Viršus var pieradināt arī mālainā vietā

Sākuši ziedēt jau augustā, visu septembri apstādījumos un stādu plačos «uzrunā» dažādu toņu viršu krūmiņi. Redzot, kādā krāsā augs zied, gribas papildināt jau esošos vai iekārtot jaunus viršu stādījumus. Zināms, ka viršiem vislabāk tīk smilšainas augsnes, kas tradicionāli izplatītas jūras piekrastē, ezermalās un šur tur Latvijas vidienē. Vai viršus var audzēt arī mālainās augsnēs?

 

«Ielabojot augsni, jā!» uzsver viršu audzēšanas speciāliste Avita Jasliņa. Viņa teic, ka svarīgākais ir nodrošināt atbilstošu augšanas vidi - dabā virši sastopami priežu silos, atklātās, saulainās vietās, tie labi pacieš sausumu. Augsnei, kur vēlas stādīt viršus, jābūt samērā skābai (smilts augsnēs pH 4,5 - 5, smilšmāla - zem 5). Stādīšanas vieta jāsagatavo vienas lāpstas dziļumā, bet īpaši cietu augsni var irdināt arī dziļāk. Speciāliste gan norāda, ka viršu dārzs mālainā vietā varētu būt pagrūti izveidojams un arī to augšana nebūs tik krāšņa kā piemērotā augsnē.


Viršu stādīšanai piemērotas no vējiem aizsargātas vietas saulē, jo ēnā tie mazāk zied un veido skraju ceru. Mūsdienu dārzu apstākļos šādu vidi var radīt mākslīgi, iestrādājot atbilstošus materiālus augsnes ielabošanai - smilti, skābu kūdru, taču arī augsnes pamatkārtai jābūt pietiekami ūdens caurlaidīgai.
Viršu dārza augsne jāgatavo līdzīgi kā rododendru augsne - vienkāršākais veids būtu sajaukt vienādā attiecībā 1/3 skābas kūdras, 1/3 smilts (varbūt tāda jau ir stādīšanas vietā) vai smalkas grants un 1/3 dārza augsnes vai komposta, ko ielabot ar komplekso vai speciālu, skābumu mīlošu augu, mēslojumu. Ja dārzā ir skuju kokiem raksturīga zemsedze, arī tādas iejaukšana augsnē veicinās viršu augšanu. Lieliski noderēs mizu mulča, ko var iejaukt substrātā. To visu kārtīgi samaisa un izveido aptuveni 20 centimetru dziļu stādāmo vietu vai dobi, ja virši tiks stādīti grupā.


Patlaban visi stādi tiek pārdoti podiņos, tāpēc stādīšanas laikam nav lielas nozīmes - to var darīt, kamēr zeme nav sasalusi. Dārzniece atzīst, ka pati stāda tieši tagad, jo skaisti ziedošais krūmiņš veikalā vai kokaudzētavā ir «pierunājis» to ņemt līdzi, turklāt patlaban visā krāšņumā var izvērtēt šķirņu daudzveidību gan pēc ziedu krāsas, gan lapojuma.

Pievieno komentāru

Dzīvespriekam