Druvienas vecajā skolā- muzejā maina ekspozīciju 2

Dzejnieka Jāņa Poruka lielumu saista ar viņa dzimto pagastu

Druvienas vecās – skolas muzejs izturējis jau trešo akreditāciju. Šobrīd tiek gaidīts komisijas gala vērtējums. Gatavojoties akreditācijai, ir uzsākta četrdesmit deviņus gadus ilgās ekspozīcijas maiņa, lai 2016.gada vasarā, kad muzejs svinēs pusgadsimta jubileju, tajā ienestu jaunas vēsmas.

„Gatavojoties akreditācijai, lielākais uzdevums, ko vajadzēja paveikt, bija ekspozīcijas maiņa. Tas tika norādīts arī iepriekšējā akreditācijā. Darba bija ārkārtīgi daudz, tāpēc ar savu sāpi vērsos Gulbenes novada Vēstures un mākslas muzejā, jo man nebija īsti skaidrs, kā veikt šo ekspozīcijas maiņu. Man tas šķita ļoti atbildīgs un gandrīz nepaceļams uzdevums, jo pirms 49 gadiem šo ekspozīciju muzejā iekārtoja cilvēki ar vārdu – literatūrzinātniece Līvija Volkova un literatūrvēsturnieks Kārlis Egle. Sapratu, ka ekspozīcijas maiņa atkal ir uz daudziem gadiem. Ar savu padomu talkā man nāca Gulbenes muzeja meitenes. Uz akreditāciju izdevās izvietot divas absolūti jaunas planšetes no septiņām, kas bija jānomaina. Tas nozīmē, ka darbs vēl tiks turpināts,” stāsta Druvienas vecās skolas – muzeja vadītāja Ligita Zvaigznekalne.

Akreditācijas komisija jaunās planšetes novērtējusi atzinīgi, norādot, ka ir trāpīts desmitniekā. „Mēs sapratām, ka uz cilvēku nestrādā dažādi literatūrzinātnieku citāti, tāpēc jaunās ekspozīcijas pamatdoma ir dzejnieks Jānis Poruks un Druviena. Viena planšete stāsta par J.Poruku, kurš 1888.gadā kopā ar Druvienas kori piedalās trešajos Vispārīgajos dziesmu svētkos. Tad stāsts turpinās ar Druvienas kori 1920.gadā un tā tālāk. J.Poruka lielumu saistām ar  viņa dzimto Druvienu. Tas, ka rīkojāmies pareizi, dod spēku strādāt tālāk,” stāsta vadītāja. 

L.Zvaigznekalne lepojas, ka arī saistībā ar Jāņa Straumes jubileju ir sakārtota viņa piemiņas istaba. „Par Kultūrkapitāla fonda naudu tika ierāmēti J.Straumes darbi, izgatavotas kvalitatīvas kopijas. Mums radās jautājums, vai pēc J.Straumes rakstu zīmējumiem arī šodien var kaut ko radīt? Tikos ar Tautas lietišķās mākslas studijas „Sagša” meistarēm. Tapa J.Straumes aizkaru meta fragmenti metrs reiz metrs. Dažas dienas meistare Lidija Kazāka pirms akreditācijas pabeidza darbu pie šiem aizkaru fragmentiem, kas tagad rotā J.Straumes istabu. Darbs, kas radīts šodienā, paliks mūžībai,” stāsta L.Zvaigznekalne. Akreditācijas komisiju uzrunājusi arī muzeja apkārtne.

“Muzeja stiprums ir rodams tā materiālu krājumā, vecajā skolas ēkā un apkārtnē,” uzskata vadītāja. Viņa piebilst, ka šogad sevišķi lieli pasākumi netiekot plānoti, jo ir jāgatavojas muzeja pusgadsimta jubilejai. 

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Māris

Ligita ir liels malacis. Man ļoti gribētos cerēt, ka viņas milzīgo sirds darbu muzejam kāds novērtētu arī finansiāli. Tikai pateicoties Ligitai šis muzejs ir dzīvs un īpašas auras piepildīts.
Kauns par Silmaču muzeju, kura vadītāja pat uz novada svētkiem visus zirnekļu tīklus nebija spējusi notraukt.

pirms 5 gadiem, 2015.04.18 23:49

Ieva

Druvienas vecās skolas - muzeja dvēsele ir Ligita. To zina visā Latvijā. Lai izdodas jaunajā muzeju sezonā pulcēt Druvienu mīlošus ļaudis un lai tā jaukā gaisotne, kas valda muzejā, nekad nezūd. Izturību, Ligitiņ!

pirms 5 gadiem, 2015.04.19 14:39

Kultūra un izklaide