Ceļojums pēc miera un noskaņas

Ir vietas, kas pievelk cilvēkus kā magnēts. Lai arī esi tur bijis, gribas braukt atkal un atkal. Domāju, daudzi man piekritīs, ja teikšu, ka viena no tādām mazliet maģiskām vietām ir Sāremā jeb Sāmsala.

 

Kad nauda izklaidēm un atpūtai jāskaita īpaši pārdomāti, bet alkas izbraukt ārpus Latvijas ir neizturami lielas, Sāremā ir īstā vieta, kurp doties. Ja mērām attālumu no prāmja, kurš atiet netālu no Pērnavas, precīzāk, Virtsu, līdz Sāremā galvaspilsētai Kuresārei, labi gribot, tas varētu būt pat vienas dienas ceļojums, tomēr prātīgāk turp doties vismaz uz divām dienām. Sāremā nepiedienas skriešana un «paskatieties pa labi, paskatieties pa kreisi».  

Kā nokļūt?
Sāremā ir viens no tuvākajiem un lētākajiem daudzu tūrisma aģentūru piedāvātajiem ceļojumiem. Popularitātes ziņā tā var sacensties ar Kuršu kāpām Lietuvā. Ja negribas meklēt informāciju, kā braukt, kādus apskates objektus apmeklēt, kur nakšņot, šis nav slikts variants. Tikai jārēķinās, ka programmu veidos citi, jums teikšanas nebūs. Tūrisma firmas vadībā redzēsiet tradicionālos, bet, jāteic, arī skaistākos apskates objektus.


Taču daudz lielāka iespēja sajust Sāremā maģiskumu ir tad, ja turp dosieties kopā ar ģimeni, draugiem vai kādu patīkamu cilvēku paši uz savu roku. Tad gan jums neiztikt bez sava transporta. Sāremā nav liela. Pieredzējuši riteņbraucēji to var izbraukāt krustu šķērsu, bet ātrāk un ierastāk tomēr ir pārvietoties ar automašīnu.


Lai nokļūtu Sāremā, jāatrod ērtākais ceļš līdz Pērnavai. Prāmis uz salu atiet no apdzīvotas vietas ar nosaukumu Virtsu, kas atrodas aptuveni 60 km no Pērnavas. Visdrošāk ir iegādāties karti, un tad nemaldīsieties. Mēs braucām pēc izjūtas un trāpījām pareizi. Igaunijā ir ne tikai ļoti labi ceļi, bet arī saprotamas norādes.


Kaut vasarā no cietzemes uz salu brauc prāmis pēc prāmja un stundām rindā nav jāgaida, mēs biļetes pirkām internetā. Ja biļete jums ir kabatā, iebraucot ostas terminālī, droši dodieties garām automašīnu rindai, jo tajā sastājas mašīnas bez biļetēm.


Prāmis ir tik ērts, ka uzbraukt uz tā spēj pat nepārliecināts autovadītājs. Kad mašīna pie vietas, jāsteidz iedzert kafiju prāmja kafejnīcā. Ja gatavojaties iziet uz klāja, prasiet kafiju papīra glāzē ar vāciņu, citādi stiprais vējš dzērienu izpūtīs no krūzes, kā gadījās vienai mūsu ceļabiedrenei. Brauciens ir neilgs, knapi paspēsiet izstaigāt prāmi, un jau jāsēžas mašīnā. Prāmis pārved uz mazo Muhu salu, to savukārt ar Sāremā savieno skaists ceļš, kuram abās pusēs zaigo ūdens. Tieši uz kurieni Sāremā vēlaties braukt, jāizdomā jau mājās, jo, tiklīdz būsiet uz salas, ceļi dalīsies: taisni braucot, nokļūsiet Kuresārē, pa labi braucot - Orisārē, un šis ceļš vedīs gar jūru apkārt salai.

 

Kur nakšņot?
Ja nu kāda vieta ir kā nosēta ar viesnīcām, viesu namiem, lauku mājām un kempingiem, tad tā ir Sāremā. Tomēr vasarā un labā laikā nepaļaujieties tikai uz veiksmi! Var gadīties, ka viss, kas ir pa ceļam jums un tāpat arī citiem, jau aizņemts. Globālajā tīmeklī ar meklētāja «Google» palīdzību, šķiet, visu pratīs atrast ikviens datorlietotājs. Mēs izvēlējāmies mājvietu «Lauku ceļotāja» mājas lapā. Meklētājā ieliku cenu «līdz 15 latiem», vietu «Sāremā pie jūras», un pārējais jau bija izvēles jautājums. Kad naktsmājas mazā pilsētiņā ar nosaukumu Leizi par deviņiem latiem no personas bija atrastas un firma atbildēja, ka tās ir pieejamas, elektroniskajā pastā saņēmu rēķinu. Pārskaitīju naudu un ieguvu ceļazīmi, kuru uzrādījām saimniekiem. Ļoti ērti. Var, protams, atrast naktsmājas pats, piezvanot saimniekiem un rezervējot. Arī tā esam darījuši. Viss atkarīgs no tā, cik daudz laika jums ir brauciena organizēšanai.


