Virsmežniecības teritorijā atkal manīti lāči 3

Jūnijā Balvu novada Sitas mežā, kas atrodas turpat līdzās Litenes pagastam, mednieki pamanījuši lāču māti ar mazu lācēnu, kuri bija atnākuši uz meža cūku barotavu ēst graudus.

Balvu mežniecības mežzinis Edgars Skučs atklāj, ka lāčus fiksējis arī mežā uzstādīts fotoaparāts ar kustību sensoru. Viņš gan piebilst, ka kopš 1990.gada, kad viņš strādā šajā nozarē, viņa pārziņā esošajā teritorijā šis ir nebijis gadījums, ka tiek manīta lācene ar ģimenes pieaugumu. Spriežot pēc lāču mazuļa lieluma, pasaulē tas ir nācis šogad pavasarī.


Arī Ziemeļaustrumu virsmežniecības medību un ugunsapsardzības daļas vadītājs Laimonis Kļaviņš stāsta, ka nav gadījies dzirdēt, ka mūsu pusē būtu manīta lācene ar mazuli, parasti mednieki ziņo par vienu lāci.

 

"Piemēram, aprīlī mednieki bija manījuši lāci Daukstu pagastā, savukārt 1.jūlijā lācis tika manīts Annas pagastā, netālu no Stāmerienas pagasta robežas. Kāds lācis palaikam parādās mūsu pusē. Tomēr tie nav vieni un tie paši lāči. Aprīlī Daukstu pagastā manītā lāča pēda bijusi 14 centimetrus liela, savukārt Annas pagastā manītā lāča pēda bijusi apmēram 12 centimetrus gara. Patiesību sakot, tikai pēc pēdas izmēra mēs varam noteikt, vai tie ir vieni un tie paši vai citi lāči," saka L.Kļaviņš.

 

Lāču māte mēdz būt agresīva, aizsargājot savu mazuli, tāpēc sēņotājiem un ogotājiem Sitas mežā jābūt piesardzīgiem un nevajadzētu tuvoties lāčiem, ja tie tiek pamanīti, lai gan, visticamāk, lāči paši vairīsies no kontakta ar cilvēku. Lāču tēvs dzīvo nošķirti no ģimenes, un tāpēc cilvēkiem neizdosies ieraudzīt visu saimi kopā. Cita lāča pēdas manītas aptuveni 15 kilometru attālumā no vietas, kur nesen manīta lāču māte ar lācēnu.

 

E.Skučs piebilst, ka lieka piesardzība nenāks par ļaunu arī ogotājiem un sēņotājiem, kas dodas uz mežu gan Stradu, gan Litenes pagastā, jo tas ir viens un tas pats mežu masīvs.

 

L.Kļaviņš norāda, ka, mežā sastopot lāci, vajadzētu mierīgi atkāpties un attālināties. Ja tiešām tiek pamanīta lācene ar mazuli, jābūt īpaši piesardzīgiem, jo māte savu mazuli aizsargās par katru cenu.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

:)

Kādi lāči, tas taču bija kaimiņu Pēteris, pillā uz mājām rāpoja!

pirms 12 gadiem, 2009.07.16 22:36

Zaķis

A ko tur vairs nozīmē piesardzība, drīzāk - jālūdz dievs, lai šis neuzbrūk, jo no lāča tač neaizbēgsi, ne pa zemi, ne pa ūdeni, ne kokā uzkāpsi?!

pirms 12 gadiem, 2009.07.15 16:59

Cope un medības