Rudens mozaīkas 1

Jaunās rudens un ziemas apģērbu kolekcijas sola krāsainu spēli ar mozaīkas gabaliņiem. Prom no pārmērībām - tāda varētu būt kolekciju devīze.

 

Skatīt attēlu (1) Vērojama tendence mazāk pirkt, toties tērēt vairāk. Tas nozīmē, ka pievērsīsimies augstas kvalitātes lietām. Pietiekami liela ir stilu un virzienu dažādība. Tomēr bez galvenās lomas, drīzāk to varētu dēvēt par mierīgu līdzāspastāvēšanu. Mode šoruden piedāvā daudzveidību, kas akcentē krāsu saspēli. Tieši krāsa darbojas kā signāls un ir pirmā, ko pamana apģērbā.

 

Kolāžu studijas
Kā zināms, kolāža ir dažādu materiālu un faktūru apvienojums vienā mākslas darbā. Paveras visdažādākās iespējas, kārtojot gan krāsainus, gan raibus un rakstainus audumus vienā apģērbā. Te arī iedvesmu smēlušies modes dizaineri, liekot kopā pat it kā nesavienojamas tekstūras. Pie tādām var minēt kažokādas ar caurspīdīgu zīdu vai plastiku ar vilnas audumu. Taču katram valkātājam kolāžā iespējams atrast ko sev piemērotu. Savienot nesavienojamo - tas lai paliek modes dizaineru uzdevums. Valkājamā mode ir demokrātiska un ļauj izvēlēties katram pēc savas gaumes. Krāsu laukumi šosezon kārtojami gan glītos simetriskos gabalos, gan abstraktās kompozīcijās. Lielākais vairums tomēr ir sašūti auduma gabali, taču iespējama arī raiba apdruka vai aplikācijas. Rakstaino apģērbu skaitā ietilpst gan kleitas, gan tunikas, gan svārki un pat zābaki, kas var būt veidoti no bieza gobelēna auduma. Rakstos redzami barokāli ornamenti, hipiju stila psihodēliskie zīmējumi un pat dzīvnieku attēlojums. Neiztrūkstoši arī reptiļu ādu raksti un kaut kas no plēsīgo zvēru kažociņiem.


Akcents, kas mums nepieciešams šajā sezonā, ir spilgta un piesātināta krāsa ne tikai raibajos rakstos, bet arī vienkrāsainos laukumos. Iespējami krāsu kontrasti vienā ansamblī. Piemēram, sarkans un tumši zils, zils un oranžs, jūras zili zaļš un tumši violets. Tomēr vairāk uzmanības der pievērst sarkanā nokrāsām un visam, kas zils.


Līdzās lielajai krāsainībai atrodams arī kas neitrāls, proti, pelēkā toņu skala un brūni bēšās krāsas. Te atkal lieti noder vecais labais tvīds. Vilnas audums krāsā kā pipari un sāls vai brūnganos skujiņu rakstos. Lineāri, rūtaini un citādi grafiski raksti atsvaidzināti ar melni balto salikumu.


Vēl viens sezonas untums - punktainie audumi. Šis raksts izsenis paticis gan mazām meitenēm, gan liktenīgām sievietēm. Punktu lielums un izvietojums - pēc izvēles, no pavisam sīkiem līdz lieliem apļiem.

 

Sešdesmito gadu impresijas
Kā jau katru gadu ieskats modes vēsturē sniedz jaunas idejas. Šoreiz izvēle kritusi uz pagājušā gadsimta sešdesmitajiem gadiem. Tas ir laiks, kas modes vēsturē iegājis ar daudziem jauninājumiem. Pirmo reizi mini, kokona siluets, kosmiskais stils un daudz kas cits iedvesmojis dizainerus radīt modeļus rudens un ziemas sezonai. Apģērbu klāstā var minēt īsas, taisnas kleitiņas, lakoniska silueta mētelīšus ar dekoratīvām detaļām, tunikas un jau minēto kokona siluetu garākās un īsākās kleitās. Redzamas arī audumu apdrukas, tikai atšķirībā no iepriekšminētā kolāžu stila tās ir vienā rakstā. Komplektā neiztrūkst arī piemērota dāmu somiņa un kurpes ar smailu papēdi un purngalu.


