Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Foto: Senioru svētki Igaunijā 2

12.jūnijs – Gulbenes novada senioru delegācija dodas ceļā uz Tallinu, uz senioru svētkiem.

Visiem liels, patīkams pārsteigums, ka šajā ceļojumā mūs ved Lejasciema pagasta autobuss ar šoferīti Uldi. Jauki, ka mūsu novadā savs autobuss, atbilstošs Eiropas ceļojumu prasībām!

Vada mūsu braucienu jaukā, šarmantā, erudītā Lejasciema vidusskolas skolotāja Vēsma, ar kuru mēs jau pazīstami no brauciena uz senioru festivālu Berlīnē.

Igaunija – ar ko mūsu atmiņās saistās kaimiņvalsts. Lielākā daļa ceļojuma dalībnieku to apmeklējuši pirms 20 – 35 gadiem. Sākas atcere: Munameģis („aizved mani uz Munameģi”, tā Lāsmiņa no Gulbenes), biežie braucieni uz Veru pēc desām, košļenēm.

Vēsma īsina ceļu, stāstot ar ko pašlaik lepojas Igaunija: ar 1500 salām un saliņām, kas pieder valstij; ar Tallinas vecpilsētu, visaizsargātāko un neskartāko viduslaiku pilsētu Eiropā; ar skaistajām un nomaļajām pludmalēm; ar greznajām muižām, ar mežiem, 50% valsts teritorijas klāj meži; ar Igauņu folkloru, Dziesmu un Deju svētkiem; ar spoku stāstiem un leģendām; ar saviem ūdenskritumiem; ar ledus ceļiem ziemā kad jūra aizsalst, salu iedzīvotāji ātri un ērti pa ledus ceļiem nokļūst uz zemēm.

Nacionālā puķe – rudzupuķe, nacionālais putns – bezdelīga.

Esam Tallinā, iekārtojamies viesnīcā „Dzingel”. Seko autobusa ekskursija pa Kadriorgas rajonu , Piritu un  ekskursija kājām pa Tallinas vecpilsētu. Vada mūs jauka, zinoša gide. Ekskursija ir dāvana mūsu grupai. Kadriorga – tulkojumā Katrīnas ieleja, Pēteris Lielais šo zemi atpirka no īpašniekiem un dāvināja Katrīnai, skaists sakopts parks ar daudzām interesantām un vēsturiskām celtnēm. Pirita mums saistās ar 1980.gada olimpiskajām spēlēm ar regati. Interesanti, ka jūra ienāk pilsētā ar savām daudzajām ostām, kuģi un prāmji kustās nepārtraukti kā tramvaji. Kadriorgas rajonā atrodas „Villa Poska”, kurā notiks koncerts. Sagaida mūs jau mums pazīstamais draugs Heino un aicina vadītājas iepazīties ar koncerta vietu. Esam Tallinas estrādes rajonā, uzzinām, ka no 4.-6.jūlijam notiks 26.dziesmu un 19.deju svētki, kuri tāpat kā Latvijā notiek ik pēc 5 gadi, kuri tāpat kā Latvijā palīdzēja saglabāt nacionālās identitātes apziņu. Igaunijas Dziesmu un Deju svētki kopā ar Latvijas un Lietuvas Dziesmu un Deju svētkiem kopš 2003.gada ir iekļauti UNESCO Mutvārdu un nemetriālā kultūras mantojuma meistardarbu skaitā.

13.jūnijs – jāpucējas un jāgatavojas koncertam. Tallina miglā, līņā, rīta pusē paspējam apmeklēt TV torni. Tie, kurus mulsina augstums, dodas uz Botānisko dārzu, kas atrodas blakus. 1980.gadā tornis uzcelts kā regates simbols Olimpiskajām spēlēm. 2007.gadā slēgts pārbūvei un 2012.gadā no jauna atvērts apmeklētājiem. 49 sekundēs esam 170 metru augstumā, esam debesīs tieši pie mākoņu robežas. Kopējais torņa augstums 314 metri, svars 20 000 tonnas, uz augšu ved 1050 pakāpieni. Skats tieši uz zemi caur platformas stikla grīdu, stiklotā grīda plešas pāri tukšumam, interaktīva multimediju tehnika, kas iepazīstina ar Igauniju un Tallinu. Vēl neliels kāpiens un kafejnīca ar āra terasi un varam iziet debesīs. 1991.gadā torni ielenca Krievijas tanki un ēkai bija būtiska nozīme cīņās par valsts neatkarību. Pie torņa piemiņas akmens 1991.gada notikumiem.

Koncerts. Dalībnieki –senioru deju kopa „Vērdiņš”, vadītāja Dainuvīte Putniņa, senioru Eiropas deju grupa „Reveranss”, vadītāja Edīte Ķikuste, Lejasciema senioru ansamblis „Satekas”, vadītāja Vija Nurža.

