Eiropas kultūras mantojuma dienās aicina uz balli “Pils atdzimšana”

Jau tradicionāli septembra otrajā vai trešajā nedēļā notiek Eiropas Kultūras mantojuma dienas. Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija par šīgada Eiropas kultūras mantojuma dienu tēmu ir izvēlējusies – „Skolas kultūras pieminekļos”.
Mūsu novadā šajā pasākumā iesaistīsies sešas skolas. Krišjāņa Valdemāra pamatskolā 14.septembrī notiks Beļavas pils pagalma svētki, bet Lizuma pilī paredzēta balle “Pils atdzimšana”. Druvienas pamatskolā nākamās nedēļas nogalē būs skatāma vietējo amatnieku izstāde. Savukārt radošas nodarbības skolēniem paredzētas gan Gulbenes 2.vidusskolā, kas ir kādreizējā  Gulbenes pilsētas pamatskola, gan Gulbenes novada valsts ģimnāzijā, kas ir kādreizējā Gulbenes valsts komercskola un arodskola. 14. un 15.septembrī visas skolas ir atvērtas arī apskatei, izņemot ģimnāziju, kur interesenti var doties 16.septembrī, savukārt Litenes muižu varēs apskatīt 13. un 14.septembrī.  
“Inspekcija vēlas iesaistīt bērnus un jauniešus izglītībā par kultūras mantojuma aizsardzību, bet vienlaikus arī pievērst ikviena uzmanību skolām kultūras pieminekļos. Skolu izvietojums kultūras pieminekļos bieži tiek uztverts kā apgrūtinājums, tomēr ir skolas, kas šo situāciju uztver kā priekšrocību bērnu domāšanas attīstīšanai,” uzsver Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Vidzemes reģionālās nodaļas vadītāja Ilze Ozola. Eiropas Kultūras mantojuma dienu mērķis ir tuvināt cilvēkus viņu kultūras mantojumam, atverot vēsturisko pieminekļu durvis, tas dod iespēju pievērst lielāku uzmanību kultūrvēsturiski vērtīgiem objektiem, organizējot speciālistu vadītas ekskursijas, izstādes, koncertus. Mantojuma dienas ar devīzi "Eiropa - kopīgs mantojums" tiek rīkotas 48 Eiropas valstīs.
Šī tradīcija sākās 1984.gadā Francijā, kad notika pirmās vēstures pieminekļu atvērto durvju dienas. Dažus gadus vēlāk šis projekts izplatījās uz Holandi, Luksemburgu, Zviedriju, Maltu, Beļģiju un citām Eiropas valstīm.


Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide