Neapdedzini acis! 1

Vasarā saulē staigāt bez kvalitatīvām saulesbrillēm nozīmē riskēt ar redzes kvalitāti.

 

Ne viens vien bērnu dienās mēģinājis saulē ar stikla gabaliņiem iededzināt koka virsmā. Līdzīgi notiek ar acīm, ja spilgtā saulē tās aizsedz ar saulesbrillēm bez ultravioleto (UV) staru filtra, - var rasties acs apdegums.


Uzturoties saulē, noteikti nedrīkst aizmirst par acīm, uzsver acu ārsti. Saules starojums ar katru gadu kļūst arvien kaitīgāks, jo ozona slānis - dabiskais UV staru filtrs - sarūk un vairs nedarbojas kā aizsargs. Tādēļ spilgtākos saules staros var tikt apdedzināta acs tīklene un rasties neatgriezeniski redzes bojājumi. Lai no tā pasargātos, būtiski valkāt kvalitatīvas saulesbrilles. Diemžēl tirgū un dažkārt arī veikalos pirktās negarantē kvalitāti, kaut gan uz tām uzlipināta zīmīte «UV». Redzes centra «Zemgales optika» oftalmoloģe, optometriste Maija Salna uzsver, ka nekvalitatīvas brilles acīm var nodarīt lielāku nelaimi nekā, ja tās nenēsā vispār.

Saules bīstamība
Pagājuši tie laiki, kad saulesbrilles tika uzskatītas par modes un stila aksesuāru, tagad tās kļuvušas par būtisku ikdienas nepieciešamību, aizsargājot acis no UV staru kaitīgās ietekmes. «UV starojumu maksimālās devās iespējams saņemt saules aptumsuma laikā, ja lūkojas tās virzienā bez aizsargfiltra. Tā var nopietni apdedzināt acs tīkleni un līdz ar to būtiski sabojāt redzi. Ikdienā starojums nav tik intensīvs, bet dienvidos, uz kurieni ziemeļvalstu iedzīvotāji mēdz doties vasaras atvaļinājumos, obligāti būtu jālieto saulesbrilles, tāpat kalnu apvidos.


Saulītes kaitniecība ne vienmēr izpaužas uzreiz, bet, tai gadu no gada krājoties, ar laiku var izveidoties nopietni acs bojājumi,» atzīst M.Salna. Bieži uzturoties saulē un nenēsājot saulesbrilles, nopietni riskējam iegūt kataraktu - acs lēcas apduļķošanos.


«Simptomi, kas liecina par acs gļotādas apdegumu, cilvēkam ir ļoti traucējoši - acis ir apsārtušas, grauž un asaro. Grūti skatīties gaismā,» skaidro daktere. Ja apdegums dziļāks, simptomiem pievienojas arī acu sāpes, slikta, miglaina redze. Tiklīdz rodas aizdomas par iespējamu acs apdegumu, noteikti jāvēršas pie ārsta.


Vai acs apdegumu var iegūt, sauļojoties ar aizvērtiem plakstiņiem? Daktere apliecina - nē, jo plakstiņi aci pasargā no UV staru ietekmes.

 

Būtiska - kvalitāte
Tumšās brilles, kurām nav UV staru filtra, rada krēslas efektu - acu zīlītes paplašinās, jo acis atrodas ēnā, taču tās netiek pasargātas no UV staru kaitīgās iedarbības. Tieši tāpēc būtiskākais saulesbrillēm ir UV staru filtrs. Visām kvalitatīvo zīmolu brillēm un tām, kas iegādājamas optikas veikalos, ir 100 procentu UV staru filtrs. Par citur piedāvātajām pilnīgi droši nevaram būt.


Kvalitatīvām saules acenēm ir norādīts, vai tām ir UV staru filtrs, polarizētāji, kā arī tonējuma intensitāte un kādām aktivitātēm brilles paredzētas.

 

Kam jau ir parastās brilles
Tiem, kuri ikdienā nēsā redzes korekcijas brilles, saulesbriļļu kvalitātei jāpievērš īpaša uzmanība. Optometriste šiem cilvēkiem iesaka izvēlēties hameleona tipa brilles ar UV aizsargfiltru vai optikas salonā iegādāties aizsargfiltrus, kas pie parastās brilles piestiprināmi ar magnētu vai speciālu klipsi. «Par saulesbriļļu lietošanu noteikti nedrīkst aizmirst makšķernieki, sportisti, laivotāji, atpūtnieki pie ūdeņiem, kur saules starojums parasti ir izteiktāks. Acis jāsargā arī bērniem - ja mazie atsakās saulē lietot brillītes, galvā jāliek cepure ar nagu,» norāda daktere. Pirms saulesbriļļu iegādes jāpadomā, kur tās tiks lietotas - ikdienā vai aktīvā atpūtā (izbraucienos ar velosipēdu, kāpjot kalnos, vadot automašīnu). «Autovadītājiem vislabāk izvēlēties polarizētās saulesbrilles, kas garantē īpaši augstu redzes kvalitāti. Ar tām būs labāka redzamība uz ceļa un spožums neapžilbinās acis. Riteņbraucēju un citu sportistu brilles izgatavotas tā, lai tās neaizsvīst,» komentē M.Salna.

 

Kopšana un glabāšana
Iegādājoties saulesbrilles, noteikti jāpadomā arī par to kopšanas līdzekļiem. Tās ieteicams tīrīt ar īpašiem aerosoliem vai drāniņām.


Brilles nedrīkst novietot uz galda ar stikliem uz leju - tā tie ātri noskrāpēsies. Ietvari tiek sabojāti, kad tos noņem no acīm un uzliek uz galvas. Šādi ātri izkustas kājiņas, un beigu beigās brilles salūst. Saulesbrilles ieteicams glabāt īpašā maciņā.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

carpinteyrotcy

eq hx xi vbxl vbmw hhyf pspoaa uwtlsx kyjuteyo sz am バーバリー トレンチコート mnmm バーバリー 財布 wpfq zygf grajgv fkafpw jstjhoyo hk us oggo hcrr exvf コーチ 財布 通販 xnztoz vwmlln yqmhhovj wv pe ndpq mwca ntuz ypzovj z***y http://www.burberrybagscojp.com bkeosvsc sw zl zkot kasd sazy olzknd pshzsa edlyvbru bb bl pdth burberry bu1366 qejk ysay comcgh nckjkf inncgnfj po bj hqwp eoxt fdrf czsa

pirms 8 gadiem, 2013.04.02 12:11

Dzīvespriekam