Vieta- „Villa Poska”, 20 gs. sākuma koka celtnes, skaistajā Kadriorgas parkā. Vienā no ēkām viesu māja ar 5 divvietīgām istabiņām un 3 vienvietīgām istabiņām, mēbeles no koka un istabiņas mājīgi iekārtotas, mājas virtuve, kura izpilda jebkuru viesu pasūtījumu. Vienā no ēkām saimnieko Tallinas un citu Igaunijas reģionu aktīvie seniori. „Villa Poska”  veic labdarību, palīdz un daļēji atbalsta finansiāli bezpeļņas organizāciju „Pašpalīdzības un vienotības biedrība senioriem”. Heino Hankewitz šīs biedrības vadītājs. Heino nedaudz iepazīstināja ar biedrības uzbūvi: biedrībā pašreiz ap 500 senioru, kuri aktīvi grib pavadīt 7 dienas nedēļā vai vismaz kādu no dienām. Biedru nauda 2 euro mēnesī. Visu organizē un dara biedri kā brīvprātīgie: uzkopj parka teritoriju, strādā virtuvē, dežūrē viesu mājas birojā, bibliotēkā, mazgā, tīra, darina skaistas lietas, cep gardumus, rīko tirdziņus..... Paldies par šo brīvprātīgo darbu ir iespēja, bez maksas, darboties 40 dažādos pulciņos, kursos un nodarbībās, jomas visdažādākās. Katru nedēļas nogali ir dažādi koncerti un pasākumi, piedalās arī slaveni mākslinieki, tas ir prestiži. Mākslinieki neprasa samaksu, tikai tiek pacienāti ar kafiju un pašceptiem gardumiem. Heino saka, tā arī jūs esat uzaicināti būt senioru svētku noslēgumā kā galvenā koncerta skatuves mākslinieki. Mēs taču jums arī neko nemaksāsim, jūs to darāt sava prieka un labestības vārdā.

Jautāju Heino, kāpēc tieši šim pasākumam izvēlējāties gulbeniešus. Heino sacīja, ka ar gulbeniešiem iepazinos Berlīnē senioru festivālā un iemīlējos „Vērdiņā”. Visi koncerta dalībnieki bijāt tik gaiši, jautri, priecīgi, skaisti. Vēl valsis ar atraktīvo dziedātāju no ansambļa „Satekas” (arī šajā koncertā atraktīva dziedātāja no Lejasciema izdancināja Heino). Gribēju, lai jūs redz arī Tallinā. Varbūt veidosies tuvākas attiecības, varbūt uz jūsu senioru svētkiem ielūgsiet mūsu dziedātājus un dejotājus, varbūt ar biedrību „Atspulgs 5” izveidosim kādu kopprojektu.

Koncerts notika „Villa Poska ” dārzā, zem Kadriorgas parka simtgadīgo kolu vainagiem un lietus nelija. Skatītāji pulcējās kuplā skaitā, pārsteidzoši, ka dāmas bija elegantās cepurēs. Daļu koncerta atklāšanas uzrunas Heino bija sagatavojis latviešu valodā. Tālāk jauks pārsteigums, koncertu palīdz vadīt latviete Johanna Ranne (dzimusi Ārmane), kura pirms 46 gadiem atstājusi Latviju, valoda rit raiti, skaidri, tikai no aizkustinājuma reizēm sajūk, kurā valodā jārunā. Koncerts rit jaukā noskaņā, „Vērdiņš” šarmē ar savu gaišumu, dejas prieku, aktieriskumu, „Satekas” pārsteidz publiku ar dziesmām igauņu valodā un skatītāji dzied līdz, „Reveranss” rāda  savu eleganci un smalkumu. Tiekam uzaicināti cienāties ar pašgatavotu cienastu, rit sarunas, skan atvadu dziesmas, igauņu dāmas demonstrē cepuru kolekciju, kuru darināšanas paņēmieni bijuši pagājušā gadsimta 30-mitajos gados, cepurēs ietērpj arī mūsu dāmas. Heino ved mums parādīt kādu ostas krodziņu, tur arī pavadām atvadu vakaru no Tallinas.

14.jūnijs – mājupceļš. Vēsma un Uldis ieplānojuši mums parādīt LENNUSADAM – Igaunijas jūras muzeju, lielākais jūras muzejs Eiropā, igauņi plāno, ka 2016.gadā tas kļūs arī par apmeklētāko muzeju Eiropā. Hidroplānu ostas ekspozīcija sadalīta trīs līmeņos: gaisa, ūdens un zemūdens līmenis. Pārsteidza hidroplānu angāri, kuri celti 1916.-1917.gads un bija pasaulē pirmie šāda izmēra dzelsbetona kupoli bez neviena iekšējā balsta. Centrālais eksponāts zemūdene Lembit , kura pēc Igaunijas valsts pasūtījuma 1937.gadā tika izgatavota Anglijā. Vēl vesela bagātība dažādu kuģošanas līdzekļu gan pa ūdeni, gan ledu, vesela bagātība dažādu lidaparātu- hidroplānu.

Vēl baudām Jagalas ūdenskrituma valdzinājumu – viens no izcilākajiem Igaunijas dabas pieminekļiem, ne jau velti igauņi saka, tā ir mūsu Niagāra. Skaisti!

Paldies visiem brauciena dalībniekiem par labestību, mīlestību, iejūtību, humoru, dzīvesprieku. Paldies sponsoriem un atbalstītājiem par sapratni, atbalstu un ticību mums. Paldies kolektīvu vadītājiem Dainuvītei, Edītei, Vijai! Paldies „Atspulgs -5” komandai un nenogurdināmajai, milzīgajām darba spējām, neatlaidībai, ieinteresētībai apveltītajai Annai Vīgantei par savējo gulbeniešu vešanu tautās. Paldies jaukajai ceļojuma vadītājai Vēsmai un uzmanīgajam šoferītim Uldim.

Ceļojumā uz Berlīnes senioru svētkiem Pēteris aizmirsa viesnīcas numuriņā Kietčinā savu koncerta tērpu, tā laba zīme – redziet piepildījās ticējums, mēs atkal koncertējām.

 

Pievieno komentāru

Komentāri 2

saule

Patiesi pozitīvs vērtējums ceļojumam un bauda lasīt.
Lai veicas ikdienā senioriem!
Un apbrīnas pilna pateicība par katru sniegto koncertu.

pirms 5 gadiem, 2014.06.27 12:06

##### lasītāja

kāpēc šis raksts netiek publicēts? Lai priecē lasītājus senioru un viņu biedrības aktivitātes!

pirms 5 gadiem, 2014.07.02 22:15

Kultūra un izklaide