Filmēšanas grupa Rankā izstaigā Ulda Pūcīša bērnības takas

“Turpinām filmēt videostāstus par aktieri Uldi Pūcīti (1937.15.04.-2000.14.12.),” septembrī vēstīja režisora Gunta Lēmaņa atstātais ieraksts “Facebook.com” izveidotajā lappusē “Uldis Pūcītis. Dienasgrāmatas.” ar piebildi, ka Latvijas televīzijas ēterā sižets būs novembrī. Redaktore ir Ilze Strenga, operators - Aldis Šenbergs.
 25.septembrī Latvijas televīzijas filmēšanas grupa viesojās Rankas pagastā. Tapa sižets par profesionālā aktiera U.Pūcīša bērnības zemi. Filmētāji ielūkojušies Rankas Lutera skolā (pieder pašvaldībai, šobrīd ir slēgta). Tajā ir mācījies U.Pūcītis. Tolaik tā bija Rankas astoņgadīgā skola.
“Skolu U.Pūcītis Rankā beidza kā teicamnieks,” “Dzirkstelei” zina stāstīt Rankas tagadējās pamatskolas direktore Laima Braše. Filmēšanas grupai viņa parādījusi klašu telpas, kuras Lutera skolā tagad stāv tukšas. L.Braše rādījusi arī Lutera skolas apkārtni.
Viņa atzīstas – pašai nav bijusi laime dzīvē satikt U.Pūcīti. Kā par laikabiedru par viņu Rankā vairs pastāstīt var retais vai pat neviens. Šoruden mūžībā aizgājis aktiera klasesbiedrs rancēnietis Ilmārs Zīlīte. “Viņš jau gan labi zināja U.Pūcīti,” saka L.Braše.
Viņa piemin, ka U.Pūcīša laikabiedrs un skolasbiedrs ir bijis arī šobrīd Rīgā dzīvojošais Uldis Pētersons un Raitis Apalups, kurš dzīvo Kalnienā. “Es sāku mācīties skolā 1950.gadā, Uldis tad beidza skolu. Bet es četrus gadus sēdēju vienā solā ar Ulda jaunāko brāli Ilgvaru. Viņi bija trīs brāļi. Uldis bija vidējais, Elmārs – vecākais brālis. Un mūsu mammītes bija lielas draudzenes. Un tādā sakarībā mums bija tādas sirsnīgas attiecības. Ar Uldi es tiku uzturējis saikni vēlāk, kad viņš jau bija kļuvis aktieris. Abi viņa brāļi mūžībā aizgāja vēl pirms Ulda,” “Dzirkstelei” saka R.Apalups.
Rankā kapsētā atdusas U.Pūcīša vecāki – Anna un Jānis, arī mammas brālis. “Uldim mamma bija īpašs cilvēks,” “Dzirkstelei” saka R.Apalups. Par U.Pūcīša vecāku kapiem rūpējas pagasta pārvalde – piebilst L.Braše. Pats U.Pūcītis atdusas Meža kapos Rīgā.
Filmēšanas grupa vēlējusies redzēt arī U.Pūcīša mājas vietu Rankā. “Tur savā laikā gāja pāri meliorācija un to māju nojauca, bet palika divi ozoli. Zeme tagad ir privātīpašumā,” stāsta L.Braše. 

Par Uldi Pūcīti◆ izcilākie aktiera darbi: Jaunatnes teātrī Ivanovs 1975.gadā Antona Čehova lugas “Ivanovs” iestudējumā un Pērs Gints 1979.gadā Henrika Ibsena lugā “Pērs Gints”; bijusi arī 21 loma kinofilmās, no tām svarīgākās: Edgars (“Purva bridējs” 1966.gadā), Cēzars Kalniņš (“Elpojiet dziļi” 1967.gadā); pēdējā kinoloma – Pēteris (“Baiga vasara” 2000.gadā);
◆ darbojies arī kā režisors: kopā ar Armandu Zvirbuli izveidojis TV filmu “Izpostītā ligzda” 1997.gadā, kas ieguva “Lielo Kristapu” kā gada labākā filma;
◆ ir iekļauts Latvijas kultūras kanonā (99 izcilāko Latvijas kultūras vērtību saraksts, kas tiek veidots un papildināts kopš 2007.gada Nacionālā mākslas muzeja direktores Māras Lāces vadībā);
◆ viņa meita ir aktrise Milena Gulbe, mazdēls – pazīstamais tenisists Ernests Gulbis.

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide