Erotiskais Ēdenes dārzs

Vidusjūra. Divas ļoti skaistas sievietes. Vīrietis, kurš mīlēšanās pauzēs cenšas pievērsties intelektuālām nodarbēm. Kokteilis no rīta, vīns - pusdienās, absints - vakarā. Vai komplekts nešķiet pazīstams? Nu, protams, tā ir Ernesta Hemingveja uzburtā vide. Pēc viņa pēdējā romāna «Ēdenes dārzs» motīviem ir tapusi britu filma. Vizuāli izsmalcināta un jutekliska.

 

«Zelta jaunatnes» trio
Sirdi plosošas attiecību tēmas «Ēdenes dārzā» nerisina ne Hemingvejs, ne lentes režisors Džons Irvins. Filma ir kā viegls flirts ar plūstošiem noteikumiem, ko atļauts arī ignorēt. Romāns «Ēdenes dārzs» pirmo reizi tika izdots 25 gadus pēc rakstnieka nāves, apstrādājot oriģinālā, nepabeigtā teksta trīs versijas. Tas ir erotiskākais Hemingveja darbs, ko daudzi kritiķi uzskata par visai seklu. Bet skaists tas ir, un lasītāju, tāpat kā kinoversijas skatītāju, neglābjami ievilina rotaļīgajā atmosfērā. Filmas trijotne - jauns rakstnieks, viņa nupat apprecētā sieva un daiļā itāliete, kas pārim vēlāk pievienojas, ir 20. gadsimta 20. gadu Eiropas «zelta» jaunatne. Sadzīves problēmu viņiem nav, tādēļ jāizfantazē vismaz attiecību drāma, lai dzīvei nezustu asums.  

Režisē mīlas spēles
Filmas darbība risinās Franču Rivjērā - pasakaini skaistā Vidusjūras piekrastē kaut kur starp Nicu un Kannām. Rakstnieks Deivids un viņa jaunā sieva Ketrīna šo apvidu izvēlas medusmēneša pavadīšanai. Puisis gan ir noskaņots laisko gozēšanos apvienot ar romāna rakstīšanu, bet Ketrīnu tas tracina. Viņai - smalkās sabiedrības jaunajai «lauvenei» - vīra radošās izpausmes šķiet garlaicīgas un plebejiskas. Viņas skaistajā galviņā rosās citas fantāzijas. Ketrīna režisē mīlas rotaļas, nemitīgi maina savu tēlu, sasniedzot žilbinošu pilnību. Pārvērtību spēlē tiek ierauts arī Deivids. Kad viņi abi iznāk no elitāras frizētavas ar platīnblondiem matiem, skats nudien ir elpu aizraujošs. Lazurīta krasts ar pāra noīrēto namiņu klints galā ir kā Ēdenes dārzs, bet katra partnera iekšējās izjūtas gan tālas no paradīzes svētlaimes. Īsti nevar saprast, kā viņiem trūkst, bet tā kā garlaicīgi, vienmuļi. Nelīdz ne dizaineru tērpi, ne sekss, ne alkohols.

 

Mazliet rakstnieks
Romāna rakstīšanai Deividam atliek tikai nakts stundas, kad viņš izlavās no guļamistabas, lai sacerētu autobiogrāfisku stāstu. Viņš domās konstruē Ēdenes dārza otru versiju - bērnību Āfrikas savannā kopā ar valdonīgo tēvu, kura vienīgā interese ir medības. Taču Deividam Āfrika bijusi kā brīnumzeme, kurā pasaule atklāj savu dvēseli. Bērnības stāstu jaunais rakstnieks izdzīvo vienatnē, lai izvairītos no sievas nicinošajām replikām. Viņai nevajag kaut kādu skribentu, bet vislabāko mīlnieku un visstilīgāko džentlmeni snobiskajā Rivjerā. Viņa ir sava laikmeta ikona - no aizspriedumiem brīvā dzīves baudītāja. Savu lomu laulības dzīvē Deivids uztver bez pretošanās. Vienīgā nelaime, ka viņš grib būt arī «mazliet rakstnieks». Taču Ketrīnas iztēle tikšķ kā uzvilkts pulkstenis. Nicā viņa iepazīstas ar krāšņu itāliešu aristokrāti un iemitina viņu laulātā pāra mīlas ligzdiņā.


Dailes teātrī pēc romāna motīviem režisors Džilindžers 2001. gadā iestudēja «Ēdenes dārzu» ar Ģirtu Ķesteri, Vitu Vārpiņu un Maiju Doveiku galvenajās lomās. Tiem, kas redzējuši izrādi, būs interesanti to salīdzināt ar Dž.Irvina kinoversiju.

Pievieno komentāru

Dzīvespriekam