"Dzīvespriekam": Sargā savu auto pats! (janv. nr.)

Skumji, bet fakts - apzagt vai nozagt var jebkuru automašīnu. Tomēr risks būs mazāks, ja īpašnieks iepriekš padomājis, kā izvairīties no iespējamiem nepatīkamajiem pārsteigumiem un materiāliem zaudējumiem.

Kam īpaši jāpievērš uzmanība, lai pasargātu savu braucamo no garnadžiem, padomus «Dzīvespriekam» sniedz Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Liepājas iecirkņa priekšnieks Gints Ešenvalds un SIA «SD Autocentrs» servisa vadītājs Valdis Jansons. Neglabāt neko lieku
Auto īpašniekam jāiejūtas zagļa ādā - vienkāršu, taču vērtīgu padomu smaidot sniedz policists G.Ešenvalds. Viņš atgādina - mašīna nav seifs, kurā glabāt vērtīgas lietas. Bieži vien paši autovadītāji ir nevērīgi - atstāj salonā mantas un ierīces, kas pievērš zagļu uzmanību, nesameklē piemērotu stāvvietu.

«Ja iekārojamas mantas ir redzamā vietā salonā, tad vairs nav nozīmes, vai mašīna ir aizslēgta vai ne. Atstājam somas, makus, telefonus, navigācijas ierīces un neslēdzam auto ciet - vismaz būs mazāki zaudējumi, zaglis neizsitīs stiklu!» ironizē policists.

 

Stiklu izsist - tas ir dažu sekunžu jautājums. Visbiežāk nozog navigācijas iekārtas, magnetolas, makus, somas - tām ir pieprasījums, var ātri realizēt.


Ja nu tomēr kaut kas automašīnā jāatstāj, labāk likt vietās, kas slēptas svešiem skatieniem. Tur zaglim piekļūt vairs nebūs tik viegli, risks tapt pieķertam - augstāks.


Ja rocība atļauj, drošāk auto uz nakti atstāt apsargājamā maksas stāvvietā. Statistika rāda, ka lielākā daļa zādzību notiek diennakts tumšajā laikā. Tādēļ, novietojot transportlīdzekli, būtu labi izvēlēties izgaismotu vietu. Policistiem bieži vien izdevies atklāt zādzības, pateicoties iedzīvotāju atsaucībai. Nereti tā novērsti arī iespējamie noziedzīgie nodarījumi. Ikvienam būtu jāpievērš uzmanība, ja pagalmos parādās nepazīstami cilvēki. Policija nevienam nepārmetīs, ja saņems šādu informāciju, tāpēc nevajag izlikties vienaldzīgam.


Ieteicams padomāt arī par numura zīmju piestiprināšanu, jo pēdējā laikā tās bieži nozog. Numuru papildu drošībai var pieskrūvēt vai piekniedēt. Visai bieži tiek zagtas arī ekskluzīvo automobiļu spoguļu lēcas, drošības sensori. Ja cilvēks var atļauties nopirkt tādu transporta līdzekli, tad vajadzētu padomāt arī par apdrošināšanu - ja nu kaut kas notiek, var saņemt kompensāciju, kas atsvērtu materiālos zaudējumus. Auto elektriķis V.Jansons kā risinājumu min arī marķēšanu - tas apgrūtinās nozagtās mantas realizāciju, un policijai to būs vieglāk atrast.

 

Zog vecus un jaunus
Automašīnas gan zog salīdzinoši retāk nekā apzog. Tomēr īpašniekam nevajadzētu būt vieglprātīgam un dzīvot ar domu - manu mašīnu jau neņems. Iekāro gan vecus, gan jaunus transportlīdzekļus. Biežāk gan sastopami gadījumi, kad auto tiek nozagts, lai pavizinātos, un pēc tam kaut kur pamests. Taču strādā arī «profesionāļi».


Pēdējā laikā valstī esot vērojama tendence zagt automašīnas «VW Passat Variant», kas ražotas laikā no 1988. līdz 1992. gadam. Policisti secina - acīmredzot ir pieprasījums. Zog arī jaunus un ekskluzīvus modeļus. G.Ešenvalds atzīst - ja garnadži jūsu braucamo noskatījuši, tad tas būs tikai laika jautājums, kad zādzība notiks. Policijas praksē bijis gadījums, kad ar labu signalizāciju aprīkotu auto zagļi nevis vienkārši aizvelk, bet gan aizbrauc no privātmājas sētas, turklāt mājā bijis arī īpašnieks, bet sētā - piesiets suns. Šajā gadījumā beigas bijušas laimīgas - zagļi noķerti un auto atgūts -, tomēr ne vienmēr viss atrisināsies tik labi.


