Dzejas dienās - "Ceļojums ar dzejniekiem Gulbenē" 6

Gulbenes ielās 14.septembrī izskanēja Gulbenes novada bibliotēkas organizētais un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītais projekts “Ceļojums ar dzejniekiem Gulbenē”. Pasākums norisinājās Dzejas dienu ietvaros, pulcējot 8 dzejniekus un pulciņu dzejas mīļotāju un ceļotāju. Šāda ceļojuma idejas autore ir dzejniece Ērika Bērziņa. Rīgā Ceļojums ar dzejniekiem norisinājās 15.septembrī un jau 15 reizi!
Mēs ceļojumu sākām pie Goda bibliotēkas grāmatu plauktiem līdzās Gulbenes novada bibliotēkai. Klausītāju un garāmgājēju uzmanības ievirmota, savas dzejas rindas megafonā lasīja mūsu novadniece Anita Graumane (Druviena). Viņas dzejoļi līdz šim ir publicēti Vidzemes jauno literātu izdotajā krājumā "Nenoticiet savām acīm" (1992.g.), Gulbenes novada bibliotēkas literātu kluba “Autogrāfs” kopkrājumos un preses izdevumos.

Skanot aplausiem un koncentrējot uzmanību uz nākamo pieturas punktu, ceļotāji devās pie bijušās siltumtīklu kantora ēkas, lai klausītos Henrika Eliasa Zēgnera (Jelgava, Rīga) dzejas lasījumu. H.E. Zēgners ir dzejnieks, publicists, dīdžejs un mūziķis, kurš 2013.gadā izdeva debijas krājumu “Elementi”. Šī gada dubultceļotājs, jo 15.septembrī piedalījās arī Rīgas Ceļojumā ar dzejniekiem.
Tālāk, veroties Skolas ielas dīķa pīļu izdarībās, klausītājus ar ziemu baidīja Elīna Bakule – Veira (Piebalga, Rīga). Kā dzejniece E.Bakule – Veira literatūrā darbojas kopš 2002.gada un 2015.gadā par savu debijas dzejas krājumu “Zilonis okeāns” ir saņēmusi LaLiGaBas (Latvijas Literatūras gada balva) balvu nominācijā spilgtākā debija.

Savukārt tekstgrupas “Orbīta” dalībnieks, dzejnieks, redaktors un multimediju mākslinieks Artūrs Punte (Rīga) klausītājus pulcēja ap “Lattelecom” mājas soliņiem. Dzejnieks raksta krievu un latviešu valodā, šoreiz gan piedāvājot savu dzejoļu latviskos atdzejojumus P. Draguna atdzejojumā, kā arī dzejoli krievu valodā. Artūrs Punte bija patīkami pārsteigts par Gulbenes ainavas dažādību.
Sasniedzot Dzilnas ielas ozolus, kas iezīmē barona ceļu, klausītāji mazliet nokļuva Latgalē, jo Raibīs jeb īstajā vārdā Oskars Orlovs (Rēzekne, Rīga), lasīja savu latgaļu valodā rakstīto dzeju. O.Orlovs ir latgaliešu multimākslinieks un literāts, rokgrupas “Kapļi” līderis. 2011.gadā debitēja ar stāstu krājumu “Pyrma syltī” un 2015.gadā izdeva otro stāstu krājumu “Zalta tesmiņi”, 2017.gadā iznāca dzejas krājums "Pistacejis", no kura arī tika lasīti dzejoļi.

Eiropas dārzā jeb Pūces skvērā Kreile (Preiļi, Murmastiene), klausītājus, priecējot ar siltiem un raibas valodas bagātiem dzejoļiem, veda dzejas ceļojumā caur dārziem un mežiem. Kreile pēc rēgu rakstniecības Rīgā ir atgriezusies pie dabas un pievērsusies lauku dzīvei, dzejai un kraftošanai.
Par ceļojuma pārsteiguma momentu parūpējās Gulbenes evaņģēliski luteriskās baznīcas draudzes pārstāvji, aicinot Rutu Štelmaheri (Jēkabpils) savu dzeju nolasīt baznīcā. Paldies par uzņemšanu! R.Štelmahere ir dzejniece un māksliniece, izdevusi 3 dzejoļu krājumus, jaunāko no tiem 2016.gadā (“Krekls”).

Ceļojuma noslēdzošais seanss risinājās Sarkanajā pilī, kur Helēna Kozlova (Saulkalne) klausītājus sasniedza ar stabulēm, zāles stiebriem, ģitāru un balsi, savijot mūzikas valodu un dzejas valodu poētiskā virpulī. H.Kozlova ir latviešu neatkarīgās mūzikas dziedātāja un dziesmu autore, muzicē gan solo, gan grupās “Skumju akmeņi” un “Levīti”.
Pēc muzikālajiem priekšnesumiem tika iedarbināts brīvais mikrofons. Brīvā mikrofona dalībnieku Ineses Strautmales un Viļa Graša-Kadiķa lasījumi dzirkstīja satīriskās un dzīvi apliecinošās noskaņās, priecīgi noslēdzot šo Ceļojumu.

Vēl atceļā uz bibliotēku dalībnieki ieraudzīja ne vienu vien dzejas vērtu pieturas punktu, kas ļāva domāt, ka šis nebūs bijis pēdējais “Ceļojums ar dzejniekiem Gulbenē”.
Paldies visiem dzejniekiem, kuri dalījās ar saviem radītajiem darbiem un mēroja ceļu uz Gulbeni. Paldies Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejam par Sarkanās pils burvīgo mansardu!

Pievieno komentāru

Komentāri 6

Aija

Vai tiem cilvēciņiem nav darba,ka var izklaidēties darba dienā?

pirms 2 gadiem, 2018.09.19 09:36

Hulio

Ai kā negribas strādāt, laikam būšu ... dzejnieks...
Kas tie par dzejniekiem, ja knapi spēj izboksterēt ko paši uzrakstījuši ...
Skat foto ...

pirms 2 gadiem, 2018.09.19 22:51

brālis teodors

Cerams ,ka dzejdari jau ir veikuši obligāto veselības apdrošināšanas iemaksu 206,4 euro apmērā,par šo un nākamo gadu.

pirms 2 gadiem, 2018.09.19 10:23

?

kādā sakarā?

pirms 2 gadiem, 2018.09.19 12:10

Atbilde

Kā tu nesaproti? Ja nav darba,nav arī nomaksāti nodokļi. Laikam tā tas bija domāts.

pirms 2 gadiem, 2018.09.19 13:39

zum, zum

Darbiņi mēdz būt dažādi. Ne jau visi strādā no 8 00-17 00.
Lai tik skandē!
Tas tomēr daudz labāk , nekā "dzejot' par vienu kaimiņu, darbabiedru un tml kādam citam, nākamā dienā otrādi. Provincē jau tāda dzejošana ir daudz modīgāka pat par nodokļu maksāšanu.

pirms 2 gadiem, 2018.09.19 14:10

Kultūra un izklaide