Nezinu, vai tikai mums tā paveicās, bet naktsmītnes vietā faktiski nebija odu, kas Latvijā kož pat saulainā laikā piemājas dārziņā. Tas liek domāt, ka labas naktsmājas ir arī kempingos vai teltsvietās, kas izmaksās pavisam maz.

 

Ko skatīt?
Pirms kaut kur dodaties, ir vērts iegriezties tūrisma informācijas birojā vai internetā izlasīt pieejamo informāciju par salas skaistākajām vietām. Kad esat izvēlējušies, pa kuru ceļu braukt, atliek tikai ieskatīties kartē un izpētīt, kādi apskates objekti ir pieejami. Ar dažiem ieteikumiem padalīšos.


Ja esat Sāremā pirmo reizi, noteikti apskatē jāiekļauj šīs salas galvaspilsēta Kuresāre. Pilsētas centrs ir izstaigājams kājām. Kuresārē pats skatītākais objekts ir pils komplekss. 14. gadsimtā būvētā Kuresāres pils tās oriģinālajā veidolā esot Baltijas valstīs vislabāk saglabājusies viduslaiku pils. Sāremā galvaspilsētā ir arī skaista krastmalas promenāde, pilsētai ir savs šarms un savdabīga arhitektūra - māju būvniecībā izmantots vietējais kaļķakmens un dolomīts jeb Sāremā marmors.


Kad Kuresāre apskatīta, jāmeklē norādes uz Pangu, jo, esot Sāremā, nav prāta darbs neapmeklēt slavenās Pangas stāvkrastu un kaļķakmens klintis, kas ir pašas varenākās Igaunijas salu klintis. Augstākajā punktā tās sasniedz 21 metru. Ja jums ir mazi bērni, šai vietā tie gan īpaši jāpieskata, jo stāvkrasts nav norobežots - kā daba ainavu izveidojusi, tā arī tā apskatāma. Klintis ir 2,5 kilometru garas, un, ja neesat pārlieku bailīgi, mans ieteikums - aplūkojiet tās nevis tradicionāli no augšas, bet gan no lejas. Kāds ir parūpējies, lai tas būtu iespējams, un divās vietās novilkta virve, pa kuru var nolaisties no klints līdz jūras malai un uzrāpties atpakaļ. Ir arī vieta klints sākumā (no stāvlaukuma ejot atpakaļ), kur var noiet līdz jūrai un bez akrobātikas aplūkot klintis no apakšas. Neteikšu, ka nolaisties lejā pa virvi bija pārāk vienkārši, bet, ja ievēro pamatnosacījumu neatlaist rokas, lai cik ļoti bail nesamestos, problēmu nav pat nesportiskiem cilvēkiem. No lejas paveras pasakains skats, un, pat ja neko citu Sāremā nebūtu laika aplūkot, brauciens no pastaigas pa jūras krastu, ko no vienas puses ierobežo jūra, bet no otras - varenas klintis, tiktu piepildīts neaizmirstamām izjūtām.


Vēl Sāremā ir vairākas noskaņu vietas, kurp cilvēki brauc baudīt dabu. Tās pat īpaši nav jāmeklē - tikai jāieskatās kartē, kur ir tās vietas, kuras mēs varētu nodēvēt par pasaules malu, - ragi, kas šaurā joslā iestiepjas jūrā. Viena no Pangas klintij tuvākajām tādām vietām ir Harilaida. Tūrisma maršrutos daudz populārāka ir Sāre, par ko var atrast daudz informācijas ikvienā bukletā vai tūrisma firmas mājas lapā. Jāpiebilst, ka pirms Harilaidas, kur nokļūsiet, ja no Pangas dosieties gar jūru uz priekšu, vajadzētu iebraukt Tagarannas ragā. Tur atrodas brīnišķīgs zvejnieku ciematiņš ar savdabīgu ainavu. Skaisti. Ziemas periodā tajā dzīvojot tikai pieci cilvēki. Skaistās ēkas ciematā parādījušās pārsvarā pēdējā laikā un tiek izmantotas par vasarnīcām. Ceru, ka respektēsiet ierobežojuma zīmi un izkāpsiet no automašīnas, lai pa smilšu ceļu, kas vijas caur kadiķu audzi, kājām aizietu līdz Tagarannas klintij, aplūkotu «Estonia» upuriem izveidoto piemiņas zīmi un vienkārši izbaudītu klusumu.


Ja ar to nav gana un vēlaties apskatīt vēl ko, brauciet tālāk, iegriezieties Harilaidi pēc pasaules malas sajūtas, un tad uz Papisāri. Tā ir vieta, no kuras divas reizes dienā ar laivu var doties uz Vilsandi, kas ir maza, bet apdzīvota sala. Stāsta, ka uz salu iespējams nokļūt arī ar īpaši pielāgotu armijas automašīnu vai pat aizbrist pa seklo jūru. Pamēģiniet! Lai jums izdodas!

Pievieno komentāru

Dzīvespriekam