Ja nolemts iegādāties auto, speciālisti iesaka padomāt par attiecīga modeļa izvēli. Biežāk zog to marku automašīnas, kuras uz ielām redzam visvairāk -
«Audi», BMW, VW. Tātad - jo retāk sastopams modelis, jo lielākas izredzes, ka zagļi to neiekāros. Protams, arī tā nav simtprocentīga drošības garantija.

 

Jāuzmanās arī servisos
Lai pasargātu savu auto no garnadžiem, labs līdzeklis būs jebkurš, kas zagli aizkavēs, - policists un auto meistars ir vienisprātis. Jo ilgāk būs jāpiņķerējas ap automašīnu, jo lielākas izredzes noziegumu novērst vai atklāt.


Jaunāko izlaidumu automašīnām pārsvarā jau rūpnīcā ierīko signalizāciju, tā kļūst arvien modernāka, stāsta auto elektriķis V.Jansons. Signalizācijas funkcijas - brīdināt par durvju, motortelpas pārsega, bagāžas nodalījuma atvēršanu, bloķēt automašīnas dzinēju. Ja auto jau ir ar signalizāciju, var padomāt par kādu papildu drošības sistēmu. Viens no biežāk izmantotajiem un vienkāršākajiem variantiem ir slepenais slēdzis, par kuru zina ierobežots cilvēku loks. Nododot auto servisā, šo slēdzi gan labāk atvienot, lai nebūtu vēlāk jāpiedzīvo nepatīkami pārsteigumi, brīdina V.Jansons.


Arī G.Ešenvalds iesaka uzmanīties servisos un izmantot pārbaudītu un uzticamu meistaru pakalpojumus. Nereti ir gadījumi, kad «kaktu kantoros» meistari sadarbojas ar auto zagļiem. Atslēgas pievīlēšana prasa vien dažas minūtes, arī informāciju negodīgi darboņi nereti nododot noziedzīgās pasaules pārstāvjiem.

 

Tehnoloģijas attīstās
Meistars V.Jansons kā papildu drošības līdzekli iesaka neliela izmēra čipu, kas darbojas kopā ar atslēgu un allaž jānēsā līdzi. Bez tā ar auto aizbraukt nevarēs. Interesanti, ka šādu ierīci ražo arī Latvijā.
Klientiem tiek piedāvātas arī izsekošanas ierīces, tās darbojas neatkarīgi no automašīnas barošanas sistēmas. Ja spēkratu nozog, jāzvana info centram, lai iekārtu iedarbinātu un varētu auto atrast. Šāds prieks gan ir padārgs, taču uzstādīt var praktiski jebkuram spēkratam.


Autovadītājiem jābūt uzmanīgiem, izmantojot pulti un aizslēdzot savu mašīnu. Nereti īpašnieks aiziet krietnu gabalu no braucamā, un tad nospiež signalizācijas slēdzi. «To nekad nevajag darīt. Zagļiem ir speciāla ierīce, ar kuru var pārtvert signālu un pēc tam auto atslēgt. Labāk aktivizēt signalizāciju, stāvot pēc iespējas tuvāk automobilim,» iesaka G.Ešenvalds.


Meistars piebilst - drošāks ir tas variants, kur pults darbības rādiuss nav liels. Tieši lētākajiem variantiem pastāv iespēja auto aizslēgt no liela attāluma. Bieži vien pie lielveikaliem autovadītāji pamana, ka mašīnu neizdodas aizslēgt ar pirmo piegājienu. Tad labāk to tur neatstāt, pameklēt kādu citu vietu - iespējams, zagļi mēģina atkodēt jūsu auto signalizāciju.


Vajadzētu arī ik pa laikam pārbaudīt, vai signalizācija darbojas nevainojami. Tehnoloģijas attīstās, un, konsultējoties ar speciālistu, pēc laika var pameklēt arī citu risinājumu ar augstāku drošības pakāpi.

Pievieno komentāru

Dzīvespriekam