Filmas piecu stundu garumā

Pagājušajā nedēļā Vecgulbenes muižas kamīna zālē uz amatierfilmu vakaru aicināja novadniece Edīte Ezeriņa. Bija iespējams noskatīties viņas veidotās dokumentālās amatierfilmas par sporta dzīvi, kā arī filmas ”Festivāls “Gaujas laivinieks””, kas notika 1991.gada Tirzas estrādē, pirmizrādi. 

No mūziķiem, kas pirms 24 gadiem piedalījās “Gaujas laiviniekā”, noskatīties filmu bija ieradies tikai Grigorijs Gorodko.  “Filma atsauca atmiņā ārkārtīgi jaukas atmiņas, ka pat asaras saskrēja acīs. Mēs visi mūziķi bijām tik jauni. Emocijas uzvirmoja, redzot Eduardu Rozenštrauhu un Noru Bumbieri, ar kuriem bijām labi paziņas. Kļuva pat žēl, ka šādu pasākumu vairs nav. Tas varētu pat nebūt festivāls, bet ansambļu tarifikācijas, kurās savulaik visi kolektīvi darbojās ļoti atbildīgi,” saka G.Gorodko. 

E.Ezeriņa, kura šogad svinēja savu 75 gadu jubileju, pirms filmu skatīšanās nedaudz atsauca atmiņā laiku, kad gan fotogrāfijās, gan amatierfilmās centusies iemūžināt dažādus notikumus Gulbenes rajona dzīvē. ”Kolhozi stāvēja rindā, lai tikai varētu sagaidīt, kad es uzfilmēšu tiem tik nozīmīgos pasākumus,” atceras novadniece. Ja visas E.Ezeriņas veidotās amatierfilmas apvienotu vienā kopīgā, seansa ilgums būtu pat vairāk nekā piecas stundas. 

Filmas pasākuma apmeklētājos rosināja gan pārdomas un patīkamas atmiņas, gan arī smieklus, piemēram, vērojot filmu, kas stāsta par rūpnīcas “Alfa” spartakiādi, kur strādnieces apliecinājušas, ka ātri iespējams skriet arī tad, kad mugurā ir kleita. 

Fotografēšanai un kinoamatierismam, kas ir dārgs, darbietilpīgs, bet ārkārtīgi interesants vaļasprieks, E.Ezeriņa atdevusi vairāk nekā 30 gadus. “Esmu gandarīta, ja man izdodas kaut ko paveikt un kaut ko atstāt vēsturei, parādīt sava dzimtā novada ļaudis, tradīcijas, masu pasākumus, likt padomāt cilvēkiem par aktuālām mūsu dzīves problēmām,” - tā pirms vairāk nekā divdesmit pieciem gadiem ir teikusi filmu autore, saglabājot šo pārliecību līdz pat šodienai.   

Kopā ar kinoamatiera kameru E.Ezeriņa savulaik bijusi klāt ļoti daudzos pasākumos, izstādēs, ko organizējusi arī pati. Sākotnēji, kad viņai pašai nebijis savas kinokameras, to aizdevis bijušais gulbenietis Nikolajs Gorkins, kurš arī ir aizrautīgs kinoamatieris. Filmas galvenokārt ir melnbaltas, jo krāsainās filmas tik ilgus gadus saglabāt būtu grūti. Amatierfilmas to autore dāvināja Gulbenes novada Vēstures un mākslas muzejam.

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide