Kas grib dzīvot uz tava rēķina jeb Kāpēc tik svarīgi mazgāt rokas 1

Daktere Guna Legzdiņa ironizē, ka tārpu «ieliek mutē ar netīrām rokām», - ieelpot to nevar.

 

«Tas ir mīts, ka zarnu un citi parazīti mēdz apciemot tikai suņus, kaķus un mazus bērnus. Tie tikpat labi var apmesties pieaugušo organismā, tikai dažkārt par to klātbūtni pats cilvēks nemaz neiedomājas,» uzsver infektoloģe Guna Legzdiņa.  

Ne tikai zarnās
Tautā visatpazīstamākie parazīttārpi ir cērmes, lenteņi un spaļi, taču dabā eksistē vēl aptuveni 90 veidu parazītu, kas ir dažāda lieluma - no mikroskopiskiem organismiem līdz vairākus metrus gariem lenteņiem. «Pieņēmums, ka tārpi dzīvo tikai cilvēka zarnās, ir aplams. Tie mēdz ieperināties jebkur - brūcēs, plaušās, aknās, muskuļos, asinīs un pat acīs. Šovasar odi Latvijā ievazājuši nebijušu slimību - filariozi: līdz ar oda kodumu cilvēks iedzīvojas parazītā, ko sauc par apaļtārpu. Latvijā šogad šī slimība reģistrēta diviem pacientiem - vienam tārps bija ieperinājies uz ādas, otram acī. Bieži vien cilvēks pat neiedomājas, ka kāds var dzīvot viņa organismā,» stāsta infektoloģe. Parazīti barojas ar mūsu enerģiju, asinīm, šūnām un pārtiku. Viņi aprij vitamīnus, uztura bagātinātājus un visu pārējo, ko cilvēks uzņēmis, gādājot par savu veselību.

 

Spalīši
Spalīšus dažkārt mēdz saukt par bērnu «draugiem», jo bērnam vairāk nekā pieaugušajam piemīt pasaules izziņas prieks. Inficēties var no cita inficēta bērna, smiltīm, augsnes vai sadzīves priekšmetiem.

 

 «Manuprāt, bērnudārzos stingri ievēro personīgās higiēnas noteikumus un mazuļus iemāca pirms ēšanas un pēc tualetes apmeklējuma obligāti mazgāt rokas. Tas jāielāgo un atvasēm jāmāca arī vecākiem, kuru bērni dārziņu neapmeklē, jo tīras rokas ir viens no veidiem, kā no parazītiem izvairīties,» atgādina G.Legzdiņa.


Apmēram centimetru garo balto tārpiņu mātītes, kas dzīvo zarnās, dēj oliņas tūpļa apkaimē, parasti naktī, un viņu rosīšanās rada niezi. «Ja mazais nemierīgi guļ, sūdzas par niezi tūpļa apvidū, ir nervozāks, negrib ēst un ir sanīcis, jāpavēro, kas notiek naktī. Bieži vien nakts stundās spalīši lien ārā, un gultā tos var pamanīt,» skaidro ārste.


Parasti maziem bērniem reizi vai divas gadā ģimenes ārsti rekomendē lietot prettārpu medikamentus, taču pamatu pamats ir personīgā higiēna.

 

Cērmes
«Ir labie baciļi, ar kuriem mēs dzīvojam, bet parazīttārpi gan nepavisam mums nav veselīgi,» uzsver infektoloģe. Tie pārtiek no paša labākā, ko ēd viņa saimnieks, atstājot tikai ēdiena paliekas, tāpēc cilvēka organisms nīkuļo. Nereti iemesls ir cērmes - līdz pat 40 centimetru gari gaiši tārpi. To oliņas tiek iznēsātas ar fekālijām. Oliņas var pārnēsāt arī mušas, iespējams inficēties no nemazgātiem augļiem un netīriem dabas ūdeņiem. Tās var būt zemē, smilšu kastē, kur rotaļājas bērns.


«Cērmes iespējams iegūt, apēdot cērmju oliņu. Pēc zināma laika, kad izperinās pats parazīts, tas sāk savu postošo darbu. Ceļš, kā tas cilvēkā klejo, ir diezgan nejauks, - ar asinsriti tas nonāk plaušās, un mazus tārpiņus pat var atklepot ar krēpām,» stāsta infektoloģe. Zarnu traktā tas turpina savu uzvaras gājienu.


Simptomi, ja attīstījušās cērmes, ir daudz nepatīkamāki nekā spalīšu gadījumā. Parasti ir asas sāpes nabas apvidū, slikta dūša, nogurums, nervozitāte, caureja, var rasties pat plaušu iekaisums.

 

Trihinellas, lentenis
Ļoti izplatītas ir arī trihinellas, kas organismā nonāk pēc slikti apstrādātas cūkgaļas (mājas un meža) lietošanas.

 

 «Nesen Daugavpilī pieci cilvēki ar trihinelozi nonāca slimnīcā pēc tam, kad uzturā bija lietojuši inficētu cūkgaļu. Tāpēc ir tik svarīgi gaļu pirms lietošanas termiski pareizi apstrādāt, lai viss sliktais aiziet bojā, īpaši tas attiecas uz kotletēm un malto gaļu. Tas pats jāievēro, gatavojot uzturā saldūdens zivis, - tajās mēdz dzīvot zivju lentenis, kurš cilvēka organismā ieperinās uz vairākiem gadu desmitiem,» uzsver G.Legzdiņa.

 

Savukārt lietojot neizceptu cūkgaļu, auksti kūpinātas desas un gaļu, var inficēties ar cūkas lenteni. Pastāv arī citi lenteņu veidi. Tārpi ir bieži «viesi» cilvēkiem, kuriem ir neattārpoti mājas mīluļi, īpaši suņi un kaķi. Tā dēvētie suņu parazītu kāpuri cilvēka organismā var nonākt arī ar dzīvnieka siekalām.

 

Izmeklē laboratoriski
Simptomi, kas liecina par parazītu esamību organismā, var būt bezgala dažādi un līdzināties daudzu citu slimību pazīmēm. Iedzīvotājiem ar pārtikas saindēšanās vai gripas simptomiem noteikti jāvēršas pie ārsta.

 

«Tradicionāli parazītus nosaka ar fekāliju analīžu palīdzību, taču, ja analīzes ņemšanas brīdī parazīts nav saražojis oliņas, tā klātbūtne netiks atklāta. Tad analīzes izdara atkārtoti,» skaidro infektoloģe. Viņa arī norāda, ka parazītu ir ļoti daudz, bet nevajag tādēļ dzīvot bailēs. No tiem var izvairīties, ja ievēro elementāru sadzīves higiēnu.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

mazā

vairāk mazgājam rokas lai mums nebūtu tādi

pirms 6 gadiem, 2014.04.13 21:40

Dzīvespriekam