"Dzīvespriekam": Kad dzīvei un sirdij atšķirīgi ritmi (dec.nr.)

Sirdssāpes ir sirds signāls - kaut kā pietrūkst. Kamēr ezotēriķi to skaidro ar nepiepildītām mīlestības slāpēm, ilgām pēc maiguma un emocionālas tuvības, kardiologi ir racionālāki - sirdij pietrūkst asiņu. Ja vien tas spēj kādu mierināt - tā ir arī laba ziņa, ka tu sajūti savu sirdi. Cukura diabēta slimnieki neiropātijas dēļ vai gados vecāki cilvēki samazinātas jušanas dēļ var nejust sāpju simptomus, tāpēc viņiem sirds veselībai jāvelta īpaša uzmanība.

 

Dzīves gaitā asinsvadu sieniņās nogulsnējas taukiem līdzīgas vielas - lipīdi -, un pamazām asinsvadi kļūst arvien šaurāki un šaurāki, ko sauc par aterosklerozi. Latvijas Kardioloģijas centrs min pētījumus ārvalstīs, ka aterosklerotiskas pārmaiņas asinsvados novēro arvien jaunākiem cilvēkiem, pat 18 gadu vecumā. Tāpēc par veselību jādomā jau līdz pusmūžam, bet pēc 40 svarīgi noķert pirmās sūdzības un pareizo veidu, kā palīdzēt. Atpazīt simptomus
Krūškurvī mēdz smelgt starpribu nervi, plaušas var iesāpēties, dziļāk, straujāk ieelpojot. Ja, paceļot roku vai palokoties, pāriet, visticamāk, tās nebūs sirdssāpes, teic kardiologs Alfreds Lībiņš. Toties sirdssāpes var piemeklēt ne tikai kreisajā pusē, kā nereti tiek kļūdaini uzskatīts. Ja lielas emocionālās vai fiziskās slodzes laikā, pēc pamatīgas maltītes sāk sāpēt un atpūšoties sāpes atlaižas, tas ir nopietns simptoms. Vēl viena droša pazīme, ka ir nopietnas problēmas, - ja sāpes noņem nitroglicerīns, turklāt strauji, divu trīs minūšu laikā.

 

A.Lībiņš teic, ka ir pat tāds termins - pozitīvs nitroglicerīna efekts, kas ļauj diezgan droši prognozēt, ka ir kāds vainagartērijas bojājums. Taču uz savu roku nitroglicerīna efektu pārbaudīt nevajadzētu nekādā gadījumā, jo medikaments atslābina asinsvadus - nelaikā un nevietā lietots, tas var izraisīt pat samaņas zudumu.


Otra lieta, kas var signalizēt par asinsapgādes traucējumiem, - aritmija, novirze no normāla sirds ritma vai ātruma. Sirds netiek līdzi (brahikardija) vai skrien pa priekšu (tahikardija) - abos gadījumos cilvēks jūt fizisku un emocionālu diskomfortu. Aritmija var izraisīt nepietiekamu smadzeņu asinsapgādi, un iespējams reibonis vai pat ģībonis.

 

Zelta standarts
Lai pārbaudītu asinsvadu un sirds stāvokli, nepietiek ar elektrokardiogrammu - tā uzrāda jau esoša bojājuma sekas. Vērtīgāka ir veloergometrija - sirdsdarbības pārbaude slodzes apstākļos. Lai spriestu par vispārējo stāvokli, nepieciešams pārbaudīt holesterīna, cukura līmeni asinīs, jānoteic ķermeņa masas indekss.

 

Cukura diabēta pacientiem asinsvadu slimības attīstās līdz pat četrām reizēm biežāk, bet daudzi no viņiem nemaz nezina, ka ir diabētiķi - piecus gadus slimība var attīstīties nemanāmi, organismam cenšoties kompensēt izmaiņas.

Pievieno komentāru

Dzīvespriekam