Iedvesmai jādodas uz Rīgas Lietišķās mākslas un dizaina muzeju, kur skatāma Aleksandra Vasiļjeva apkopotā izstāde par sešdesmito gadu modi. Tur redzami autentiski tērpi, aksesuāri, kā arī fotogrāfijas un filma par «Rīgas modēm» tālajos sešdesmitajos.


No modes arhīva izcelts arī kaut kas no četrdesmitajiem, septiņdesmitajiem un mazliet no piecdesmitajiem. Plati pleci, vienkārši silueti, divu krāsu audumi ar ūdeļādas detaļām nāk no četrdesmitajiem gadiem. Toties piecdesmitie ir atpazīstami ar jau ierastiem kuplajiem svārkiem un izteikti sievišķīgu figūru šaurajās kleitiņās. Septiņdesmito gadu mode pamanāma ar bohēmisko un to gadu izsmalcinātību, piedāvājot piegulošas džemperkleitas, garos zābakus, bītlenes. Elegants komplekts - bikses ar augstu jostasvietu un smalku zīda blūzi. Grūti iztikt arī bez platajām biksēm, vairāk zināmām kā kļošenēm.

 

Siltumam un skaistumam
Jau izsenis kažokādas ne tikai sildīja nosalušos augumus, bet bija apliecinoša greznumlieta. Tuvojoties aukstajam laikam, atkal atceramies par zvērādām. Šajā sezonā īpaši aktuāli ir izmantot kažokādas kā dekoru. Tie ir krāšņi akcenti, jo tiek pieskaņoti kleitas, kostīma vai mēteļa krāsai. Dabas draugiem par prieku itin labi noderētu mākslīgās kažokādas visās varavīksnes krāsās. Kažokādas šosezon parādās gan detaļās, gan kā patstāvīgs apģērbs. Šajā ziemā būs redzami krāsaini kažoki, puskažoki, žaketes, vestes un pat vējjakas, bet kā apģērba papildinājums, protams, kažokādas apkakles, aproces, piedurknes, arī dažādi rotājumi apmaļu veidā. Dizaineru piedāvātajās kolekcijās atrodami arī nelieli apmetņi, stolas, cepures un aksesuāru dekorējums somām un zābakiem. Zvērādas itin labi var kombinēt, liekot gludspalvainu ādu pamatam un piedurknes šujot no kuplas lapsādas. Kombinējamas arī krāsas un faktūras, kažokam viena, apkaklei cita krāsu palete - visaptveroša, no maigiem pasteļtoņiem līdz tumšiem piesātinātiem toņiem.


Viens no apģērbiem, ko vienoti apspēlējuši daudzi dizaineri, ir parka - silta ar dūnām pildīta jaka ar kažokādas apkakli vai kapuci. Sākotnēji tā radusies kā Arktikas tautu apģērbs, lai pasargātu tur dzīvojošos no skarbā vēja. Pastāvējis pat īpatnējs impregnēšanas veids, iesmērējot materiālu ar zivju eļļu. Tādas darbības mums vairs nedraud, jo materiāls, no kā jaka šūta, ir ķīmiski impregnēts. Saglabājot dažas pazīmes, dizaineri papūlējušies šo jaku stipri pārveidot. Turklāt itin labi kombinācijā ar vakartērpu, garu caurspīdīgu vai spožu kleitu. Arī pašas parkas ir ne tikai ar sportisku ievirzi, bet arī greznas, no spožiem audumiem un ar dārgām kažokādām.


Vakaram dāmas var aizņemties smokingu, labāk, protams, izskatīsies stilizēts. Smokingžaketes tērpu kolekcijās redzamas kopā ar biksēm un arī svārkiem. Dominē melnbaltais salikums. Kleitām izmantots jau minētais caurspīdīgais šifons un mežģīnes - visā tērpā vai ielaidumos.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

AIGA

nav nekas atrodams par AUDUMA MOZAĪKAM. KAS TAS IR UN KUR PIELIETO.

pirms 9 gadiem, 2012.01.14 19:15

Dzīvespriekam