Jau nomedīti 18 lūši 1

Gulbenes novadā lūši krituši gada nogalē, arī Uldis Jansons ticis pie pirmās lūša trofejas
Ziemeļaustrumu virsmežniecības teritorijā kopš lūšu medību sezonas sākuma ir nomedīti jau 18 lūši.

Ziemeļaustrumu virsmežniecības medību un ugunsapsardzības daļas vadītājs Laimonis Kļaviņš stāsta, ka Gulbenes novada teritorijā ir krituši 3, bijušajā Balvu rajona teritorijā - 4, savukārt Alūksnes un Apes novadu teritorijā - 11 lūši.

 

"Visveiksmīgākie lūšu medībās ir Alūksnes puses mednieki, taču gada nogale veiksmīgāka bija gulbeniešiem. Lejasciema pagasta teritorijā lūsis tika nomedīts 25.decembrī, Beļavas pagasta teritorijā - 26.decembrī, Daukstu pagasta teritorijā - 27.decembrī. Pēdējais lūsis pagājušajā gadā - 30.decembrī - krita Liepnas pusē, un pirmais šāgada lūsis tika nomedīts 2.janvārī Gaujienas mežniecības teritorijā," stāsta L.Kļaviņš.

 

Pirmā lūša trofeja

Svētku laikā pie lūša trofejas tika arī Uldis Jansons, kurš medī Viļa Razminoviča individuālajā medību iecirknī. Lūsi viņš nomedīja tepat netālu aiz jaunajiem kapiem.

 

Mednieki manījuši lūša pēdas pie meža cūku barotavas. Ielencot meža kvartālu, izrādījās, ka lūsis tur tiešām vēl arī ir, taču viņš jau mēģināja doties prom pa kreisētāja pēdām. Tobrīd tieši viņu pamanīja U.Jansons un izšāva. Šis bija viņa mednieka mūžā pirmais nomedītais lūsis.

 

U.Jansons stāsta, ka jau pirms kādiem gadiem trim četriem vasarā viņam ir nācies redzēt meža kaķi viņu medību platībās. "Iespējams, tas bija tas pats lūsis, varbūt arī kāds cits. Arī citkārt medījot ir manītas lūša pēdas. Domāju, ka lūšu šajā pusē ir diezgan daudz, jo stirnas tur gandrīz nevar redzēt. Acīmredzot lūši tās apēd," spriež U.Jansons.

 

Sniegs apgrūtina medības

Kopumā Ziemeļaustrumu virsmežniecības teritorijā ir atļauts nomedīt 28 lūšus.

 

"Tagad gan medniekiem ir grūtāk. Kad nav sniega, ir slikti, jo nevar redzēt lūša pēdas, bet - kad sniega ir par daudz, atkal ir slikti. Pa svētkiem sasniga ļoti daudz sniega, tas apgrūtināja medniekiem darbu, jo ceļi mežos nav tīrīti un lieli gabali ir jānoiet kājām," vērtē L.Kļaviņš. "Šajā sezonā, salīdzinot ar iepriekšējo, lūšu limits ir palielinājies, taču tas varēja būt vēl lielāks, jo lūšu mūsu pusē tiešām ir daudz."

 

Latvijā 2009./2010.gada medību sezonā pavisam ir atļauts nomedīt 150 lūšus. Tik liels atļauto nomedījamo plēsēju skaits Latvijā nav bijis kopš 1997.gada, lai gan lūšu limits tiek noteikts, tikai sākot ar 2003./2004.gada medību sezonu. Limita sadalījums pa virsmežniecībām tāpat kā iepriekšējā sezonā nav vienmērīgs. Visvairāk lūšu drīkstēs medīt valsts ziemeļu un austrumu zonās.

 

Dienvidu un rietumu novados lūši būs vairāk jāpasaudzē, bet centrālajā daļā ap galvaspilsētu tos medīt būs liegts, lai netraucētu lūšu migrāciju un veselīgas populācijas uzturēšanai nepieciešamo iedzimtības pazīmju apmaiņu starp Latvijas austrumiem un Kurzemi.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

lūsīši arī grib dzīvot,mežoņi ne cilvēki......

pirms 10 gadiem, 2010.01.08 23:11

Cope un medības