Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Igauņu mīlestība 1

Grūtu pārbaudījumu skatītājiem sagādājis Nacionālais teātris, iestudējot igauņu klasiķa Antona Hansena Tamsāres darbu «Zeme un mīlestība». Viegli to nav nospēlēt arī aktieriem.

Galvenās lomas atveidotāja Dita Lūriņa uz skatuves ir visu izrādes laiku - trīs stundas un 40 minūtes. Pirmajā cēlienā pusotru stundu nekustīgā pozā skatuves dibenplānā jānosēd Indreka mātes lomas atveidotājai Līgai Liepiņai.


Šāda precīza laika fiksācija ir netiešs apliecinājums tam, ka izrādes gaitā domas aizvirzījušās no skatuves notikumiem citur. Nenoliegšu, izrāde nedaudz garlaikoja, lai gan īsta iemesla tam nevajadzētu būt. Igauņu režisors Elmo Niganens, atzīts par šo laiku teātra mākslas autoritāti, ir daudz strādājis. Uz skatuves viņš centies uzburt pagājušā gadsimta trīsdesmitos gadus Igaunijā, tā laika ļaužu tikumus, vērtību izpratni. Andra Freiberga dekorācijas, manuprāt, tikai daļēji palīdz iejusties to gadu noskaņā. Masu skatos aktieri virpuļo, dažbrīd izpilda vienādas kustības, kuru apslēpto jēgu grūti izlobīt.

Galveno varoņu - Indreka (Uldis Anže) un viņa sievas Kārinas (Dita Lūriņa) - skatuves dzīve izkārtota ļoti neviendabīgi. Uldis Anže šķiet pārāk statisks, savukārt Ditas Lūriņas-Eglienas tēlā mani līdz bezjēdzībai nokaitināja burkānķieģeļkrāsas parūka. Viņu abu starpā bija daudz dialogu, pārmetumu, bet mīlestība un ar to saistītās ciešanas līdz galam neuzplauka. Interesants šķita Ainārs Ančevskis Kārinas mīļākā lomā.


Starpbrīdī, cītīgi izlasot daudzos materiālus programmiņā, sapratu, kādēļ izrāde mani tik maz uzrunā. Uz skatuves notiekošais ir apjomīgā romāna «Zeme un mīlestība» ceturtās daļas izklāsts. Ja romāns nav lasīts pilnībā, daudz kas izrādes darbībā nav izprotams. Iespējams, vainīgs ir dramatizējuma autors Elmo Niganens. Romāna vēstījums noteikti ir saistošs igauņu mīlestības stāsts. Interesanti, ka 2008. gadā Tamsāres muzejā izrādītas visas piecas romāna daļas. Uz 24 stundu garo izrāžu maratonu biļetes internetā izpirktas pāris minūšu laikā. Ko tādu es arī būtu ar mieru skatīties.

 

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Demaemiainlkusv

LiampNonLop xaikalitag Pefsbeest http://usillumaror.com - iziananatt TheoffviefFed http://gussannghor.com esticleStaize

pirms 7 gadiem, 2013.04.30 03:54

Dzīvespriekam