomistu, bijis arī Kultūrkapitāla fonda direktors, Rīgas pilsētas sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas padomes priekšsēdētājs. Viņa daiļradei raksturīgais - spēja paskatīties uz lietām no neierasta skatupunkta un parādīt situāciju absurdumu tur, kur ikdienas rutīna uztveri jau notrulinājusi.  

Rakstnieka pirmajam romānam „Ērika Trauma sapnis" (2003) piemīt filozofiski ironiska ievirze. Romāna varonis pārlasa sapņu pierakstus, iemieg un sapņa telpā un laikā izbauda četru draugu neiedomājamos piedzīvojumus.

 

Lasītāju iecienītais īsprozas krājums „Gūtenmorgens" piedzīvojis pat divus izdevumus - 2007. un 2009.g. Grāmatas centrālais personāžs ir Gūtenmorgens - drusku smieklīgs, drusku ērmīgs, bet visādā ziņā simpātisks tips, kura spriedumos un izdarībās paradoksālā kārtā bieži jūtama veselā saprāta balss. Gūtenmorgens ir nopietns kritisks vērotājs un domātājs, sava veida tautas balss. Viņa prātojumi un piedzīvojumi izriet no mūsdienu sadzīves vērojumiem. Piem., viendien Gūtenmorgens ar draugiem nolemj izdaiļot Vanšu tiltu ar ķīniešu zaķīšiem, kurus veiklais spekulants Kalniņš sapircies, cerēdams uz labu peļņu. Grāmatā daudz komisku un neloģisku aprakstu, kuru rezultātā rodas loģiskas pārdomas. Stāsts „Gūtenmorgens un laika mašīna" ir 2009. gadā režisore Elīnas Ļihačevas uzņemtās tāda paša nosaukuma īsfilmas pamatā.

 

M.Bērziņa lugas iestudētas vairākos tautas teātros un apkopotas krājumā „Iztēlojies. Trīs lugas" (2009), kas ieguva Literatūras gada balvu dramaturģijā. Lugas „Kabineta suns" un „Iztēlojies" godalgotas 2008.g. Nacionālajā lugu konkursā. Grāmatu papildina fotoattēli no autora personīgā arhīva.

 

2011.g. izdotas divas Māra Bērziņa grāmatas: romāns „Titāna skrūves" - sirsnīgs un zināmā mērā pat viegls absurds, kur romāna galvenais varonis Varis dzīvē peld pa straumei - kā upe nes, tā viņš plūst, un sadarbībā ar Aigaru Bikši tapušais tēlniecības un literatūras albums „Laika pavēlnieki"- stāstu cikls par tēlnieka Aigara Bikšes skulptūrām. Septiņi skulptūrstāsti vēsta par dažādiem notikumiem un personāžiem, atklājot jaunas, vēl nevienam nezināmas "vēsturiskās patiesības" par Jēzu Kristu un Veru Muhinu, par Nameju, Ļeņinu, Raini u.c..

 

Māris Bērziņš sarakstījis arī grāmatu bērniem "Resnais svešinieks jeb 5.A klases skolnieka Kristera, viņa draugu un nepārspējamā Cūkmena pārdzīvojumi un piedzīvojumi" (2008). Par grāmatas varoni kļuvis bērniem labi pazīstamais Cūkmens, kurš savu vietu sabiedrībā iekaroja vispirms kā AS "Latvijas valsts meži" kampaņas "Nemēslo mežā!" galvenais tēls. M. Bērziņa stāstā Kristers aizbrauc uz mežu un tur piedzīvo vīziju. Viņš iepazīstas ar Šīfergāzi un Pudeļsiti, un palīdz Cūkmenam tikt galā ar identitātes krīzi. Kristers savus draugus iepazīstina ar Cūkmenu un notiek dīvainas pārvērtības... Krāsainajās, asprātīgajās ilustrācijās, ko veidojis šveiciešu mākslinieks Rūdolfs Šorno, Cūkmens iemitināts pavisam parastā mežā, atklājot ainu, pie kuras diemžēl mūsu acis jau sākušas pierast: mēs dzīvojam starp atkritumiem. Stāstā sliktais un labais satiekas uz visparastākās meža takas un katrs var pārbaudīt pirmkārt pats sevi - vai viņam nav jau izaudzis mēslotāja šņukurs. Grāmatā īstenojas grandiozais plāns „Dots devējam atdodas" un piepildās visu normālo cilvēku taisnīgā vēlēšanās - katrs saņem savus mežā izmestos atkritumus atpakaļ.

 

Abi pasākumi notiek VKKF projekta „Meklējot atrastais. Rakstnieks Gulbenes novada bibliotēkās" ietvaros. Ieeja - bez maksas. Laipni aicinām tos apmeklēt!

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide