"Dzīvespriekam": Paprikas, tomāti, petūnijas... (febr. nr.)

Pieprasītākā prece sēklu veikalos patlaban ir sīksīpoliņi, tomēr mājās vietu uz palodzēm jau atbrīvojam agri sējamo puķu un dārzeņu kastītēm.

 

Jau gadiem paprikas sēt sāku 17. februārī, bet tomātus - marta pirmajās dienās,» saka agronoms Andris Bitens, kurš dārzeņu dēstus audzē tirgošanai un no pieredzes zina teikt - līdz maija vidum tie izaug tik lieli, lai pārceltos uz neapkurināmām siltumnīcām un uzņemtu augšanas tempus.


Veselīgu tomātu un saldo piparu dēstu izaudzēšanai agronoms kā galvenos nosacījumus min siltumu un gaismu.

 

«Citreiz cilvēki iesēj papriku, kastīti noliek vēsā vietā, gaida nedēļu, divas un tad pukojas, ka nekas nav sanācis,» viņš stāsta.

 

Tūlīt pēc sadīgšanas šie nakteņu dzimtas augi tomēr grib vairāk gaismas, lai stādiņi neizstīdzētu. Pēc pāris nedēļām izpiķēti atsevišķos podiņos, tie var vadīt savas dienas līdz pat izstādīšanai siltumnīcā. Ja pirmā pārskološana būs uz kaseti ar lielākām «acīm», pēc mēneša jāpārstāda vēlreiz.

 

Sīkākās sēklas - virs substrāta
Patlaban ar dabisko apgaismojumu pietiek, lai vēl iesētu ilgi dīgstošos puravus un selerijas. Šiem dārzeņiem līdz novākšanai paiet ļoti ilgs periods, teic agronome Daina Rajecka, kas janvāra pēdējās dienās steigusi izpiķēt sadīgušās pelargonijas un iesēt balzamīnes. Kaut ikdienā viņa strādā par pārdevēju sēklu veikalā, māju iespēj apzaļumot pati, līdz pavasarim izaudzējot puķu dēstus.

 

«Ar janvāri cilvēki pamodušies, pamazām nāk un, kaut sēklas padārgas, pa paciņai iegādājas,» stāsta D.Rajecka. Lai uzziedētu jau vasaras sākumā, pēdējais mirklis sēt arī petūnijas un citas puķes, kam sēkliņas ļoti smalkas, ilgi mostas, bet vēlāk sasniedz kupla un ziedoša stāda lielumu.

 

Lakši un dekoratīvie ķirbji galdam
Eksperimentētājiem agronome šogad iesaka iesēt kādu jaunumu, piemēram, speciāli selekcionētus baltus dekoratīvos ķirbjus, kas lietojami arī praktiski - tos var pildīt un pagatavot maltīti.


Par jaunumu uzskatāmi lakši jeb meža ķiploki, saukti arī par kazu ķiplokiem, jo sastopami savvaļā. Jau vairākus pavasarus dārznieki šo daudzgadīgo liliju dzimtas mežloku prasa arvien biežāk. Tā laksti atgādina maijpuķīšu lapas, jaunie dzinumi, lapas un sīpoli smaržo pēc ķiplokiem un satur fitoncīdus. Augs bagāts vitamīniem, karotīnu, minerālsāļiem un organiskajām skābēm.

Pievieno komentāru

Dzīvespriekam