Kailcirtes apdraud medņus

Latvijas Ornitoloģijas biedrība vairākus gadus pētījusi medņu riestu un izstrādājusi ieteikumus medņu riestu apsaimniekošanā. Lai nodrošinātu šo putnu aizsardzību un pasargātu no iznīcības, medņu apdzīvotajās teritorijās jāatsakās no priežu mežu ciršanas kailcirtēs.

"Medņu vairs nav palicis sevišķi daudz. Lejasciema pagastā Pārgaujas mežos uz Mālmuižas pusi vēl jau kaut cik turas, bet no Gaujas uz Alūksnes jau gandrīz nav. Arī man pašam ir gadījies redzēt medņus, bet pie šaušanas neesmu ticis, jo šo putnu ir ļoti maz. To veicina fakts, ka kailcirtē tiek izcirstas arvien lielākas mežu platības, bet medņiem ir nepieciešama sava teritorija, kurā ir lieli koki, bet kailcirtes izmaina medņiem ierasto faunu," saka mednieks Dzintars Liepiņš no Lejasciema pagasta.

 

Viņš uzskata, ka ir jāuzskaita medņu riesta vietas un tās nedrīkst nepazaudēt. "Ja mēs tā rīkosimies ar mežiem, kā šodien, tad medņi ar laiku izzudīs," piebilst Dz.Liepiņš.

 

Sadrumstalo teritoriju

Akciju sabiedrības "Latvijas valsts meži" teritorijā atrodas vairāk nekā 90 procenti no visiem Latvijas medņu riestiem, tāpēc ornitologi izsaka cerību, ka valsts mežu apsaimniekotāji ņems vērā biedrības rekomendācijas un neveiks kailcirtes medņu uzturēšanās vietās. Kailcirtes šo putnu apdzīvotās teritorijas sadrumstalo, bet medņiem ir raksturīga vāja izplatīšanās spēja. Kailcirtēs savairojas peļveidīgie grauzēji, kas piesaista lapsas un citus plēsīgos dzīvniekus, kuri apdraud medņus.

 

Tikai pēc 20 līdz 30 gadiem kailcirtēs atjaunojas mellenāju platības, bet tās ir būtisks medņu barības augs. Kailcirtēs pietiekamā daudzumā netiek saglabāti kritušie koki, kas nodrošina slēptuves medņiem.

 

Jāpārtrauc darbība

Latvijas Ornitoloģijas biedrības speciāliste Ilze Ķuze informē, ka biedrība aicina medņu apdzīvotajās teritorijās pārtraukt jebkādu saimniecisko darbību no 1. marta līdz 15.maijam.

 

"Teritorijās, kur viena kilometra rādiusā vismaz 60 gadu veca meža īpatsvars ir mazāks par 40 procentiem, jāpārtrauc mežu ciršana, kamēr agrāk izcirstās mežaudzes nav sasniegušas 60 gadu vecumu," norāda I.Ķuze.

Pievieno komentāru

Cope un medības